Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

Σαν Πολιτικοί Μηχανικοί μπορούμε να κάνουμε στατική μελέτη για το Mall αλλά για να εκδόσουμε πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης για 70μ2 μονοκατοικία θέλουμε 2 ή 5 χρόνια εμπειρία, περίπου 600 ευρώπουλα για σεμινάρια και ?? € για να δώσουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ. Ωρε δεν πάμε κάλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίποτα, έχω καταλάβει ότι εκεί στο ΥΠΕΚΑ κάτι πρέπει να πίνουν και μάλιστα σε μεγάλες ποσότητες....δεν εξηγείται αλλιώς 8-) 8)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,ειμαι πτυχιουχος ηλεκτρολογος μηχανικος τ.ε. και σκεφτομαι να κανω το σεμιναριο ενεργειακος επιθεωρητης στο τει πειραια.τι με συμβουλευεται αξιζει το σεμιναριο?ποιο πακετο να επιλεξω?το φουλ πακετο κοστιζει 1200ευρω.το εχει κανει κανεις?ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται εξωφρενικό το νούμερο...εδώ στην επαρχία μας έχουν ενημερώσει σχετικά και για τα κτηριακά κοστίζει 300 ευρώ και απο 150 τα ηλεκτρομηχανολογικά έκαστος, επομένως αν μιλάμε για φουλ φτάνεις στα 600, έχει διαφορά όπως και να το κάνεις απο ότι έχω ρωτήσει είναι 2 κέντρα εδώ σε μένα που ασχολούνται με τέτοιου είδους σεμηνάρια και οι τιμές είναι ίδιες και στους δυο. Προσωπικά εγώ θα το έψαχνα λίγο παραπάνω και φαντάζομαι πως σε όλο το Λεκανοπέδιο θα έχει αρκετές σχολές που θα κάνουν παρόμοια σεμηνάρια, ρώτα τιμές και αναλόγως πράξε

 

σσ. Μιλάω πάντα για εγκεκριμένα πάντα κέντρα έτσι???γιατί έχει πολλούς που βγήκαν για να μαζέψουν τα λεφτά του κοσμάκη, αλλά δεν είναι εγκεκριμένα κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά συνάδελφοι...

ήθελα να ρωτήσω αν ως ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω δικαίωμα να αναλάβω μελέτες για κέλυφος (έχω αποδεδειγμένη 2ετή εμπειρία). το ρωτάω για να διευκρινήσω εάν θα έπρεπε να δηλώσω σεμινάρια για κέλυφος ή αν επιτρέπεται μόνο για τα 2 επόμενα. επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούν 2 άτομα (1 μηχανικός για κέλυφος και 1 για λέβητες-θέρμανση) μπορούν να αναλάβουν να εκδόσουν 1 πιστοποιητικό

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και μπορείς....

Μέχρι στιγμής τα ΠΕΑ που εκδίδονται αφορούν το κέλυφος μόνο. Οταν στο μέλλον μπουν ΠΕΑ για λέβητες, εγκαταστάσεις κλιματισμού, θα δούμε το πλαίσιο που θα κινηθούν. Αν είναι ανεξάρτητα ΠΕΑ (που η λογική λέει θα είναι), τότε ναι μπορούν 2 ατομα, ο καθένας να αναλάβει το δίκό του. Πχ ένα ΠΕΑ κέλυφος, ένα για λέβητα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάποιο νέο από το ΕΜΠ ως εκπαιδευτικό φορέα; το τηλ έχει τηλεφωνητή που παραπέμπει σε μια ιστοσελίδα για εκδήλωση ενδιαφέροντος - εδώ και μήνες αυτό...τουλάχιστον αν δεν υπάρχει ελπίδα να ξέρω να αποταθώ σε άλλο φορέα - στο ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ αρχικά έβγαλα αρ. πρωτοκόλου, ελπίζοντας ότι θα κάνει σεμινάρια στο κέντρο. Αλλά εκεί που είναι η έδρα τους, τρέχα γύρευε για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι το όνομα δημιουργεί τουπέ....Ψάξε βρες άλλο φορέα να κάνεις την δουλειά σου και άσε το ΕΜΠ να το πάιζει μούρη. Είχα πάρει στις αρχές τηλ να ρωτήσω πληροφορίες, δεν το σήκωναν, Αντε γεια.............

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα το ονομα και το τουπε....

Εδω στη Θεσσαλονικη πρωτα ολα σχεδον τα ΚΕΚ μου στειλανε mail ενημερωσης για τα σεμιναρια εκπαιδευσης επιθεωρητων.

Ειμαι εξαιρετικα επιφυλακτικος ως προς τους διδασκοντες ομως εκει.

Ειδικα δεδομενου οτι παλιοτερα μας ειχαν αποσταλει mail ζητωντας μας να γινουμε εκπαιδευτες...

 

Αν ο εκπαιδευτης στα ΚΕΚ ειναι ενας απο μας, πιθανοτατα δε θα εχει να μας προσφερει σε γνωσεις τιποτα παραπανω απο αυτα που ηδη γνωριζουμε...

Προσωπικα σκοπευω να περιμενω το ΙΕΚΕΜ, εχοντας κανει ηδη εγγραφη και παρει αριθμο η αιτηση μου, προσβλεποντας σε αξιολογους εκπαιδευτες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου δεν διαφωνώ αλλά νταξ να υπάρχει και μια εξυπηρέτηση...δεν γίνεται να μην σηκώνουν τα τηλέφωνα όχι 1-2 φορές αλλά επανελλημένα. Τι είναι το ΤΣΜΕΔΕ? Και εγώ είμαι επιφυλακτικός γιατί είναι η πρώτη φορά για όλους και εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενους...Ετσι δεν υπάρχει το μέτρο σύγκρισης, ρώτησα εκεί μου είπαν γίνεται καλή δουλειά κτλ...Και το χρήμα, και ο κόπος θέλει προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.