Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλη κατανάλωση σε ΠΕΑ καφενείου


zio7

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα. Η ερώτηση είναι αν φαίνεται λογική κατανάλωση 1.039,6 kWh/m2 ( K.A. 798,7 kWh/m2) για καφενείο 65τ.μ.

Θέρμανση - ψυξη έχει κλιματιστικό με απόδοση COP/EER περίπου 2,80.

Εξαερισμό δεν έχει (και προσθέτω ανεμιστήρα παροχης 65*56=3640m3/h, χωρίς ανακυκλοφορία - εναλλάκτη)

ΖΝΧ χωρίς ηλιακό και με θερμοσίφωνα 4kW

Φωτισμός 400W

Οικοδομική άδεια με Κ.Θ.Κ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό. Πολύ μεγάλο νούμερο.

Πως πρόσθεσες τον ανεμιστήρα;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Και το ΚΑ βγάζει τεράστια κατανάλωση. Αυτό συνήθως εξηγείται με λάθος στις βοηθητικές μονάδες. Τι έβαλες εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Στις βοηθητικές μονάδες δεν έβαλα τίποτα... Και στον ανεμιστήρα και γενικά σε όλα τα ΗΜ ότι φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες..

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

post-6641-0-21190900-1327584517_thumb.jpg

post-6641-0-71367000-1327584521_thumb.jpg

post-6641-0-45633700-1327584528_thumb.jpg

post-6641-0-94330400-1327584535_thumb.jpg

post-6641-0-10128100-1327584544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 παρατηρήσεις:

1. Αν έχεις split βάλε στην ψύξη αερόψυκη ΑΘ. Οχι ότι με τον αερόψυκτο ψύκτη που έχεις αλλάζει κανένα νούμερο αλλά νομίζω ότι είναι πιο σωστό.

 

2. Γιατί αυτό το πρόγραμμα αφήνει πάντα στην ψύξη στον Σεπτέμβριο 0;

 

3. Τσεκάρισα τα νούμερά σου. Πράγματι είναι σωστά. Σε τέτοιες χρήσεις η καρτέλα ΚΚΜ δίνει τεράστιες τιμές στην κατανάλωση και στο ΚΑ και στο υφιστάμενο κτήριο. Υπάρχει νομίζω ένα θεματάκι που θα πρέπει να το δούνε οι του ΚΕΝΑΚ. Τα νουμερά σου όμως είναι σωστά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Γενικά πάντως υπάρχει θέμα με τον αερισμό.

 

Είχε εντοπιστεί και παλιότερα από την Αθηνά Γαγλία, όπως αναφέρει σε παρουσίασή της:

 

<<Τα σημαντικότερα σημεία της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. προς διόρθωση/βελτίωση είναι:

Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΖΝΧ: ιδιαίτερα για τις περιπτώσεις των μονοκατοικιών και των κτηρίων χαμηλής κατανάλωσης (π.χ. σχολικά κτήρια, μουσεία κ.ά. )

ΕΠΙΠΕΔΑ ΦΩΤΙΣΜΟΥ. Τα επίπεδα φωτεινή δραστικότητα) των συστημάτων γενικού φωτισμού τα 55 lm/W, θα αναχθούν στην απόδοση φωτιστικών και όχι σε επίπεδο λαμπτήρα. Αυτό αυξάνει τις ελάχιστες τιμές εγκατεστημένης ισχύος W/m2

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΕΡΙΣΜΟΥ: Οι ελάχιστες απαιτήσεις νωπού αέρα θα διαμορφώνονται ανάλογα τις ειδικές απαιτήσεις των χώρων σε ορισμένες χρήσεις κτηρίων που παρουσιάζουν προβλήματα. Ο μηχανικός αερισμός επιβαλλόταν από την ΤΟΤΕΕ 2423/1986, αλλά δεν εφαρμοζόταν.>>

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όποτε προσπάθησα να βάλω μηχανικό αερισμό μέσω ΚΚΜ μου τα κάνει άνω κάτω.

Μια φορά μάλιστα, δήλωσα σε μία θερμική ζώνη είχα ΚΚΜ και σε άλλη λέβητα πετρελαίου. Ότι και να άλλαζα στην ΘΖ του λέβητα, με έγραφε κανονικά το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα νούμερα....

Εμένα σε "καφενείο" 93,5m² του 1970 (αμόνωτο) μου έβγαλε:

ΚΑ___966,6 KWh/m² και Υπάρχον ___1766,5 KWh/m²....

Είναι αναμενόμενο με τόσο αέρα που "πετάει" έξω΄......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όταν αλλάζω το κτίριο σε κατάστημα ( απο 56m3/h/m2 γίνεται η παροχή 3m3/h/m2) η συνολική κατανάλωση γίνεται περίπου 200kWh/m2, οπότε είναι "πρόβλημα" της ΚΚΜ και της μεγάλης παροχής νωπού που βάζουμε. Και αν κάποιος ψαγμένος ενοικιαστής δεί αυτό το νούμερο και τρομάξει τι του λέμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.