Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλη κατανάλωση σε ΠΕΑ καφενείου


zio7

Recommended Posts

  • 3 months later...

Έχω κατάστημα του 1960 το οποίο είναι εν μέρει υπόγειο σε επαφή με έδαφος και εν μέρει βλέπει εξωτερικό αέρα. Είναι αμόνωτο παντού. Η πλάκα είναι σε επαφή με έδαφος. Από πάνω είναι θερμαινόμενος χώρος άρα αδιαβατική επιφάνεια.

 

Έχει ένα air condition για θέρμαναση και ψύξη με EER και COP 2,80. Ζεστό νέρο χρήσης δεν έχει τίποτα και έτσι και αλλιώς η χρήση του δεν έχει μεγάλη κατανάλωση.

 

Εμβαδόν γύρω στα 250 τ.μ. και όγκος γύρω στα 800μ3.

 

Μου βγαίνει κατηγορία Δ. Είναι λογικό ?

 

Έχω βάλει τον εξαερισμό και τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό έχω βάλει ότι έχει. Λάμπες γύρω στα 2kW.

 

Στον αερισμό έχω βάλει ότι απαιτείται για κτίρια χωρίς μηχανικό αερισμό. Δηλαδή ΚΚΜ με αερισμό σύμφωνα με τους πίνακες του απαιτούμενου αερισμού του κεφ2 της ΤΟΤΕΕ1 και ειδική ηλεκτρική ισχύ 1.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο το διόρθωσα, θέλει 2,15kW. Δεν ήξερα ότι εάν ο υπάρχων φωτισμός είναι χαμηλότερος πρέπει να βάλουμε ότι λέει ο πίνακας 2.4.

 

Πάντως τα αποτελέσματα ελάχιστα άλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τις διευκρινίσεις έχει γίνει λίγο πιο ξεκάθαρο το πράγμα.

 

Τι τεχνολογίας λαμπτήρων είναι τα φωτιστικά;

Φθορισμού, πυρακτώσεως... ;

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια παίζει ρόλο.

 

Με φθορισμού είσαι (πιθανόν) κοντά στο 55 lumen/W του κτιρίου αναφοράς. Οπότε το 9,1 W/m2 που έβαλες ισχύει. Αν είχες άλλα φωτιστικά όπως π.χ. πυρακτώσεως που έχουν λίγο παραπάνω από 10 lumen/W θα έπρεπε να βρεις πόσα Watt χρειάζεσαι για να πιάσεις τα συνολικά lumen του κτηρίου αναφοράς με τα πυρακτώσεως. Θα έπρεπε δηλαδή να βάλεις στο κουτάκι της ισχύος καμιά 10αριά KW!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.