Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία της πρώτης δόσης του προστίμου


Recommended Posts

ειχα πληρωσει το παραβολο στις 20/02 και εκανα προσωρινη υπαγωγη στις 06/03 για εφαπαξ πληρωμη η οποια δεν εγινε ακομα

υπαρχει περιπτωση να τα πληρωσω αυριο και να περασει στο συστημα χωρις προβλημα;

κανενας καμμια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικά δεν βλέπω ημερομηνίες

Βάζω τον πελάτη να πληρώσει και αν του έρθουν αργότερα πρόσθετα (1-2%) δεν χάλασε ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

οχι επειδη η υποβολη εγινε για εφαπαξ πληρωμη με την εκπτωση

σ αυτη τη περιπτωση χανει την εκπτωση;

αν αυτος αλλαξει γνωμη μπορει να μεταβληθει σε δοσεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με "προσωρινή υπαγωγή" μπορείς να αλλάξεις ότι θες

(δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω-η κοπέλα του γραφείου μου ασχολείται μ' αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ με την απλή λογική και

με δεδομένο ότι θεωρητικά την δήλωση αυθαιρέτου (οπότε και το παράβολο των 500) θα μπορούσες να την υποβάλεις 30-6-12 και την πρώτη δόση 30-7-12 θεωρώ ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τους αρκεί που τους έκανες τη χάρη και τους κατέβαλλες το παράβολο πριν την 30-6-12,

θα σου επιβάλλουν και πρόστιμο από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που αναφέρονται είναι στην παράγραφο 8 του άρθρου 24 και είναι για δόσεις:

 

.......................................................................................

Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής εντός της προθεσμίας καταβολής της πρώτης δόσης παρέχεται έκπτωση 20%. (&ιεγράφησαν

με Ν4030/11 49§17)

{Ν4042/11 50§9 - Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του

άρθρου 24 του ν. 4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μέχρι 31.12.2011 αιτήσεις, οι οποίες αφορούν

στις περιοχές της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 7 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, παρατείνεται μέχρι

28.2.2012.}

γ. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παραπάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1%

για κάθε μήνα καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής

των δόσεων των προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων του ν. 3843/2010, μόνο για τις

καθυστερούμενες μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης δόσης ή μη καταβολής τριών

συνεχόμενων δόσεων ο υπόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη ρύθμιση.

..................................................................

 

 

Για δοκίμασε εσύ, μήπως αν αλλάξεις λίγο τα μ2 μια παράβασης, προς τα επάνω, και ξανακάνεις υποβολή ,σου δώσει νέες ημερομηνίες (χλωμό το βλέπω αλλά δοκίμασε)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

πήγε ο πελάτης μου σήμερα 16 μέρες νωρίτερα να καταβάλει την 1η δόση ... Του είχα εκτυπωσει το συνολικό φύλλλο με τισ δόσεις και όχι ένα για κάθε 3μήνο. Οι οποίες δόσεις εμφανίζονται με τον ίδιο κωδικό.

 

ΣΤην τράπεζα η υπάλληλος του είπε οτι ο κωδικός είναι λανθασμένος ( μίλησα κι εγώ μαζί της κ μου το είπε κ εμένα). ανέφερε επίσης ότι πρώτη φορά πάει κάποιος με τέτοιο χαρτί και ότι θέλει το άλλο με το μεμονομένο κωδικό για κάθε δόση.

 

α) πού κάνω λάθος γιατί δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη ... ?

 

Ps. την δήλωση του την έχω σε προσωρινή υπάγωγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.