Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία της πρώτης δόσης του προστίμου


Recommended Posts

Δε νομίζω να υπάρξει αυστηρότητα στη τήρηση των ημερομηνιών γιατί το σύστημα ακόμα κουκουρούκου ημερομηνίες έχει.Να τις τηρούμε όσο μπορούμε και δε νομίζω να γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση που το παράβολο πληρώθηκε 2 μήνες μετά και το σύσημα το θεωρεί εξοφλημένο, υπάρχει περίπτωση να το ακυρώσουν μετά?

 

εδώ ισχύει το......μάζευε κι ας είν' και ρώγες...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και το σενάριο, όταν φτιάξουν στο σύστημα τις "σωστές ημερομηνίες" και καταφέρουν να "τσεκάρουν" ηλεκτρονικά τις ημερομηνίες των πληρωμών που έγιναν (εύκολο πράγμα) να ...."χτυπήσει κόκκινο" και να ζητήσουν αναδρομικά του τόκους (π.χ. 1% για κάθε μήνα κ.λπ.).

Σε άλλη χώρα μπορεί και να γίνονταν, στη δική μας όμως .......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα ο πελάτης μου είχε πληρώσει παράβολο στις 16/1 κι εγώ έκανα προσωρινή υπαγωγή στις 17/1 επιλέγοντας πληρωμή εφάπαξ. Αυτός όμως πήγε και την πλήρωσε 17/2....και φοβάμαι μήπως θεωρήθηκε εκπρόθεσμος αν σκεφτεί κανείς ότι έπρεπε να πάει ίσως μέχρι τις 16/2. Μπήκα σήμερα στο σύστημα και δεν φαίνεται ακόμα ενημερωμένο....Μήπως πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα, δεν ξέρω. Θα σας ενημερώσω πάντως για το πόσο καλά δουλεύει το σύστημα ως προς τον 1 μήνα προθεσμία.

Καλημέρα είναι 20/1 και το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί ακόμα...Πήρα τηλ στο ΥΠΕΚΑ στη γραμμη για τους πολίτες και μου είπαν ότι δε νομίζουν να υπάρχει πρόβλημα, να περιμένω λίγες μέρες ακόμα και θα ενημερωθεί το σύστημα. Τι να πω, η αλήθεια είναι έχω φρικάρει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται πάλι το ΤΕΕ να το κλεισει το σύστημα απο πέμπτη μέχρι την άλλη τετάρτη...κάθε τέλος προθεσμίας την ιδια π@π@τζα θα έχουμε; (συγγνώμη για τα γαλλικά μου...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα ο πελάτης μου είχε πληρώσει παράβολο στις 16/1 κι εγώ έκανα προσωρινή υπαγωγή στις 17/1 επιλέγοντας πληρωμή εφάπαξ. Αυτός όμως πήγε και την πλήρωσε 17/2....και φοβάμαι μήπως θεωρήθηκε εκπρόθεσμος αν σκεφτεί κανείς ότι έπρεπε να πάει ίσως μέχρι τις 16/2. Μπήκα σήμερα στο σύστημα και δεν φαίνεται ακόμα ενημερωμένο....Μήπως πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα, δεν ξέρω. Θα σας ενημερώσω πάντως για το πόσο καλά δουλεύει το σύστημα ως προς τον 1 μήνα προθεσμία.

Συνάδελφοι, μόλις μπήκα στο σύστημα και βλέπω ότι είναι ενημερωμένο!!! ΕΞΟΦΛΗΘΗΚΕ! Άρα: είτε δε λαμβάνουν προθεσμίες υπόψη,είτε η προθεσμία του 1 μήνα μετρά από την ημερομηνία της Προσωρινής Υπαγωγής....

Link to comment
Share on other sites

εκανα προσωρινη υπαγωγη και επιλογη με μηνιαια δοση, αλλα μου βγαζει 36 δοσεις αντι για 48....γιατι ετσι? πως γινεται η πληρωμη των δωσεων? δε γινεται αυτοματα μεσω τραπεζας? θελει καθε μηνα με την εντολη πληρωμης να πηγαινει ο πελατης?

Link to comment
Share on other sites

εκανα προσωρινη υπαγωγη και επιλογη με μηνιαια δοση, αλλα μου βγαζει 36 δοσεις αντι για 48....γιατι ετσι? πως γινεται η πληρωμη των δωσεων? δε γινεται αυτοματα μεσω τραπεζας? θελει καθε μηνα με την εντολη πληρωμης να πηγαινει ο πελατης?

 

Οι 48 δόσεις δεν πρέπει ακόμα να έχουν περάσει στο σύστημα (βιαστικέ!). Η πληρωμή γίνεται και ηλεκτρονικά κάθε μήνα μέσω e-banking στις τράπεζες που αναγράφονται στην εντολή πληρωμής. Εάν επιλέξεις την πληρωμή στο ταμείο, τότε όπως θα δεις κάθε δόση έχει τον ίδιο κωδικό εντολής, επομένως δεν χρειάζεται εκτύπωση εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ :

 

Θα έχουμε την δυνατότητα μετατροπής των δόσεων απο 36 σε 48 όταν ενημεροθεί το σύστημα για τους πελάτες μας που έχουν επιλέξει ως τρόπο πληρωμής τωνδόσεων ;

Εάν έχει κάποιος πληροφόριση παρακαλώ ας μου απάντήσει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.