Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία της πρώτης δόσης του προστίμου


Recommended Posts

Δεδομένο είναι οτι η αναβάθμιση απο αρχική υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή γίνεται από εμάς στο χρόνο που εμείς επιλέγουμε και όχι αυτόματα. Μέχρι τότε η δήλωση είναι σε κατάσταση αρχικής υποβολής (ανεξάρτητα της πληρωμής παραβόλου) και σύμφωνα με το εγχειρίδιο του ΤΕΕ δε θεωρείται δήλωση οπότε δε μπορεί να μετράνε προθεσμίες.

 

Σε δήλωση που το παράβολο είχε πληρωθεί 15/12 έκανα πριν δύο μέρες προσωρινή υπαγωγή μου υπολόγισε κανονικά το εφ΄άπαξ υπόλοιπο προς πληρωμή (με ημνία λήξης 22/12!!! ) και εκτύπωσα κανονικά εντολή πληρωμής.

Αμα ίσχυε η προθεσμία από το παράβολο δε θα υπήρχε κάποια φραγή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις έχω διαβάσει τις παραπάνω απαντήσεις αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν δεν βγει κάτι επίσημα.

  • Το ΦΕΚ λέει ότι :

".....γ. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενι−

 

αίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του ν. 4014/2011

για όλες τις υποβαλλόμενες μετά τις 31.12.2011 αιτή−

σεις είναι ένας μήνας από την υποβολή τους......"

  • Στο εγχειρίδιο του ΤΕΕ γράφει :

" Υποβολή Δήλωσης - Είναι η αίτηση να προωθηθεί η επιλεγμένη δήλωση σε επόμενο στάδιο...."

 

H πρώτη υποβολή της δήλωσης λοιπόν είναι από κατάσταση επεξεργασίας σε αρχική υποβολή. Πριν την πληρωμή του παραβόλου δηλαδή. Άρα θα μπορούσε κάποιος να πει και ότι ημερομηνία υποβολής είναι πριν την πληρωμή του παραβόλου και είναι η ημερομηνία που η αίτηση μπαίνει σε φάση αρχικής υποβολής! Μακάρι βέβαια να είναι η πληρωμή του παραβόλου.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω βγαλει εντολη πληρωμης για το παραβολο και ο πελατης το πληρωσε σημερα. αφου το πληρωσε και μετα, θυμηθηκε οτι δεν ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια. γινεται να αλλαξει αυτο αφου εχει πληρωθει το παραβολο? επισης γινεται να αλλαξουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη μετα την πληρωμη του παραβολου?

Link to comment
Share on other sites

myri

το όνομα λες να αλλάζει;;

(λιγο απίθανο μου φαίνεται με πληρωμένο παράβολο

που συνδέεται με το Α.Φ.Μ αυτόματα στο σύστημα ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω βγαλει εντολη πληρωμης για το παραβολο και ο πελατης το πληρωσε σημερα. αφου το πληρωσε και μετα, θυμηθηκε οτι δεν ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια. γινεται να αλλαξει αυτο αφου εχει πληρωθει το παραβολο? επισης γινεται να αλλαξουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη μετα την πληρωμη του παραβολου?

 

Αλλάζει στην προσωρινή υπαγωγή με αποθήκευση και υποβολή (το σηματάκι του € δε λειτουργεί παρά μόνο στην αρχική επεξεργασία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

είμαι έτοιμος να υποβάλω μια δήλωση για αυθαίρετα μέσα στις επόμενες μέρες. Περιμένω για την ακρίβεια την αναβάθμιση του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ για να πάρω Α/Α . Θα ήθελα να ρωτήσω, μέχρι τις 28/02 θα πρέπει να έχει πληρωθεί το παράβολο ή η πρώτη δόση (αφού έχει προηγηθεί βέβαια το παράβολο)? Γιατί ομολογουμένως δεν έβγαλα άκρη από τις προηγούμενες απαντήσεις.

Τέλος μέχρι ποια ημερομηνία μπορούμε να δίνουμε νέες δηλώσεις στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει θέμα το αλλάζεις

αλλά ζητα το Ε9 να σιγουρευτείς για το κυρια και μοναδική

το παραβολο ομως που πληρωσε ειναι 500€. αλλιως παει στα 1000€. εκει τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

το παράβολο μόνο (πληρωμένο μέχρι και στις 28-2-12)

η δόση πηγαίνει ένα μήνα μετά

 

δηλώσεις μέχρι και 28-2-12 (λάθος γράφουν μερικοί μέχρι 29-2-12)

 

Άρθρο 4 ΦΕΚ 268 Α 31-12-11

Ρυθμίσεις επειγόντων θεμάτων Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

1. α. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, που προβλέπονται στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α’ 209), παρατείνεται μέχρι την 28.2.2012.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.