Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΟΚ '73- Τι προσμετρά στο δώμα?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Σε άδεια του 77 δε φαίνεται σε όψεις-τομές-κατόψεις η απόληξη του κλιμακοστασίου-ανελκυστήρα ούτε ένας βοηθητικός χώρος-πλυσταριό. Το λαμβάνω ως αυθαίρετο;

 

Σε ανάλογη περίπτωση δική μου με απόληξη κλιμακοστασίου και δίπλα απ αυτόν ένας βοηθητικός χώρος 11.60 τ.μ. στον οποίο δεν φαίνεται πουθενά να έχουν προσμετρηθεί, ούτε στο Διάγραμμα Κάλυψης θα πρέπει να ενταχθεί στον Νόμο 4014;

Link to comment
Share on other sites

Oχι . αν δεν έχει προσμετρηθεί στον τελευταίο όροφο , είναι νόμιμο , αρκεί να φαίνονται στην κάτοψη .

 

Δυστυχώς δεν έχω κάτοψη δώματος, παρά μόνο των υποκείμενων ορόφων.

 

Δεν υπήρχε καν στον φάκελο της πολεοδομίας.... Γιατί άραγε όμως;;;;;

 

Πάντως η αλήθεια είναι πως το δωμάτιο αυτό είναι στο ύψος της απόληξης 2,20m και το έχουν αποθήκη και πλησταριό....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβώς την ίδια περίπτωση.Δεν υπάρχει κάτοψη δώματος, στην κάτοψη ορόφου φαίνεται η σκάλα που πάει στο δώμα αλλά στις όψεις και τις τομές δε φαίνεται η απόληξη.Αδεια του 77.Μάλλον θα το βάλω στον 4014 αφού δε φαίνεται ούτε στο ΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη δώματος δεν ήταν και πολύ απαραίτητη πριν το 83 . Γιά να είστε σίγουροι κάντε έλεγχο στο ΔΚ . Αν σας βγαίνει ο ΣΔ , τότε δεν είναι παράνομο .

 

Αν ο ΣΔ είναι 25 τμ περίπου λιγότερος από το σύνολο της δόμησης , τότε είναι παράνομο το δώμα και η απόληξη .

Link to comment
Share on other sites

Λες κάτι που δεν είναι στις κατόψεις να είναι στο ΔΚ;

Μακάρι!

 

ΥΓ Και το ΔΚ σχέδιο είναι :)

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από Πολεοδομία μου απάντησαν πως με ΓΟΚ73 δεν ήταν υποχρεωτική η κάτοψη δώματος. Επίσης, λέει, δεν φαινόταν η απόληξη και το πλυσταριό σε καμία όψη-τομή. Συνήθως φαινόταν στα στατικά ως τρύπα στον ξυλότυπο της οροφής του υποκείμενου ορόφου και στα φορολογικά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.