Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Εγω βλέπω τις πολυεθνικές να φεύγουν, τρέχοντας. Θα με τρελάνεις. Δεν υπάρχει φράγκο τσακιστό και θα μείνει πολυεθνική. θα κάτσει να πληρώσει εκτακτη εισφορά, τρελή φορολογία, τρελή μ...κια και θα κάτσει? Στις Ιατρικές τους έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό και τους έδωσαν ομόλογα δημοσίου. Σήμερα τους τα κουρεύουν. Λοιπον να δείτε καμία ταινία του 50 για να αρχίζουμε να συνηθίζουμε!!!!!!!

 

Καπάκι βάλτε μετά τις προεκλογικές ομιλίες του ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ απο το 1981.

Link to comment
Share on other sites

Στις Ιατρικές τους έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό και τους έδωσαν ομόλογα δημοσίου. Σήμερα τους τα κουρεύουν.

 

αυτές κλαις? δεν είμαστε καλά μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις στοιχεία που λένε επισήμως οτι έκλεβαν οι πολυεθνικές?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω τις πολυεθνικές να φεύγουν, τρέχοντας.

όταν λέω ανοιγουν οι δρόμοι για τις πολυεθνικές, εννοώ πως όταν κλεινει ένα ελληνικό εργοστάσιο, την 'αγορά' του την παίρνει μια πολυεθνική και ας έχει το εργοστάσιό της στην Κινα, δεν εννοώ πως έρχεται να εγκατασταθεί στην Ελλάδα

 

το ελληνικό βαμβάκι πάει Ιταλία και ερχεται πίσω Ιταλικό ρούχο

το λάδι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες πολυεθνικές στην Ελλάδα είναι στην ουσία εισαγωγικές. Το λάδι πάει Ιταλία και μετά Αγγλία με 20λίρες το λιτρο. Αλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις στοιχεία που λένε επισήμως οτι έκλεβαν οι πολυεθνικές?

 

επίσημα γίνονται αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω τις πολυεθνικές να φεύγουν, τρέχοντας. Θα με τρελάνεις. Δεν υπάρχει φράγκο τσακιστό και θα μείνει πολυεθνική. θα κάτσει να πληρώσει εκτακτη εισφορά, τρελή φορολογία, τρελή μ...κια και θα κάτσει? Στις Ιατρικές τους έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό και τους έδωσαν ομόλογα δημοσίου. Σήμερα τους τα κουρεύουν. Λοιπον να δείτε καμία ταινία του 50 για να αρχίζουμε να συνηθίζουμε!!!!!!!

 

 

Ροδοπουλε ετσι ειναι. Ηδη μπορω να σου αναφερω την Coca Cola 3E, μια Ελληνικη πολυεθνικη με εξαγωγες σε 22 χωρες, η οποια ανακοινωσε πως μελετα την μεταφορα της παραγωγικης της δραστηριοτητας σε Σκοπια η Βουλγαρια. Επισης ο ομιλος επιχειρησεων Στασινοπουλου εχει ανακοινωσει απο περσι πως εως το 2014 το 30% της παραγωγης πλεον θα μεταφερθει στην Βουλγαρια.

 

Προφανως και καμμια εταιρεια πλεον δεν ειναι διατεθιμμενη να μενει σε μια χωρα που η καταναλωση εχει σχεδον μηδενιστει και ταυτοχρονα με :

- Την μεγαλυτερη φορολογια στην Ευρωπη

- Τις μεγαλυτερες ασφαλιστικες εισφορες στην Ευρωπη

- Ενεργειακο κοστος κατα 30% υψηλοτερο απο των γειτονικων χωρων

 

Η πραγματικοτητα ειναι πως καποιες Ελληνικες επιχειρησεις μονον για λογους πατριωτικους συνεχιζουν να μενουν εδω. Σκεφτειτε την Χαλυβουργικη η οποια εχει δει μεσα σε δυο χρονια την ζητηση για προιοντα να πεφτει κατα 75% και τις επιβαρυνσεις της να εχουν φτασει στα υψη. Ποσο καιρο θα αντεχουν και αυτοι ακομα ειναι το θεμα να πληρωνουν το Ελληνικο Δημοσιο...

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα θα τα βάλω λίγο με την Myri και τον Γιώργο τον Καρυστινό... :smile:

 

Τι ζόρι τραβάτε φίλοι μου εσείς οι 2 με τις καφετέριες τα μπαράκια και την νυχτερινή ζωή της Αθήνας;

 

Έτσι είμαστε εμείς...

Ας μπορούμε να δουλέυουμε να παράγουμε ότι πρέπει να παράγουμε και ας τα πίνουμε και ας γλεντάμε όσο θέλουμε εμείς.

 

Σιγά μην γίνουμε σαν τους Ιταλούς να διασκεδάζουμε στις πλατείες και στα πάρκα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν διασκεδάζω, γουστάρω να ΠΛΕΡΩΝΩ! Πές τα ρε Gregori! :)

 

Πλάκα, πλάκα όταν καλοκαίριαζε Αθήνα, όλο στη Μαβίλη ήμουνα, και ήταν ωραία φάση.

Πού να δεις και Ισπανικές πλατείες. Κόλαση!

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ελαφρυνε το κλιμα να πω μια κουβεντα για την κριση στην νυχτα. Χτυπησε πολυ ασχημα τα μεγαλα κεντρα με τα μεγαλα

ονοματα ενω κατι μικρα μπουζουκια 3ο-4ης κατηγοριας αλα "Βιετναμ" ακομη κατι κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.