Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός εξωτερικών κλιμάκων στον προϋπολογισμό;


goliath

Recommended Posts

Ξαναπήγαινε τα σχέδια και ρώτα τους με ποια διάταξη μετράει . Η' θέλουν να σου αλλάξουν όλη τη μελέτη ή θέλουν να τα πάρουν ή δεν κατάλαβες καλά !!! Δεν μετράει η σκάλα σου .

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάνα σχεδιάκι με υψόμετρα για να δούμε ακριβώς το πρόβλημα. Θα σε βοηθήσουμε περισσότερο...νομίζω :D

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη πολεοδομία το έχουν πάρει στραβά το θέμα με τις εξωτερικές κλίμακες και τις μετρούν σε δόμηση και κάλυψη.Έχει συμβεί και σε άλλους συναδέλφους μου.Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο και το συζήτησα με τον υπάλληλο της πολεοδομίας,αλλά ήταν τόσο απόλυτος και σίγουρος που δεν κάθησα να το ψάξω παραπάνω.

Τελοσπάντων με μικρές αλλαγές τα σχέδια πέρασαν τον έλεγχο.

 

Η περίπτωση είναι απλή,όπως εξήγησα,η κλίμακά μου πηγαίνει από το διαμορφωμένο έδαφος σε ύψος 1,40 που είναι η στάθμη του ισογείου.

Προφανώς ο συνάδελφος της πολοεοδομίας κάνει λάθος ή έχει βρει καμία περίεργη διάταξη και πατάει σ'αυτήν.

 

Στα φορολογικά τώρα σκέφτομαι να μην τη λάβω υπόψη,άλλωστε άλλος υπάλληλος τα ελέγχει!

Link to comment
Share on other sites

η εξωτερικη κλιμακα ΔΕΝ μετραει στο ΣΔ αν σχεδιαστει μπαζωμενη

οπότε και θεωρειται τμημα της διαμορφωσης εδαφους (μεχρι +1,50μ φυσικα).

Αλλιως, αν τη δειξεις ανοικτη απο κατω μετραει.

Χθες ειχα αυτη τη συζητηση στην Πολεοδομια Θεσσαλονικης.

Link to comment
Share on other sites

banskoboy μάλλον βρήκες τη λύση στο θέμα!

τη σκάλα μου στα σχέδια την έδειξα ανοιχτή απο κάτω,άλλο που αν στην κατασκευή μπορεί να μπαζωθεί.

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να επηρεάζει μια τέτοια λεπτομέρεια.

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

Σε προυπολογισμό,αμοιβές,φορολογικά μετράει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.