Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί τριφασικό ρεύμα; Διατομές καλωδίων


iliekater

Recommended Posts

GeorgeS, ένα μπράβο από εμένα για τον χρόνο που διέθεσες για να περιγράψεις με απλό αλλά και αναλυτικό τρόπο, το τι συμβαίνει με τις φάσεις, τον ουδέτερο και την γείωση σε μια εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ως νέο μέλος θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω κάποια πράγματα που πιστεύω ότι γνωρίζω αν και ακόμα τελειόφοιτος και όχι επαγγελματίας.

 

Όταν κάνεις μια εγκατάσταση τριφασικού ρεύματος τότε το κύκλωμα δεν χρησιμοποιεί καθόλου τον ουδέτερο. Αν αθροίσεις και τις τρεις φάσεις μαζι επειδή έχουν διαφορά φάσης 2π/3 τότε το αποτέλεσμα που θα πάρεις είναι 0. Συνεπώς το ρεύμα που 'επιστρέφει' όλο μαζί από ένα καλώδιο είναι μηδενικό.

 

Τώρα γιατί είναι τριφασικό, και όχι τετραφασικό κοκ, δεν γνωρίζω ακριβώς να σου πω, όμως πιθανολογόντας σου λεω πολύ απλά ότι το τετραφασικό είναι ακριβότερο! Θα απαιτούσε περισσότερα καλώδια και γενικώς δεν θα είχε ουσιαστική διαφορά σε σχέση με το τριφασικό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, αν ακόμα έχεις απορίες ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

αν το φορτιο ηταν απολυτα συμμετρικο, δε θα χρειαζοταν ουδετερος, επειδη ομως υπαρχουν μικροδιαφορες παντα, μπενει ουδετερος για να κλεισει κυκλωμα και διαρεεται απο μικρο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ το forum! Βρήκα το παρακάτω θέμα μετά απο αναζήτηση σχετικά με το τριφασικό ρεύμα, καθώς δεν έχω πολλές σχέσεις γύρω απο την ηλεκτρολογία.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Απο ότι κατάλαβα στο 99% των κατοικιών-πολυκατοικιών, ως τις υποδομές δηλαδή των κτιρίων έρχεται μονοφασικό ρεύμα έτσι; Άρα ένα καλώδιο απο τις κολώνες χαμηλής τάσης-αυτό της φάσης; Αν ναι τα άλλα δύο πηγαίνουν σε γειτονικά κτίρια; Ή πηγαίνουν και τα τρία σε μια οικοδομή απλά χρησιμοποιείται το ένα;

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, τριφασικό παίρνουμε αν θέλουμε μεγαλύτερη ισχύ; Γιατί αυτό με το μαγνητικό πεδίο δεν το κατάλαβα πως συνδέεται με την καθυστέρηση φάσης των ρευμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Στο 99% των πολυκατοικιών πάει τριφασικό ρεύμα. Ο κινητήρας του ανελκυστήρα χρειάζεται τριφασικό ρεύμα. Το κάθε διαμέρισμα συνήθως μονοφασικό.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε βοηθήσει αυτό το παράδειγμα.

 

Έχω μια μικρή πολυκατοικία με 6 μετρητές. έναν τριφασικό για τα κοινόχρηστα, 2 τριφασικούς για τα διαμερίσματα και 3 μονοφασικούς για τα 3 μικρά γραφεία.

 

Η ΔΕΗ φέρνει το ρεύμα με χοντρό καλώδιο μέχρι τον διακλαδωτή. Το καλώδιο αυτό έχει 4 αγωγούς. Τις 3 φάσεις και τον ουδέτερο. Δεξιά και αριστερά από τον διακλαδωτή μπαίνουν οι μετρητές. Από τον διακλαδωτή ξεκινάνε τώρα τα καλώδια για κάθε μετρητή. Στους 3φασικούς θα πάνε 3 φάσεις και ο ουδέτερος. Στους μονοφασικούς θα πάει από μία φάση και ο ουδέτερος. Λογικά η ΔΕΗ θα στείλει ξεχωριστή φάση σε κάθε μονοφασικό μετρητή εκτός αν έχει κάποιο λόγο να μην το κάνει

 

(Στο διακλαδωτή θα ενωθεί ο ουδέτερος με τον αγωγό γείωσης που φέρνουμε από τη γείωση. Από τον αγωγό γείωσης, επιπλέον, θα μοιραστεί αγωγός προστασίας σε κάθε μετρητή, εκτός από τις φάσεις και τον ουδέτερο.)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά πήγα στην Εcotec και ένας αμερικάνος που πούλαγε inverter ήθελε να φτιάξω 2φασικό σύστημα :) Μού φύγε ο τάκος που λέει κ ο Χάρρυ Κλύνν. Στην Αμερική ισχύει από ότι μου είπανε αργότερα, αλλά εδώ είναι Ελλαντα. Ας τον ενημέρωναν πριν έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά πήγα στην Εcotec και ένας αμερικάνος που πούλαγε inverter ήθελε να φτιάξω 2φασικό σύστημα :) Μού φύγε ο τάκος που λέει κ ο Χάρρυ Κλύνν. Στην Αμερική ισχύει από ότι μου είπανε αργότερα, αλλά εδώ είναι Ελλαντα. Ας τον ενημέρωναν πριν έρθει...

υπαρχουν εγκαταστασεις (συναντησα πολλες σε πλοια)διφασικες 2χ110.δεν εχει ουδετερο και ειναι πιο ασφαλεις(τουλαχιστον σε πλοια) γιατι καθε αγωγος εχει μικροτερη ταση και ενταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.