Μετάβαση στο περιεχόμενο

-22% (!) στους μισθούς.


ΟΩΝ

Recommended Posts

οι της πολιτικής είναι επίσης ΝΟΥΜΡΕΡΑ και ΨΩΝΙΑ.

Συμπεριφέρονται με ξιπασμό λες και είναι STAR

Γι' αυτό λοιπόν, ας ψηφίσουμε τους υπόλοιπους.. όχι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, Μάνο και όλους αυτούς που συμπεριφέρονται όπως σωστά είπε η myri, και οι οποίοι μάς έφεραν σ' αυτό το χάλι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους εγχώριους πλέον δεν φοβάμαι.

Τους απέξω ποιος θα τους μαζέψει;

 

ΥΓ Το είδατε με την Μερκελ που δεν ήξερε στο χάρτη που πέφτει το Βερολίνο!

Σκεψου τι σκαμπάζει από οικονομικά και ευρωκρίση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους εγχώριους πλέον δεν φοβάμαι.

Τους απέξω ποιος θα τους μαζέψει;

myri, αν δώσουμε ένα γερό μάθημα στους εγχώριους αντίστοιχους της μέρκελ, θα μαζευτούν κι αυτοί... Ας είναι η Ελλάδα η χώρα που θα ξεκινήσει η "επανάσταση"... Διανύουμε ιστορικές στιγμές... Και την ιστορία την γράφουμε εμείς με την ψήφο μας...

 

Ε τότε που είναι το δίλημμα; Μπορείς να ψηφίσεις ό,τι ψήφισες και στις 6 Μαίου.

 

Εγώ πάντως θα ψηφίσω το κόμμα που εξήγγειλε σήμερα αυτά: (δεν αναφέρω ποιο είναι, για να μην θεωρηθεί διαφήμιση... δεν έχει και τόση σημασία άλλωστε, αφού και οι άλλοι αντι-μνημονιακοί πάνω-κάτω τα ίδια λένε)

 

"...θα καταργηθεί άμεσα η Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου με αριθμό 6-28/2/2012, με την οποία μειώθηκαν ο κατώτερος μισθός κατά 22% (32% για τους νέους μέχρι 25 ετών),

(Επίσης), άρση της κατάργησης της μετενέργειας και επαναφορά της υποχρεωτικής επεκτασιμότητας των κλαδικών συμβάσεων..."

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, ό,τι ψηφίσατε, ψηφίσατε...

Είναι αργά πια για δάκρυα...

Αύριο εφαρμόζεται και για τους μηχανικούς το μειωμένο μισθολόγιο...

Ένα απλό παράδειγμα:

Έγγαμος Μηχανικός με προϋπηρεσία 9-12 έτη και ένα παιδί:

Ως τώρα έπαιρνε: €1675,53+10%γάμος+5%παιδί+15%Η/Υ=€2179,19 (μικτά)

Από αύριο, θα παίρνει: €586,08+5%παιδί+18%ΑΕΙ+30%τριετίες=896,69 (μικτά)

Δηλαδή μείωση 59% !

Και για να μην θεωρηθώ "μετά Χριστόν Προφήτης", το προηγούμενο ποστ μου ήταν την 16 μέρες πριν τις εκλογές...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η αγορα εχει τους δικους της αυστηρους νομους, οταν απο τους 100,000+ μηχανικους οι 80.000 υποαπασχολουνται

η ειναι ανεργοι τι περιμενεις δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

.....

Ένα απλό παράδειγμα:

Έγγαμος Μηχανικός με προϋπηρεσία 9-12 έτη και ένα παιδί:

Ως τώρα έπαιρνε: €1675,53+10%γάμος+5%παιδί+15%Η/Υ=€2179,19 (μικτά)

Από αύριο, θα παίρνει: €586,08+5%παιδί+18%ΑΕΙ+30%τριετίες=896,69 (μικτά)

Δηλαδή μείωση 59% !

....

 

Από που προκύπτει αυτό ? Δηλαδή είπε κανείς ότι όλοι οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα θα αμοίβονται με τον νέο ελάχιστο μισθό ?! Ο μισθωτός που αναφέρεις δεν αμοίβοταν με τον ελάχιστο πριν τα μέτρα γιατί να αμοιφθεί τώρα. Και τέλος πάντων από γνωστούς μου ξέρω μηχανικούς δεν ισχύει αυτό που λες.

 

Φυσικά τι μισθό θα πάρει ένας νέος μηχανικός που θα ζητήσει αύριο δουλειά....δεν το ξέρω.

 

Αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλοι με μπλοκάκι αμοίβονται επομένως αυτά τα μέτρα δεν αφορούν και πολύ τον κλάδο μας δεδομένου ότι πλέον η αμοιβή είναι συμφωνία μεταξύ εργοδότη και μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό ?

Προκύπτει από:

1. Την Κλαδική Σύμβαση Εργασίας των Μηχανικών (και γενικά των υπαλλήλων σε τεχνικές εργασίες). Υπογράφεται κάθε 1-2 έτη μεταξύ εκπροσώπων των υπαλλήλων και εκπροσώπων των εργοδοτών.

2. Την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας. Υπογράφεται μεταξύ ΓΣΕΕ και ΣΕΒ.

είπε κανείς ότι όλοι οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα θα αμοίβονται με τον νέο ελάχιστο μισθό ?

Ναι. Το λέει το Μνημόνιο 2.

 

Ο μισθωτός που αναφέρεις δεν αμοίβοταν με τον ελάχιστο πριν τα μέτρα ... από γνωστούς μου ξέρω μηχανικούς δεν ισχύει αυτό που λες.

Σωστό αυτό που λες. Πάντα όμως η Κλαδική Σύμβαση των Μηχανικών αποτελούσε έναν "μπούσουλα" για να προκύψει ο μισθός.

 

Φυσικά τι μισθό θα πάρει ένας νέος μηχανικός που θα ζητήσει αύριο δουλειά....δεν το ξέρω.

Δυστυχώς, μη έχοντας (ο νέος) πείρα, δεν μπορεί να διαπραγματευθεί. Θα δεχτεί τελικά τα €691,57 (!!!!) μικτά (!!!!!) που προβλέπει η ΕΓΣΣΕ.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

οταν απο τους 100,000+ μηχανικους οι 80.000 υποαπασχολουνται ή ειναι ανεργοι τι περιμενεις δηλαδη?

Ό,τι και να πούμε, μείωση μισθού της τάξης του 60% δεν μπορούσε κανείς να περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι μειώθηκε ο ελάχιστος μισθός της ΕΓΣΣΕ. Αυτό λέει το μνημόνιο 2.

 

Τέλοσ πάντων δεν νομίζω ότι ένας μηχανικός που αμίβεται τώρα π.χ. με 1600 θα πάει στα 589. Αφορά ανειδίκευτους εργάτες και υπαλλήλους σε μεγάλες εταιρείες κ.τ.λ. πιο πολύ αυτή η ρύθμιση και όχι επιστημονικό προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι μειώθηκε ο ελάχιστος μισθός της ΕΓΣΣΕ.

Σωστά. Μόνον που ο μισθός του άγαμου, 0-3 επηρεάζει όλη την κλίμακα. Κάτι ανάλογο ισχύει και στον στρατό, όπου ακόμη και ο μισθός του αρχηγού ΓΕΣ συναρτάται από τον μισθό του Ανθυπολοχαγού. Όταν αυτός ο μισθός μειώνεται, μειώνεται και σε όλους τους από πάνω.

 

€589: Αφορά ανειδίκευτους εργάτες και υπαλλήλους ... και όχι επιστημονικό προσωπικό.

Κι αυτό σωστό. Για το επιστημονικό προσωπικό, η ΕΓΣΣΕ προβλέπει επιπλέον 18%, άρα το €589 γίνεται περίπου €691 για τον πτυχιούχο ΑΕΙ (ή για τον διπλωματούχο Μηχανικό καλή ώρα).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.