Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς ο Ν.3843/10 και ο Ν.4014/11 επηρεάζουν την έκδοση Ο.Α.


Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχετε εντοπίσει που αναφέρεται ότι σε κάθε Ο.Α. πρέπει να αποτυπώνονται και οι ρυθμισμένοι χώροι; Σε κάποια εγκύκλιο; Γιατί, ο κάθε υπάλληλος μπορεί να ζητάει ότι θέλει, αλλά αυτό που ζητάει, δεν πρέπει να προκύπτει από κάπου; Τι; Έτσι αυθαίρετα ζητάει ο καθένας ότι και όπως θέλει;

Αν ισχύει αυτό, αφορά και άδειες που πάνε με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

spagkratis, το ΔΚ που θα καταθέσεις, δεν θα πρέπει να συμφωνεί με την πραγματικότητα;

Αφού θα πρέπει, πως θα δικαιολογήσεις τις υπερβάσεις που θα δείξεις σε αυτό;

Ή δεν θα τις δείξεις;

Link to comment
Share on other sites

πέραν αυτών που αναφέρει ο εξαιρετικός φίλος Faethon υπάρχει

και γραμμένο σε κάποια εγκύκλιο, 17-19 (βλέπεις είναι κάμποσες και δεν θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

spagkratis, το ΔΚ που θα καταθέσεις, δεν θα πρέπει να συμφωνεί με την πραγματικότητα;

Αφού θα πρέπει, πως θα δικαιολογήσεις τις υπερβάσεις που θα δείξεις σε αυτό;

Ή δεν θα τις δείξεις;

Faethon, δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν σαφής οδηγίες για το πώς αντιμετωπίζεται η κάθε διαφορετική περίπτωση. Βέβαια, αυτό που συμβαίνει αυτή τη περίοδο, δεν νομίζω να έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν. Είναι τόσες πολλές οι νέες μεταριθμήσεις και νόμοι που βρίσκονται σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή και προφανώς δημιουργούνται νομοθετικά κενά.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, το σύνολο της πολεοδομικής νομοθεσίας αυτή τη στιγμή βρίσκεται στον αέρα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί ο μηχανικός να διεκπεραιώσει υποθέσεις που μέχρι σήμερα ήταν πολύ απλές. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι ο πλέον αρμόδιος για να ρυθμίσει αυτή την κατάσταση, δηλαδή το υπουργείο, έχει πετάξει την πετσέτα στο ρίνγκ. Υπάρχει νομίζω τεράστιο έλλειμμα στην δημόσια διοίκηση και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο απ'όλα. Για το μέλλον της χώρας και κατ'επέκταση το δικό μου μέλλον.

Για να μη φεύγω από το θέμα όμως, να σου πώ την δικιά μου περίπτωση (δεν ξέρω αν είδες την αρχή του post, αλλά θα την ξαναπώ). Εγώ έχω να βγάλω άδεια για χρωματισμούς όψεων πολυκατοικίας με χρήση ικριωμάτων. Δέν προβλέπεται νέο ΔΚ στην περίπτωση αυτή, αφού η εν λόγω άδεια πάει με αναλυτικό γιατί δεν αφορά πολεοδομικά στοιχεία της οικοδομής. Και εκεί έρχεται ο κάθε υπάλληλος, ο οποίος σου ζητάει νέα αποτύπωση, αντιπαραβολή με τον 3843, ΔΚ, μεγαλύτερες αμοιβές ενώ ισχυρίζεται ότι δεν ξέρει τίποτα για απελευθέρωση των αμοιβών και πάει λέγοντας. Και ρωτάω εγώ, έστω ότι πρέπει να γίνουν όλα αυτά (που δεν πρέπει), τι γίνεται αν κάποιος απο τους ιδιοκτήτες δεν έχει τακτοποιήσει τον η/υ του; Κάνω ψεύτικο ΔΚ ή τον καρφώνω; Με λίγα λόγια, να μην βαφεί η πολυκατοικία (ή ακόμα παραπέρα να μην βγαίνουν νέες Ο.Α.) επειδή στην Ελλάδα έχει χαθεί η λογική. Αυτό μας λένε.

Γενικώς το μόνο που γίνεται στην Οικοδομή αυτή τη στιγμή...... αυθαίρετα και πιστοποιητικά.

Τι να πω ρε φίλε έχω χάσει την μπάλα!

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

πέραν αυτών που αναφέρει ο εξαιρετικός φίλος Faethon υπάρχει

και γραμμένο σε κάποια εγκύκλιο, 17-19 (βλέπεις είναι κάμποσες και δεν θυμάμαι)

ΚΑΝΑ, έχεις απόλυτο δίκιο, η εγκύκλιος 19, 26/11/2010, αναφέρει:

 

"1. ∆ιευκρινίζεται, σε συνέχεια της παρ. 7 του άρθρου 6, του ν. 3843/2010, ότι όταν χώροι κτιρίου έχουν υπαχθεί στη ρύθµιση του ν. 3843/10 και µεταγενέστερα ζητείται έκδοση οικοδοµικής άδειας για το συγκεκριµένο κτίριο, οι χώροι αυτοί σηµειώνονται σε όλα τα προσκοµιζόµενα σχέδια, συµπεριλαµβανοµένων των τροποποιήσεων της εσωτερικής διαρρύθµισης, που καλύπτονται από την υπαγωγή στη ρύθµιση του ανωτέρω νόµου και περιλαµβάνονται στις απαιτούµενες µελέτες."

 

Με προβληματίζει λίγο αυτό που λέει στο τέλος "...και περιλαμβάνονται στις απαιτούμενες μελέτες". Δηλαδή, αν στην νέα οικοδομική άδεια δεν απαιτείται μιά συγκεκριμένη κάτοψη, τότε δεν είμαι υποχρεωμένος να δείξω τον αντίστοιχο τακτοποιημένο χώρο; Π.χ. στην δικιά μου περίπτωση (χρωματισμός όψεων) δέν απαιτούνται κατόψεις. Η υπάλληλος της πολεοδομίας όμως μου είπε ότι ο τίτλος πλέον θα είναι "Αποτύπωση ρυθμισμένων χώρων με το Ν.3843 και χρωματσμός όψεων........"

Επίσης λέει ότι οι χώροι αυτοί θα σημειώνονται.... δεν λέει αποτυπώνονται. Εντάξει, ξέρω, παίζω με τις λέξεις, αλλά έτσι μόνο μπορούμε να ερμηνεύσουμε την εγκύκλιο, η οποία λέει κάτι επιγραμματικά.

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται είμαστε σε μεταβατικό στάδιο. Πλέον πάμε με το νέο νόμο έκδοσης εγκρίσεων και αδειών δόμησης. Επίσης, υπάρχει και η συμφωνηθείσα αμοιβή. Οπότε, μάλλον πρέπει να ξεχάσουμε πολλά απο αυτά που ξέραμε μέχρι σήμερα. Το θέμα είναι πότε θα ενημερωθούν οι υπηρεσίες και πότε θα μπούν όλα αυτά σε πλήρη εφαρμογή. Στην πολεοδομία που πήγα πάντως, είχαν κατεβάσει όλοι τα στυλό κάτω! Ούτε σφραγίδες δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας ρωτήσω εγώ κάτι? Συμφωνώ ότι πρέπει να δείχνεται η πραγματικότητα και άρα όλες οι αυθαιρεσίες που έχουν γίνει. Αν έχουν τακτοποιηθεί έχει καλώς, τις δείχνεις στα σχέδια και γράφεις με ποιο νόμο τακτοποιήθηκαν κτλ. Τι γίνεται όμως όταν υπάρχει παράβαση και δεν είναι τακτοποιημένη?? Την δείχνεις και λες ότι δεν έχει τακτοποιηθεί και προχωράς την άδεια σου? ή είσαι αναγκασμένος να τακτοποιήσεις πρώτα??

 

Δίνω ένα παράδειγμα: σε άδεια χρωματισμού όψεων με ικριώματα χρειάζονται σχέδια όψεων. Προφανώς αποτυπώνεις τις όψεις όπως είναι στην πραγματικότητα και σημειώνεις τις αυθαιρεσίες. Ας πούμε ότι έχει κλείσει ένας η/υ. Αν έχει τακτοποιηθεί έχει καλώς. Το σημειώνεις και τελείωσες. Αν όμως δεν έχει τακτοποιηθεί και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να το τακτοποιήσει, μπορεί να γραφτεί στα σχέδια η αυθαιρεσία και να σημειωθεί ότι δεν έχει τακτοποιηθεί και να προχωρήσει κανονικά η άδεια? και ασ κάνει η πολεοδομία ότι θέλει μετά. Με έναν παλιότερο μηχανικό που το συζήτησα μου είπε ότι πολλές φορές το κάναν έτσι παλιά, γιατί δεν είναι δυνατόν ένας να παρακωλύει τα δικαιώματα της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχει εκδωσει κανεις οα ( αλλαγης χρησης) σε νομιμο τμημα κτιριου το οποιο εχει χωρους τακτοποιημενους καθ υπερβαση του επιτρεπομενου σδ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τήν εγκύκλιο 7 δεν επιτρεπόταν αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένους χώρους.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.