Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογές στη δημιουργία strings


nikosnik

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω 2 ερωτήσεις 1ον : Θέλω να κάνω μια εγκατάσταση σε δίρριχτη στέγη και όπως υπολόγισα θα βάλω 18 πάνελ σε κάθε πλευρά, 3 strings των 6 πάνελ το καθένα. Να κάνω bus και τα τρία και να βγάλω μια έξοδο ή όπως μου βγάζει το sunny design 2 strings (1x12 και 1x6) ? 2ον σε άλλη εγκατάσταση μπορώ να βάλλω τα πάνελ πλάγια, κατα μήκος δηλαδη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πχ 230Wp και βάλεις 8kVA αντιστροφέα με 2mpp (που είναι πολύ πιθανόν) θα βάλεις 18 εν σειρά και 18 εν σειρά σε έκαστο mpp. Γλυτώνεις πολλά καλώδια DC και δουλεύει ο αντιστροφέας κοντά στο σημείο μέγιστου βαθμού απόδοσης. Πες μας όμως τι υλικά έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως για να βοηθήσουμε πες μας συγκεκριμένα πάνελ-inverter

 

για την δεύτερη ερώτησή σου διάβασε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εχω 36 πανελ 265Wp (9,54 KWp) και επέλεξα τον Sunny Boy 10000TL ή 2 5000TL έναν για κάθε πλευρά. Το ερώτημα είναι πως να μοιράσω τα strings.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα βασικά :smile:

 

Για εγκαταστάσεις από 5 έως 10 Kw συνέεσαι τριφασικά στο δίκτυο.

Αυτό σημαίνει πως είτε χρησιμοποιείς έναν τριφασικό αντιστροφέα, είτε 3 μονοφασικούς (έναν για κάθε φάση)

 

Στην περίπτωση εγκατάστασης πάνω από 10kw (πάντα τριφασική σύνδεση), είτε χρησιμοποιείς οποιονδήποτε αριθμό τριφασικών αντιστροφέων, είτε ίδιο αριθμό μονοφασικών για κάθε φάση (δηλαδή συνολικά πολλαπλάσιο του 3 μονοφασικούς αντιστροφείς)

edit: μπορείς να βάλεις στην μία φάση μονοφασικό 9Kw και στις υπόλοιπες 3x3Kw, αλλά το πιάνεις το νόημα.

 

Άρα η λύση των 2 μονοφασικών 5000ΤL ΔΕΝ είναι αποδεκτή.

 

Τέλος αν θέλεις πες ποιά συγκεκριμένα πάνελ θέλεις να δουλέψεις για να σου πούμε ποιά συνδεσμολογία είναι η βέλτιστη.

Edited by billlllll
Link to comment
Share on other sites

18 πάνελ σε 2 string και χρησιμοποιείς και τις δύο εισόδους (Α και Β) του SMA TRIPOWER 10000TL, λόγω δίρριχτης (όχι "Sunny Boy 10000TL", δεν υπάρχει τέτοιος )

Link to comment
Share on other sites

Λάθος για τον sunny boy 10000 TL απλά το sunny design δεν μου δέχεται 1 string των 18 πάνελ, μου προτείνει 2x12 και 1x6.

 

----Συγχώνεψη----

 

Sorry ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για τα Yingli Panda 265Wp (επέλεξα αυτα γιατι ο πελάτης μου μίλησε για max απόδοση στην συγκεκριμένη στέγη).

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Όταν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο κείμενό σας, κάντε το στο προηγούμενο μήνυμα, χρησιμοποιώντας την επεξεργασία.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikosnik αναφέρεις ότι θα χρησιμοποιήσεις Φ/Β πλαίσια των 265Wp.Εάν είναι πολυκρυσταλλικά,ένα τυπικό πλαίσιο των 265Wp είναι της Yingli Solar.Σύμφωνα με το SunnyDesign μια χαρά μπαίνουν 2*18.!!Αλλά επειδή φαίνεται ότι ασχολήσαι σε πρωταρχικό στάδιο με τα φωτοβολταϊκά,καλό είναι να συμβουλευτείς κάποιον πιο έμπειρο.Κανείς μας δεν γεννήθηκε με τη γνώση κι όλοι μας έχουμε κάνει "σφάλματα"..!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για τα Yingli Panda 265Wp (επέλεξα αυτα γιατι ο πελάτης μου μίλησε για max απόδοση στην συγκεκριμένη στέγη).

 

Τους 2 τύπους Yingli 265 που έχει το Sunny Design μια χαρά μπαίνουν... Η μόνη περίπτωση να μην μπαίνουν είναι αν έχεις πάνελ με μέγιστη επιτρεπτή τάση πάνελ τα 600V, πράγμα λίγο δύσκολο. Τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι στα 1000V.

 

Επίσης μάλλον θα ενοούσε max ισχύ για δεδομένη επιφάνεια... Γιατί για το απόδοση... είναι άλλη κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.