Μετάβαση στο περιεχόμενο

αποκλειστική χρήση ακάλυπτου και δόμηση που περισσεύει


Recommended Posts

αν και έψαξα δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση και θα ήθελα τα φώτα σας στα εξής σχετικά μεταξύ τους ερωτήματα:

 

αν έχω αποκλειστική χρήση με συμβόλαιο σε γήπεδο (και μάλιστα κληροτεμάχιο) εκτός σχεδίου και αυθαίρετο μέσα σε αυτήν, μπορώ να το δηλώσω εγώ ή χρειάζεται συναίνεση των υπολοίπων συγκυρίων;

 

και κατ' επέκταση τα τετραγωνικά του αυθαιρέτου μειώνουν τη μελλοντική δόμηση του γηπέδου που έχει κατανεμηθεί στο συμβόλαιο ή έχουν κανονικά το δικαίωμα να χτίσουν και οι υπόλοιποι ότι τους αναλογούσε;

Link to comment
Share on other sites

αν μας ελεγες ποτε εγινε το συμβολαιο και πως περιγραφει την "διανομη".....και ποτε εγινε το αυθαιρετο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

το συμβόλαιο σύστασης μελοντικής (!!!) οριζοντίου είναι του 2000 και περιγραφει τι θα χτίσει ο καθένας και το αυθαίρετο είναι περίπου του 1960-1970 αλλά έχει δοθεί με συμβόλαιο στο πελάτη μου από το 80. εξαφανίστηκε βέβαια στη πορεία από τα διάφορα συμβόλαια που έγιναν και θα εμφανιστεί τώρα με τη τακτοποίηση. Παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον η περίπτωση και με έχει κουράσει αρκετά αλλά δεν ήθελα να κουράσω και εγώ και δεν την ανέλυσα. Βασικά δεν βρήκα απάντηση στον αρχικό ερώτημα αν ο νόμος διακρίνει την σύσταση καθέτου από την αποκλειστική χρήση αλλά από ότι μου λές lonelywolf όχι. Πίστευα ότι δεν χτίζει ο καθένας με τα χιλιοστά του και για αυτό ζήτησα και δεύτερη γνώμη. Πάντως και πάλι ευχαριστώ για το κόπο σας

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω την ιδια περιπτωση και δεν εχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα... η αντικρουση στην παραπάνω αποψη ειναι οτι η διαδικασια οριζοντιας με αποκλειστική χρήση σε τμημα γηπέδου ειναι κατι σαν καθετη και αυτο απαγορευεται στα εκτος σχεδιου... ασε που ο ιδιοτητης εχει την χρηση και οχι την κυριοτητα του χώρου που βρισκεται το αυθεραιτο, οπότε δεν θα επρεπε να σε εξουσιοδωτησει και ο κύριος?

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να εχεις συμβολαιο "μελλοντικης" συστασης...του 2000, .μεταγεγραμενο....

αν θες γραψε τον ακριβη τιτλο της α΄σελιδας του "συμβολαιου"

αυτο που πρεπει να εχεις ειναι-πιθανον- "προσυμφωνο" ή καποιο αλλο χαρτι...

-και βεβαια οταν η κυρια πραξη απαγορευεται δηλ.οταν απαγορευεται οριστικο συμβολαιο συστασης καθετης στα εκτος σχεδίου-

ειναι προφανες οτι απαγορευεται και η υποσχετικη πραξη δηλ. το προσυμφωνο.[γι΄ αυτο προφανως και τα !!!!!!! σου]

 

επομενως ανηκεις στα εξ αδιαιρετου,με πολλους συνιδιοκτητες.

...και οπως επανειλημενα ειπαμε στο θεμα "με τα εξ αδιαιρετου τι γινεται"

δεν γινεται... τιποτε και μην μπλεκεις...

[αυτο που επρεπε να εχει κανει ο πελατης σου ειναι επικυρωση ανωμαλης δικαιοπραξιας πριν 4-5 χρονια...]

Link to comment
Share on other sites

όχι μελλοντικής σύστασης, δεν το έγραψα σωστά, μελλοντικής δόμησης! έχει συσταθεί με συμβόλαιο του 2000 αποκλειστική χρήση κατά ζώνες και η μελλοντική κατοικία έχει επιμεριστεί κατά ένα αστείο ομολογουμένως τρόπο στο ενιαίο κτίριο στην ένωση των τμημάτων.

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται συμφωνησαν να χτισουν μια οικοδομη, τριων-τεσσαρων κατοικιων ενωμενες με "υπογεια περγκολα....."

Αρα οταν θα εβγαζαν την ΟΑ τοτε θα εκαναν και συσταση οροφοκτησιας και με βαση την συσταση θα ειχαν και αποκλειστικη χρηση καθενας σε τμημα ΑΒΓΔΑ...οπως το ειχαν συμφωνησει.

 

Χωρις ΟΑ δεν γινεται συσταση και χωρις συσταση δεν γινεται η αποκλειστικη χρηση. Τοσο απλο.

αρα δεν μπορεις να την επικαλεστεις για τακτοποιηση αυθαιρετου απο μονος σου, αφου παραμενετε εξ αδιαιρετου ολοι.

.

[και οπως λες μοναχα ο δικος σου εχτισε και χρειαζεται την συναινεση των υπολοιπων...

οι οποιοι δεν εχουν χτισει- και δεν θα δωσουν καμμια συναινεση αφου απο τα εστω 200 τμ. που εχτιζε το γηπεδο των 4000 τμ. εχει καλυψει -ποσα...-ο δικος σου που αφαιρουνται απο την δομηση. των υπολοιπων

ασε που σημερα το κτισμα ανηκει σε ολους εξ αδιαιρετου.....

Link to comment
Share on other sites

@ 111 . Είσαι και ιδιοκτήτης ή ο μηχανικός του ιδιοκτήτη ?

 

μηχανικός είμαι και αναρωτιέμαι και εγώ αν υπάρχει διέξοδο από το αδιέξοδο. Δεν ήθελα να κουράσω γιατί το θέμα είναι μπλεγμένο. Και με δικηγόρους που μίλησα μου είπαν ότι η περίπτωση δύσκολα ξεκαθαρίζει (όχι της χρήσης - έχει αρκετό μπλέξιμο με τα συμβόλαια) από τη στιγμή που δεν υπάρχει συναίνεση μεταξύ τους. έχει πολλές παραμέτρους το θέμα αλλά ήθελα κατ' αρχήν να ξέρω αν η αποκλειστική χρήση δίνει τη δυνατότητα για να κινηθεί κάποιος από μόνος του. Καταλήγω στο όχι και ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.