Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Σε ότι αφορά τα πλεονεκτήματα η μη θωράκων κλπ , υπάρχει στα πρακτικά του 15ου συνεδρίου σκυροδέματος (2006) η πειραματική εργασία των Μπούσια - Φαρδή -Σωτηρόπουλου - Καλτεζιώτη - Χρονόπουλου με τίτλο "Επίδραση της διαμόρφωσης του εγκάρσιου οπλισμού στη σεισμική συμπεριφορά υποστυλωμάτων οπλισμένου σκυροδέματος " .

 

Από αυτήν προέκυψε ότι η διαφοροποίηση ως προς τη συνέχεια και τον τρόπο αγκύρωσης των ράβδων του εγκάρσιου οπλισμού δεν επηρεάζει κατά στατιστικά σημαντικό τρόπο τις βασικές παραμέτρους της συμπεριφοράς υπό ανακυκλιζόμενη φόρτιση εφ'όσον έχουν τηρηθεί οι απαιτήσεις του ΕΚΟΣ για στοιχεία Μ.Α.Α.Π.

Link to comment
Share on other sites

δωσε το link της εργασίας, εκει βγάζει το sidefor 1ο αν θυμάμαι καλά και ειναι από τη σιδενορ η εργασία.

 

άστο το βρήκα http://library.tee.gr/digital/m2173/m2173_bousias.pdf, επανέρχομαι........

 

καταρχήν μου αναγνωρίζω ότι ειμαι τέρας μνήμης, με θαυμάζω.

 

αφορά υποστυλώμα-πεδιλο (σελ. 3), άλλο πράγμα με τους ακραίους που λέγαμε κόμβους.

 

τα σχόλια που έγιναν από μενα τουλάχιστον τότε παλιά αφορούσαν τις ροπές στα άγκιστρα των δοκών ενω οι διαγωνιζόμενοι ήταν συνδετήρες και με ανοιχτα άγκιστρα,

 

άλλο πράγμα δηλαδή.

 

και για ποιο ξεκάθαρα για να μη ζαλίζεστε απο τα διαγράμματα

 

συγκεντρωτικά και εποπτικά τα αποτελέσματα εδώ www

 

εντάξει, στα συνέδρια επειδή ειναι όλες οι εταιρείες μαζεμένες και δεν ξερεις στο μέλλον για ποιον "θα τα σπας", τα λένε και κάπως "διπλωματικα",

 

στα εταιρικά φυλλάδια τα λένε κάπως αλλιώς τα ίδια αποτελέσματα από το ιδιο πείραμα (δειτε άνω link)

 

σαν βαθμό αποδοτικότητας όμως το έχει μόνο πάνω από το classic τσέρκι,

 

αφιερώστε 2 λεπτά της ζωής σας για εδώ www σελίδα 5

 

berkley+tokyo institute of technology να δειτε πως γίνεται διερεύνηση του spiral στα βαθρα γεφυρών.

 

άλλη φιλοσοφία και για άλλο πράγμα η διερευνηση (φορείς με q=1 π.χ. όπως ειναι οι γέφυρες).

 

εγώ τουλάχιστον δεν έτυχε να δω διερευνηση (πλην ελληνικών δημοσιεύσεων) για spiral σε τετράγωνα/ορθογωνικα υποστυλώματα πλαισίων

 

(μπορεί να υπάρχουν, εγώ δεν το'χω δει)

 

edit: άκυρο, έχω δει στα αγγλικά μεταφρασμένες τις ελληνικές (αλλά αυτές δεν μετράνε, έτσι δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω μια απορία. Σε περίπτωση που μια δοκός κατασκευάζεται κεκλιμμένη (δοκός στην οποία εδράζεται κλίμακα) ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος τοποθέτησης των συνδετήρων; Κατακόρυφα ή κάθετα στην διεύθυνση του διαμήκους οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έτσι είναι και πιο απλό κατασκευαστικά αφού ο σιδεράς θα τοποθετήσει μανδύα. Το θέμα είναι ότι τοποθετώντας τους συνδετήρες με αυτόν τον τρόπο, δημιουργείται μεγάλη απόσταση μεταξύ του πρώτου συνδετήρα της δοκού και του οπλισμού του υποστυλώματος αμέσως μετά τον κόμβο (π.χ. οι συνδετήρες είναι Φ8/10 και η απόσταση προκύπτει 15 με 17 εκ, ανάλογα με την κλίση της δοκού). Αύτο πως το αντιμετωπίζετε κατασκευαστικά;

Link to comment
Share on other sites

[...π.χ. οι συνδετήρες είναι Φ8/10 και η απόσταση προκύπτει 15 με 17 εκ, ανάλογα με την κλίση της δοκού). Αύτο πως το αντιμετωπίζετε κατασκευαστικά;...]

 

Σε εκείνο το σημείο κάνε πύκνωση να βγει πάλι Φ/10.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως; Στο σκιτσάκι που επισυνάπτω φαίνεται ακριβώς το σημείο για το οποίο μιλάω. Κατά την γνώμη μου αυτό είναι δυνατόν (η πύκνωση) να γίνει με έναν συνδετήρα ο οποίος θα δεθεί με το χέρι και ένα τμήμα του θα βρίσκεται μέσα στο υποστύλωμα. Αυτό είναι πολυ δύσκολο να γίνει, χώρια που πολύ δύσκολά θα βρεις σιδερά πρόθυμο να προσπαθήσει.

post-903-131887226058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι 15, ειναι μικρότερο γιατι υπάρχει και η επικάλυψη της κολώνας π.χ.2.5εκ, αν εχεις ανασφάλεια γι'αυτό μπορεις να βαλεις ανεστραμμενο Π

 

επίσης η κατακόρυφη επιφάνεια διάτμησης λόγω λοξότητας ειναι μεγαλύτερη απο την κάθετη

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο rigid με Π ή καλύτερα ακόμα με διπλό Π πάνω και κάτω.

Αν στο κάνει σιδεράς σε παρακαλώ πολύ αν γίνεται θέλω να ανεβάσεις μια photo. Εννοείται με καλό δέσιμο με σύρμα.

Όπως στο κάνει ο σιδεράς (εμείς σου είπαμε τον τρόπο, το αποτέλεσμα θέλω να δω προσωπικά εγώ, αν γίνεται βεβαίως-βεβαίως)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.