Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Και εκεί απάντησα εγώ "όχι δεν νομίζω" γιατί το άρθρο συνέχιζε και μιλούσε για επανευθυγράμμιση ΗΔΗ διαμορφωμένου οπλισμού και όχι για κουλούρες.

Link to comment
Share on other sites

Λιάκο κοίτα τα πάνω τσέρκια. Σου φαίνεται καλό το Φ10; Σου πάω και στοιχιμα πως το νύχι σου δεν "πιάνει" σε αυτές τις νευρώσεις. Τσέκαρε το μόλις μπορέσεις........

Συμφωνώ απόλυτα, δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση.

Τη δεύτερη φωτο την ανέβασα για καλύτερα συμπεράσματα.

Να το τσεκάρω δεν μπορώ γιατί απ΄ ότι είδα σήμερα πρέπει να σκυροδετήσαν:(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείτε ότι οι θώρακες έχουν πρόβλημα λόγω κουλούρας?

Αυτό δεν θα είχε φανεί στα πειράματα?

Και στην τελική διάμετρο τυμπάνου 1μ είναι λίγο? Δεν είναι καν τύμπανο

 

Πάντως μην σχολιάζετε συνέχεια περί νευρώσεων..μέχρι Φ10 που έχω χρησιμοποιήσει εγώ είναι μια χαρά οι νευρώσεις. Το παρακάναμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μια φορά δουλεψα με θώρακα (σημ. τον ζήτησε ο κατασκευαστής για λόγους prestige οικοδομής) και είπα δεν θα το ξανακάνω. Διότι , κατασκευαστικά μιλώντας αν και σε κάποια σημεία βόλευε σε γενικές γραμμές ήταν ταλαιπωρία :

 

- Αν στο σιδέρωμα πρέπει να είσαι μια φορά από πάνω με μανδύα πρέπει δύο για το σωστό δέσιμο όπως ειπώθηκε. Δεσίματα της πλάκας , αποστάσεις χάλια , γκρίνια και τσακωμοί.

 

- Τα παλλικάρια που λέει κι ο zavi , έβαζαν κάτω το θώρακα , τον άπλωναν και περνάγανε 4 Φ10 ή 12 (ότι βρίσκανε) σαν ούγιες όπου τους ερχόταν για να τον σηκώσουν και να τον βάλουν στο καλούπι και μετά να περάσουν τα διαμήκη . Αποτέλεσμα , εκεί που είχες σε μια γωνία 2Φ20 πχ , αυτά της διαξονικής , τσουπ , υπήρχε και ένα Φ12. Αλλα δράματα εκεί.

 

Γι αυτό είπα ότι σε δική μου δουλειά δεν πρόκειται να βάλω .

 

ΥΓ 1. Και τελικά για ποιο λόγο ?? Είδατε εσείς ποτέ σωστά κατασκευασμένη οικοδομή με μανδύες να έχει πρόβλημα σε σεισμό επειδή τα τσέρκια δεν ήταν σπείρες ??? Μην τρελαθούμε δηλαδή..

 

ΥΓ 2 . Οσο για τις έρευνες (χρηματοδοτούμενες ?) που κατά καιρούς βγάζουν το α' ή β' υλικό τζαμι επιτρέψτε μου να έχω τις επιφυλάξεις μου. Εγώ περιμένω να βγει ΜΙΑ που να λέει το τάδε υλικό είναι μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείτε ότι οι θώρακες έχουν πρόβλημα λόγω κουλούρας?

Αυτό δεν θα είχε φανεί στα πειράματα?

 

οι κυκλικοί θώρακες ντυμένοι κομπλέ έτοιμοι να φορεθούν (πάσσαλοι και μόνο) όχι,

 

για τους "τετραγωνισμένους θώρακες" μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά,

 

είδες τα πειράματα πως γίνονται

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά zavi από την στιγμή που την ψάχνουμε τόσο εδώ μέσα, δεν θα συγκρίνουμε το πως πρέπει και πως είναι το καλύτερο με το τί ισχυε 30 χρόνια πριν...

 

 

Κοίτα,την άποψή σου ασπάζομαι κ εγώ κ αν διαβάσεις ''between the lines'' τη δημοσίευσή μου θα αναγνωρίσεις το σαρκασμό που με διακρίνει....

 

30 χρόνια πριν δονούσαν το μπετό χτυπώντας το καλούπι με το σκεπάρνι κ εν έτει 2008 φτιάχνονται ξενοδοχεία στο Μαλί φτυαρίζοντας ανά όροφο κ στην Τουρκία με κουβαδάκια που τα πετάνε στον 1ο όροφο κ ο άλλος το παίζει τερματοφύλακας....

 

Σίγουρα έχουμε εξελιχθεί κ η εξέλιξη είναι μία αργή κ επίπονη διαδικασία...

 

Όμως,η Αθήνα το 1999 έφαγε σεισμό με περίοδο επαναφοράς 500ετίας κ έμεινε όρθια,ακόμα κ με τσέρκια 5 αράκια....Κ μην τρελλαινόμαστε με κανονισμούς ενώ δεν έχουμε ούτε την εξειδίκευση σε συνεργεία διαθέσιμη,ούτε τη διαρκή επιμόρφωση....

 

Εγώ μάτωσα στο σπίτι μου ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΩ κανονισμό,έχοντας ρίξει στη ζωή μου 170.000 κυβικά κ το μπετό ''τρέχει στο αίμα μου''....κ γι' αυτό το λόγο το σιχαίνομαι,γιατί το ξέρω καλά,το αναπνέω.Κ ξέρω κ πού πονάει κ πού χύνεται άσκοπα...η αλήθεια όμως είναι τώρα ότι ενώ έχεις δίκιο ''by the book'',σίγουρα πας να πλησιάσεις standards και specifications που στο Μαιμουδιαστάν ΔΕΝ τα έχουμε.....Concrete is just business στο Μαιμουδιστάν...να πουλήσουμε διαμερίσματα να πάνε καλά οι δουλειές,ρίξε μπετό αβέρτα,ρίξε νερό στο μπετό,δεν έχει πρόβλημα μάστορα κ άλλες διάφορες μαλακίες..το νεύρο της κουλούρας είναι από τα τελευταία πράγματα που θα ΕΠΙΜΕΙΝΟΥΜΕ να τηρήσουμε,αν θέλουμε να είμαστε κ ρεαλιστές....''ψωνίζουμε ό,τι βρούμε στο ράφι'' δηλαδή....

 

Πάντως στ' αλήθεια σκέπτομαι όπως εσύ acnt,απλά ρίχνω ΝΕΡΟ στον ΟΙΝΟ μου (νερό+οίνος=κρασί, η λαική έκφραση είναι λάθος,νερό+κρασί=κρασί πάλι) τόσο ώστε να είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα που έπιασα στην κάθε δουλειά κ να αυτοθαυμάζομαι.Τίποτα παραπάνω,ούτε ελπίζω αυτές τις θεωρίες να τις προλάβω στην πράξη εν ζωή....

 

Αυτά

 

edit πολύ ενδιαφέρον:

 

Βάζω κατά σειρά ΑΠΟΛΥΤΗΣ προτεραιότητας τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες που τηρώ στην κατασκευή κ πείτε μου τη γνώμη σας:

Σύνηθες οικοδομικούλι

1.Διαστάσεις ξυλότυπου υποστηλωματος

2.Αριθμό-έλεχος πάχους με παχύμετρο διαμήκων ράβδων σε υποστηλώματα

3.Σωστή τοποθέτηση μανδύα υποστηλωμάτων(όχι αραιώσεις στους κόμβους λόγω ''μπαταρίσματος'' των κολωνοσιδέρων,και ελέγχω μουστάκια-δεσίματα

4.Σωστές Αγκυρώσεις δοκών στους κόμβους

5.Αποστάτες

6.Διαστάσεις ξυλοτύπου δοκών-μήκος αγκύρωσης οπλισμού προβόλων

7.Δόνηση

8.Ποιοτικός έλεγχος σκυροδέματος

9.Συντήρηση σκυροδέματος

10.Ποιοτικός έλεγχος χάλυβα,από τον αριθμό των νευρώσεων κ όχι από εργαστήριο

11.Νευρώσεις?Ύψος πρέσας από το καλούπι?Καθετότητα υποστηλώματος(post mortem διαδικασία κ ΠΑΝΤΑ έχοντας κατεβάσει 2 ποτάκια):lol:.

 

12.Όλα τα υπόλοιπα παρελκόμενα τρεχάμενα κ καταιδρωμένα (ζύγια,δεσίματα,οξειδώσεις,πάχος πλάκας κλπ)

 

ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΣΕ ΚΟΜΒΟΥΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ [email protected] ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ!

 

Παρακαλώ αν θέλέτε,τοποθετηθείτε

 

Ρε εδώ ο άλλος ο καλλιτέχνης ο αρχιτέκτονας έβαλε να ξηλώσουν πλάκα 6*6*0,16 επειδή ''δεν ήταν αλφάδι''!!!!!!!!!!Ο ΨΑΡΑΚΑΣ!!!!!!!!!!Και φυσικά το έκαναν χωρίς δεύτερη κουβέντα,τί,θα έχαναν το μεροκάματο???Κ εμείς σκοτώνουμε τα κουνούπια......

 

Ε ΡΕ ΚΑΤΙ ΠΛΑΚΕΣ!~!~!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ συμφωνώ μαζί σου,

 

αλλά έχουμε το δικαίωμα,

 

αφού αν μείνουμε άνεργοι το κράτος ουτε στο ταμείο ανεργιας δεν μας βάζει και βάζει τους σερβιτόρους

 

να ξέρουμε τις ιδιότητες των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, οι θώρακες κατασκευάζονται με το ίδιο το 8αρακι που θα βάλετε και στην πλάκα. Μην μιλάμε για νευρώσεις..8αρακι είναι ..όχι 20αρι.

 

Avgoust ναι δεν ξέρουν να τους βάζουν. Αν μάθουν όμως τότε είναι άψογο καθαρό και με τάξη. Ούτε πόσο έβγαινε ο μανδύας και έβγαινε 240 και είχε 250 και μου "έφαγε" τα 'αγκιστρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.