Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

είπαμε οικονομία στα μπετα και στα σίδερα για να πάρουμε στο φινάλε το μαμάτο το κουρτινόξυλο

 

κατα τάλλα.........................βλέπω τον οπλισμό, τι να'ναι?

Link to comment
Share on other sites

κατα τάλλα.........................βλέπω τον οπλισμό, τι να'ναι?

 

Αν φαινεται ο διαμηκης οπλισμος της δοκου μπορει να χρησιμευσει και σαν κουρτινοξυλο...χαχα

Link to comment
Share on other sites

εγώ εγκρίνω μόνο μανδύα ΜΕ άγκιστρα, ενναλακτικά και χειροποίητο

 

αν δεν είναι λείος εγκρίνω spiral

 

κυκλικό εννοείται για να προλάβω παρεξηγήσεις, απλα θεωρώ αυτονόητο οτι όταν μιλάμε για spiral μιλάμε για κυκλικο

 

rigid συμφωνώ τα λεγόμενα σου περί ''αντισεισμικών θωράκων'' γιατί τεκμηριώνεις την άποψη σου, όμως στο θέμα των μανδυών μία φαινόμενη αδυναμία τους σε σχέση με τη λογική του ''θώρακα'' είναι η ύπαρξη αγκίστρών στην ίδια θέση σε όλο το ύψος-μήκος των δομικών στοιχείων, ενώ το σωστό είναι η θέση να εναλασσεται...ποια η τοποθέτηση σου πάνω σ'αυτό?

επίσης στα λεγόμενα σου ''αν δεν είναι λείος εγκρίνω spiral'' , δηλάδη στους μανδύες εγκρίνεις λείους?

Link to comment
Share on other sites

mek

''αν δεν είναι λείος εγκρίνω spiral'' , δηλάδη στους μανδύες εγκρίνεις λείους?

δεν υπάρχει λείος μανδύας, δεν εγκρινω λείο τίποτα.

spiral εγκρίνω μόνο σε κυκλικό υποστύλωμα, το εγκρίνουν οι γερμανοί, οι αμερικάνοι

Link to comment
Share on other sites

ότι έχει να κάνει με λείο κι εγώ το απορρίπτω...αν και έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ό ΕΚΩΣ επιτρέπει τη χρήση λείων χαλύβων για συνδετήρες, όπως θα την επιτρέπει και ο EC8.

...σ'αυτά που ανέφερες σχετικά με αμερικάνους και γερμανούς συμφωνώ.

...όσο για την εναλλαγή αγκίστρων στους μανδύες προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται άσχετα με το αν έχουμε ή όχι στρέψη αν και στην πλειοψηφία των μοντέλων των κατασκευών οι στρεπτικές συνιστώσες των ιδιομορφών κατέχουν σημαντική θέση εκτός από τις μεταφορικές πράγμα που υποδηλώνει την στρεπτική καταπόνηση των υποστυλωμάτων και άρα καθιστά αναγκαία την εναλλαγή των αγκίστρων στη χρήση μανδύα.

...τέλος έχω απορία αν στους μανδύες που χρησιμοποιείς μπορείς να έχεις επιλογή πύκνωσης ή αραίωσης, γιατί εδώ που είμαι εγώ παράγονται με συγκεκριμένη πύκνωση(10-12cm).

Link to comment
Share on other sites

για την στρεπτική καταπόνηση υπάρχουν και τα τοιχώματα, μπορεί να ειναι στρεπτικές,

αλλά τα λούζονται αυτά και οι κολώνες την βγάζουν καθαρή

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι οι τιμές στρέψης που έχω συναντήσει στις μέχρι τώρα κατασκευές είναι μικρές, αλλά η έννοια της στρέψης όπως στην περιέγραψα υπάρχει και μπορεί να προκύψει με σεβαστή τιμή(ανάλογα το μοντέλο)...οπότε κατά τη γνώμη μου κάλο να γίνεται όπως ανέφερα.

στο σxήμα που παραθέτεις λέγοντας ένα τσέρκι εννοείς ο κάθε συνδετήρας θα είναι από το ίδιο σίδερο(μασιφ) σαν SIDEFOR, ARMASTHL?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.