Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

μα οι θώρακες δεν έχουν άγκιστρα επειδή είναι συνεχείς.

Κάτι που δεν είπα πριν. Και εγώ διαφωνώ στην μάτιση που απεικονίζεται με κύκλο

Link to comment
Share on other sites

.....που ήσουν όταν έβγαζες τη φωτό, στο κέντρο της οικοδομής, στην άκρη του δρόμου, που?

Χωρίς να καταλαβαίνω γιατί έχει σημασία αυτό:(, δεν ήμουν στο κέντρο, ο στύλος που φαίνεται είναι ακραίος γωνιακός και εγώ τη συγκεκριμένη την τράβηξα απ΄ έξω από την οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει ο ΕΚΩΣ για αυτό το λέω...τι χρειάζεστε το din....

 

Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχει περάσει και μια φιλοσοφία δεν ξέρω γιατί αλλά ότι ο ΕΚΩΣ και καλά είναι και πολύ καλός κανονισμός.

 

Λες κάτι σου λένε ότι λέει ο ΕΚΩΣ...τι να τους πεις σκέφτομαι...καλά που σπουδάσαμε και έξω και μάθαμε 5-6 πράματα αλλιώς θα μέναμε με τον ΕΚΩΣ...

 

Δηλαδή τι να πει και το BETON KALENDER... (http://www.ernst-und-sohn.de/beton-kalender#b978-3-433-01854-5)

(και όχι το παλιό, τώρα να δεις πως έγινε, 10 τόμους έχει για κάθε κατηγορία έργων ξεχωριστά...για γέφυρες...αλήθεια που είναι ο ΕΚΩΣ για γέφυρες ??? κ.α.)

 

Παράδειγμα, γιατί δεν έχει ο ΕΚΩΣ τοποθέτση οπλισμού σε ακμές κόμβων για θετική ή αρνητική ροπή ??? Και πόσα ακόμα που λείπουνε...γιατί δεν τα βάλανε μετά ???

Γιατί δεν έχει ο ΕΚΩΣ ειδικά κεφάλαια για κλιμακοστάσια, δεξαμενές, σιλό, κ.τ.λ. ????

Γιατί ??? Μόνο οικοδομές δηλαδή φτιάχνουμε ????

Τα λέω αυτά γιατί δεν είναι μόνο ο ΕΚΩΣ...σαν μηχανικός πρέπει να ενημερώνεσαι και για άλλους κανονισμούς και όχι μόνο τον ΕΚΩΣ...

 

πάλι off topic βγήκα...

 

Υ.Γ.

 

Μην βγει κανένας έξυπνος και πει ότι κατηγορώ και χλευάζω τον ΕΚΩΣ, εγώ την αλήθεια λέω, αν ανοχλεί (η αλήθεια) αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

on topic είσαι, γιατι εκεί καταλήγουμε πάντα

 

γενικά ο ΕΚΩΣ είναι ένας σχετικά καλός ΓΕΝΙΚΟΣ κανονισμός γιατί είναι συρραφή άλλων (κυρίως din)

 

δεν εξειδικεύει τίποτα, αντίθετα μάλιστα έχει σημεία που αλληλοσυγκρούονται μεταξύ τους (τα γνωστά, τα έχουμε εξαντλήσει)

 

ακόμη και έτσι (θεωρητικά τουλάχιστον) βοήθησε στην βελτίωση της ποιότητας των κατασκευών, υποχρεώντας κάποιες ελάχιστες κατασκευαστικές απαιτήσεις.

 

Το πρόβλημα είναι όταν ακούς "ότι λέει ο ΕΚΩΣ" και συμφωνώ γιατί στα περισσότερα θέματα δεν λέει τίποτα.

...για γέφυρες...αλήθεια που είναι ο ΕΚΩΣ για γέφυρες ???

ρωτάς πράγματα που την απάντηση της ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο "θώρακας" (σπειροειδής συνδετήρας) έχει ως αποτέλεσμα καλύτερη περίσφιξη, κάτι που και στον ΕΚΩΣ περιγράφεται μέσω του συντελεστή αποδοτικότητας αs (βλ. §18.4.4.2.β).ii).2) ). Παρόμοια αναφορά υπήρχε και στον κανονισμό σκυροδέματος του 1954!

Σημαίνει επίσης λιγότερο υλικό και καλύτερη συμπύκνωση του σκυροδέματος ειδικά όταν τοποθετείται σε κατακόρυφα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει επίσης λιγότερο υλικό και καλύτερη συμπύκνωση του σκυροδέματος ειδικά όταν τοποθετείται σε κατακόρυφα στοιχεία.

 

Καθώς κ αρκετό κλάμα για τη σωστή τοποθέτησή του σε υποστηλώματα,γιατί λόγω του βάρους του ''σουρώνει'' σε κατακόρυφη τοποθέτηση.Θέλει 4πλάσια δεσίματα από το μανδύα,οπότε με την ήδη αυξημένη τιμή του + την πρόσθετη επιβάρυνση της εργασίας έρχεται ΑΡΚΕΤΑ ακριβότερα από το μανδύα (+20-30%).Θέλει εξειδικευμένο συνεργείο τόσο στο σιδέρωμα,όσο κ στον ξυλότυπο,γιατί οι μπετατζήδες γκρινιάζουν ότι ''θέλουν να κλείσουν και τους καθυστερούν''.(άρα Χάρη θέλει κ 4 πλάσια ποσότητα σύρματος,βάλε κ αυτό στα υλικά,το ξέχασες?ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ!:lol: Πλάκα κάνω φυσικά....)

 

Το όντως λιγότερο υλικό στο τσέρκωμα δεν είναι σοβαρή παράμετρος λοιπόν-δεν το λέω για σένα Χάρη,για τους πωλητές το λέω καθώς πληρώνονται για να μας πείθουν-,διότι ο οπλισμός διάτμησης είναι χονδρικά ΜΟΝΟ το 25% του συνολικού οπλισμού κ δεν αξίζει η τιμή του,γιατί λόγω του προμηθευτή αυξάνεται αναλογικά κ η τιμή προμήθειας του διαμήκους οπλισμού (''κολπάκι''),οπότε ουσιαστικά πληρώνουμε το λιγότερο υλικό σε ακριβότερη τιμή που ΔΕΝ αποσβαίνεται οικονομικά.Για όποιον είναι οικολόγος,ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ άφοβα.:lol:

 

Επιστημονικά τώρα,ο θώρακας με πειράματα που συμμετείχε το Ε.Μ.Π. αποδείχθηκε ότι έχει ισχυρότερη περίσφιξη από το μανδύα,κάτι που μου φαίνεται λογικό.Θα ήθελα όμως για πιο εμπεριστατομένη άποψη να δοκιμάσω κ armastahl (''ρομπότ'') με τη λεγόμενη ΕΦΑΡΜΟΓΗ πυκνώσεων-αραιώσεων να δω αν όντως αυτή η λύση είναι η καλύτερη....Κ βέβαια και το armastahl με το ίδιο ''παραμύθι'' του θώρακα για λιγότερο υλικό κ καλύτερη ποιότητα λόγω του μονοκόμματης κατασκευής του έχει σχεδόν την ίδια τιμή με αυτόν.

 

Όσο για την καλύτερη συμπύκνωση Χάρη:έλα τώρα,αυτά τα θέματα είναι λυμένα εδώ κ 20 χρόνια....:wink:

 

Προς τους πωλητές armastahl:Είμαι ο [email protected] κ είμαι ο αυτοκράτορας του cost control.Αν θέλετε να σας εξυψώσω δημοσίως δοκιμάζοντας το υλικό σας,δώστε μου για μία φορά στη ζωή σας ανταγωνιστική προσφορά λόγω δοκιμής.:lol:

 

Αυτά

 

edit:Μιλήσατε για απουσία ΕΚΩΣ σε κατασκευές πλην κτιρίων.Σε γέφυρες-σήραγγες-προένταση προβολοδόμησης κ αντιστηρίξεων,οι μηχανικοί εταιρειών κ επιβλέψεων που σέβονται τον εαυτό τους χρησιμοποιούν beton kalender στην κωλότσεπη,καθώς και DIN.Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα.ΕΚΩΣ μόνο στα έυκολα τοιχειάκια,αγωγούς κλπκλπ.Γι' αυτό κ τα DIN κοστίζουν 100 dollars /σελίδα.....Οι επίσημες παραλαβές προβλέπονται με DIN σχεδόν καθ' ολοκληρία....ΕΚΩΣ μόνο ακρόβαθρα,άντε κ βάθρα....

Link to comment
Share on other sites

πάντως για τα συνδετήρια, πλην ακραίων συνδετήριων που συνδέουν έκκεντρα πέδιλα και υπό προυποθέσεις, δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο ο θώρακας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.