Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου εντός παραδοσιακού οικισμού


Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι απολύτος σίγουρος για την διαδικασία αυθαίρετης κατασκευής εντός παραδοσιακού οικισμού θα ήθελα κάποιες γνώμες. Πρέπει να ρυθμίσω αυθαίρετο εντός οικισμού σε παραδοσιακό οικισμό που έχει κατασκευαστεί μετά την κήρυξη του οικισμού ως παραδοσιακού, δεν έχω όμως καταλάβει ποια θα είναι η διαδικασία, δηλαδή θα κάνω την διαδικασία μέσω τεε, θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης τα 500 ευρώ και μετά θα κάνω αίτηση στην ειδική επιτροπή της πολεοδομίας ή θα πρέπει πρώτα να κάνω την αίτηση στην πολεοδομία να εγκριθεί (αν εγκριθεί) και έπειτα να κάνω την διαδικασία στο τεε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις κανεις, ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλουμε στην επιτροπή του αρθρου 24 παρ. 9 για την περιπτωση αυθαιρέτου εντος παραδοσιακού οικισμου (εως 2000 κατοικους);

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις κανεις, ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλουμε στην επιτροπή του αρθρου 24 παρ. 9 για την περιπτωση αυθαιρέτου εντος παραδοσιακού οικισμου (εως 2000 κατοικους);

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι ακόμα, εκτός και αν κάνω λάθος
Link to comment
Share on other sites

εχει συσταθει πουθενα η επιτροπη δηλαδη? γιατι εγω που εχω τετοια θεματα, οπου και να ρωτησω με κοιτανε ολοι οι αστερες του δημοσιου με υφος φορεστ γκαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρυθμίσω αυθαίρετο εντός οικισμού σε παραδοσιακό οικισμό που έχει κατασκευαστεί μετά την κήρυξη του οικισμού ως παραδοσιακού, δεν έχω όμως καταλάβει ποια θα είναι η διαδικασία, δηλαδή θα κάνω την διαδικασία μέσω τεε, θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης τα 500 ευρώ και μετά θα κάνω αίτηση στην ειδική επιτροπή της πολεοδομίας ή θα πρέπει πρώτα να κάνω την αίτηση στην πολεοδομία να εγκριθεί (αν εγκριθεί) και έπειτα να κάνω την διαδικασία στο τεε?

Υποβάλεις δήλωση στο σύστημα , πληρώνεις παράβολο , υποβάλεις αίτημα στην επιτροπή του αρθ. 49 , παίρνεις γνωμοδότηση και εν συνεχεία ολοκληρώνεις την διαδικασία όταν ανοίξει το σύστημα.

Εάν ο οικισμός σου είναι > 5.000 κατοίκους δεν πας στην επιτροπή.

Προσοχή στο άρθρο 23 παρ. στστ . Δεν εντάσσονται παραδοσιακοί οικισμοί και οικιστικά σύνολα χαρακτηρισμένα ως ιστορικά διατηρητέα μνημεία.

 

Μήπως γνωρίζεις κανεις, ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλουμε στην επιτροπή του αρθρου 24 παρ. 9 για την περιπτωση αυθαιρέτου εντος παραδοσιακού οικισμου (εως 2000 κατοικους);

 

Τα δικαιολογητικά είναι τα ανάλογα που υποβάλλονται για γνωμοδότηση στις ΕΠΑΕ

 

Το θέμα συζητείται και εδώ

http://www.michaniko...BF%CF%8D%CF%82/

 

Υ.Γ.

Λέω άμα ..άμα λάχει και η επιτροπή γνωμοδοτήσει ότι το δηλωθέν αυθαίρετο δεν εντάσσεται μορφολογικά στον οικισμό και δεν υπάρχει τρόπος αποκατάστασης με επέμβαση στα μορφολογικά στοιχεία ..τότε τι γίνεται ?

Βρίσκεται ο ιδιοκτήτης στην δυσάρεστη θέση : να μην μπορεί να συνεχίσει την διαδικασία τακτοποίησης και να του επιβάλλονται και τα πρόστιμα αυθαιρέτου.

Α ρε Σηφουνάκη με το νόμο που σκαρφίστηκες :mrgreen:

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

........Λέω άμα ..άμα λάχει και η επιτροπή γνωμοδοτήσει ότι το δηλωθέν αυθαίρετο δεν εντάσσεται μορφολογικά στον οικισμό και δεν υπάρχει τρόπος αποκατάστασης με επέμβαση στα μορφολογικά στοιχεία ..τότε τι γίνεται ?

Βρίσκεται ο ιδιοκτήτης στην δυσάρεστη θέση : να μην μπορεί να συνεχίσει την διαδικασία τακτοποίησης και να του επιβάλλονται και τα πρόστιμα αυθαιρέτου.

Α ρε Σηφουνάκη με το νόμο που σκαρφίστηκες :mrgreen:

Καλημέρα! Μου έτυχε να έχω κάποιες αρνητικές αποφάσεις από την επιτροπή. Ξέρετε τι γίνετε παρακάτω με αυτά τα αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρει κάποιος αν ισχύει ακόμα το παρακάτω;

"

"Προσοχή στο άρθρο 23 παρ. στστ . Δεν εντάσσονται παραδοσιακοί οικισμοί και οικιστικά σύνολα χαρακτηρισμένα ως ιστορικά διατηρητέα μνημεία."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.