Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έδραση διπλής δρομικής τοιχοποίας


 
apanton

Recommended Posts

Ισως δεν έχω αντιληφθεί το πρόβλημα σας, πάντως δόντι κάνει μόνο η τοιχοποιία στο ισόγειο επειδή στο υπόγειο δεν υπάρχει μόνωση, ενώ η δοκός στην οροφή ισογείου έχει μόνωση.

Με σωστό σφήνωμα και δεδομένου ότι το ΚΒ δεν είναι εκτός δαπέδου υπογείου, δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.

post-437-131887213998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί βρε παιδιά έτσι;;;;

 

Τόσες οικοδομές έχω κάνει, ΟΛΕΣ με την μόνωση του σκελετού εξωτερικά. Το χτίσιμο το κάνω με διπλό Κ100 περασιά με την μόνωση και δεν χρειάζεται ούτε πλέγμα και ο σοβάς "πιάνει" καλά και όλα καλά...

 

Μην το φοβάστε...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς βιδώνεται/ συγκολλιέται η μόνωση στον εξωτερικό τοίχο και μετά κατευθείαν σοβάς και χωρίς ενίσχυση? Πάντως ξαναλέω πως έχω δει στη πράξη πως η τοποθέτηση μόνωσης εξωτερικά τη καθιστά ευάλωτη σε μηχανικές και περιβαλλοντικές καταπονήσεις. π.χ. στη τομή ποιο πάνω τα υλικά έιναι τόσο διαφορετικά που εκεί που σμίγουν δοκάρι μόνωση και τοιχοποιία υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί ρωγμή λόγω των διαφορετικών συστολών-διαστολών. Ακόμη, αν θέλουμε να τοποθετήσουμε π.χ. μια τέντα στο δοκάρι και η μόνωση έιναι απέξω δημιουργείται πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

eupalinos για αυτόν τον λόγο είναι καλό να μπαίνει πλέγμα στο σημείο επαφής και μετά σοβάτισμα.

Οσο για ττην τέντα που λες, ας βάλουν μεγαλύτερη από 3εκ ούπα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, αλλά μάλλον εγώ δεν διατύπωσα σωστά: ΒΕΒΑΙΩΣ και θα βάλεις πλέγμα πρίν το σοβάτισμα, αλλά μόνο στις ενώσεις. Δεν θα πάς να βάλεις σε όλο το τοιχίο!

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο πρόβλημα με τη τοποθέτηση τέντας ή κάποιας άλλης μεταλλικής κατασκευής σε τοίχο που έχει μόνωση εξωτερικά έιναι η έδραση, όχι το μήκος της βίδας που απαιτείται για να βρει το σκυρόδεμα. Τα φορτία είναι σημειακά οπότε ότι πλέγμα να μπει, δεν εξασφαλίζει κατασκευαστικά- ειδικά για τέντες με βραχίονες, όπου όλα τα φορτία καταλήγουν στα σημεία έδρασης.

Δείτε και αυτό: Θερμογέφυρες και προτάσεις βελτιωτικών επεμβάσεων -

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=443

Link to comment
Share on other sites

eupalinos σε ευχαριστούμε για το pdf

 

αν και στις εικόνες των παραδειγμάτων δεν βρήκα κάποια πρόταση με εσωτερική θερμονωση ΦΟ χωρίς θερμογέφυρες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Άρα erling μιλάμε για ποιο δύσκολη τοποθέτηση και κατασκευή. Φαντάζομαι πως το σημείο διάτρησης θα θέλει κάποια επισκευή και το πιθανότερο, να είναι ευάλωτο στη εισροή υδάτων.

 

Πόσα χρόνια εγγύηση δίνεται για σύστημα μόνωσης στο εξωτερικό της τοιχοποιίας, ξέρει κανείς? Αντιθέτως η μόνωση εντός τοιχοποιίας είναι προστατευμένη, δεν δημιουργεί κατασκευαστικές δυσκολίες και δεν καθιστά τις εξωτερικές επιφάνειες ευάλωτες στα καιρικά φαινόμενα.

 

Η τοποθέτηση μόνωσης εξωτερικά, τουλάχιστον με μεθόδους σαν αυτές τις εικόνας ποιο πάνω δημιουργεί και πολλούς περιορισμούς στις όψεις. Περιορίζει και το πάχος της μόνωσης μεταξύ άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.