Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος δήλωσης 4014 με συμψηφισμό 3843


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Δηλαδή θα μας "μαλώσουν" ή θα μας βάλουν πρόστιμο για ...άσκοπη μετάβαση; Άντε παρατήστε μας ρε καρεκλοκένταυροι...

 

Κι εγώ μαζί σου! Έτσι ακριβώς είναι!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα απο την πολεοδομία ανατολικής Θεσ/νίκης πήρα την απάντηση οτι δεν χρειάζονται κάποια ενέργεια ακύρωσης του Ν.3843 σήμερα. Προχωράς την αίτηση με Ν4014 ( κατι μου είπε περι βεβαίωσης απο ΤΕΕ για τον συμψηφισμό που δεν κατάλαβα - αν κάποιος έχει εμπειρία ας ενημερώσει).

Εντός 3ετίας θα ελεγχθούν οι μη περαιωμένες υποθέσεις του Ν3843.

 

Επειδή στην περίπτωσή μου άλλος συνάδελφος τακτοποίησε με τον Ν3843 πρέπει να ακολουθήσω την δική του εμβαδομέτρηση ή μπορώ να αποκλίνω (βρίσκω διαφορές ) ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πολεοδομία Κορδελιού μου ζήτησε αίτηση του ιδιοκτήτη που να αναφέρει να μην προβούν σε περαιτέρω ενέργειες σχετικά με τον φάκελο του 3843 γιατί θα το εντάξει στον 4014.Και όταν με το καλό περαιώσει με το 4014 να πάει την περαίωση και στην Πολεοδομία.

Το παράβολο του 3843, σκοπεύω και εγώ να το αφαιρέσω προσθέτοντας το στις ήδη καταβληθέντες δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρική στη Θεσσαλονίκη, πας με το 5σέλιδο pdf και συμπληρώνεις μία αίτηση για υπαγωγή του χώρου στον 4014, ώστε να ακυρωθεί η διαδικασία του 3843 για το φάκελο που δηλώνεις.

Μετά πηγαίνεις και το 5 σέλιδο με εξοφλημένο το πρόστιμο και όλα αυτά συμπληρώνουν το φάκελο του 3843 που θελεις να ακυρωσεις

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Σήμερα πήγα από το ΥΠΕΚΑ και ο υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα ότι αφενός περαιωμένες αιτήσεις με το Ν.3843 αλλά και αιτήσεις του Ν.3843 στις οποίες έχει αποπληρωθέι το πρόστιμο και δεν έχει ακόμα γίνει περαίωση, δεν μπορούν να ενταχτούν στο Ν.4014 με συμφηφισμό γιατί τυπικά θεωρούνται περαιωμένες.

 

Η πολεοδομία και το ΤΕΕ για το ίδιο θέμα μου είπε ότι τα πρόστιμα για περαιωμένες αιτήσεις με Ν.3843 δεν μπορούν να συμφηψιστούν αλλά για αιτήσεις όπου το πρόστιμο έχει αποπληρωθεί αλλά δεν έχει γίνει και τυπικά η περαίωση ότι μπορούν να συμψηφιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητάς να στο δείχνουν σε ΦΕΚ...

Πραγματικά αφού δεν γίνεται διαχωρισμός πουθενά πως έβγαλε το συμπέρασμα; Θα είχε μείνει στο σχέδιο νόμου και μετά στο ΦΕΚ που άλλαξε δε θα εκανε τον κόπο να το διαβάσει.

 

Για πολεοδομίες μην λες τπτ γιατί εμένα μου απάντησε υπάλληλος, ''δε το διάβασα το νόμο, δε γνωρίζω''

 

Πραγματικά εγώ όπου πάω πάω είτε με εκτυπωμένο το τμήμα του ΦΕΚ, είτε ζητάω να μου το δείχνουν σε ΦΕΚ....

 

 

Μια χαρά συμψηφίζονται.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου απλά θα πρέπει επιτέλους κάποιος να μας δόσει μια υπεύθυνη απάντηση για βασικά θέματα.

 

εσύ πιστεύεις ότι συμφηψίζονται όλες οι περιπτώσεις? περαιωμένες, αποπληρωμένες και μη?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά συμψηφίζονται όλα (και τα παράβολα, και τα περαιωμένα και τα εξοφληθέντα)!!!!

Μην ακούτε τις βλακείες κάποιων....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας στην εξής ερώτηση :

Σε οικόπεδο υπάρχουν δύο οικοδομές σε επαφή. Η οικοδομή Α είναι διώροφη με υπόγειο και κατασκευάστηκε το 1977 και η άλλη οικοδομή Β είναι παλι διώροφη με υπόγειο και ισόγειο υφιστάμενα προ το 1955 ενώ ο όροφος κατασκευάστηκε το 1987.

Με το Ν.3843/10 τακτοποιήθηκε η χρήση των υπογείων τόσο της Α όσο και της Β και πληρώθηκε εφάπαξ το πρόστιμο.

Στο ακίνητο υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες που θα τακτοποιηθούν με 4014.

Ξεμπαζωμένα σε μία πλευρά τα υπόγεια, κατασκευές στο δώμα κλπ.

Μπορώ να συμψηφίσω το προστιμο που αφορά στο υπόγειο της οικοδομής Α (που προϋφίσταται του 55)?

Το γεγονός ότι το υπόγειο (προ του 55) είναι ξεμπαζωμένο δεν πρέπει να δηλωθεί? (αφού σύμφωνα με το Ν.4014 εξαιρούνται τα κτίσματα προ του 55)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.