Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος δήλωσης 4014 με συμψηφισμό 3843


Recommended Posts

Στην άδεια προσθήκης του 87 επί του προ του 55, πρέπει να αποτυπώνεται αν το υπόγειο είναι ξεμπαζωμένο ή όχι. Σε περίπτωση που δε φαίνεται κάτι τέτοιο, το ξεμπάζωμα πρέπει να δηλωθεί άσχετα ότι το κτίσμα είναι προ του 55.

Μπορείς να συμψηφίσεις τα πρόστιμα του 3843, με αυτά του 4014 της ίδιας οριζόντιας ιδιοκτησίας - δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρούνται τα κτίσματα προ του 55 τα οποία είναι τώρα όπως ήταν πριν το 55.Είναι όμως? Το ξεμπάζωμα πότε έγινε? Τότε ή κάποια στιγμή μετά το 55?

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης είναι ένας για όλο το ακίνητο.

Στην προσθήκη του 87 δεν φαίνεται το ξεμπάζωμα.

Για να συμψηφιστεί το πρόστιμο του 3843 δεν θα πρέπει να ξαναβάλω αυθαιρεσία αλλαγής χρήσης για το υπόγειο του προ του 55??

Όμως ο υπέροχος νόμος λέει : Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου

εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

α) που υφίστανται προ του 1955

 

Αυτό είναι που με προβληματίζει, είναι σωστό??

Και κάτι ακόμη, η αλλαγή από κατοικία σε ενοικιαζόμενα δωμάτια συνιστά αυθαιρεσία??

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ξεμπάζωμα λοιπόν πρέπει να δηλωθεί τώρα.Για να συμψηφίσεις τ ο πρόστιμο του 3843 πρέπει να ξαναβάλεις την παράβαση.Βέβαια δεν θα πάρει το συντελεστή της αλλαγής χρήσης αλλά μόνο ΥΔ ΒΧ.

Ο νόμος λέεί ότι εξαιρείται οτιδήποτε προϋπάρχει του 55, είτε κτίσμα είτε χρήση.Στην περίπτωσή σου θα δηλώσεις ότι έχει αλλάξει από το 55 και μετά.

Η αλλαγή σε ενοικιαζόμενα δεν είναι παράβαση.Είναι μια πράξη που γίνεται και μετά την έκδοση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Manoisgon σε ευχαριστώ!!!

Τι εννοείς ότι είναι μια πράξη που γίνεται και μετά την έκδοση αδείας??

Χρειάζεται και έκδοση αδείας για αλλαγή χρήσης ή με την άδεια για κατοικία είσαι οκ?

Πάντως ρωτώντας σε πολεοδομία και ΕΟΤ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται κάποια περαιτέρω κίνηση!!

Στην περιοχή μου έχω εκδόσει πολλές άδειες (και πρόσφατα) με χρήση κατοικίας που στη συνέχεια έγιναν ενοικιαζόμενα δωμάτια χωρίς περαιτέρω ενέργειες παρά μόνο έγκριση από ΕΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε υπόγειο (εντός νομίμου περιγράμματος) μονοκατοικίας (μεζονέτα) ένα τμήμα του δηλώθηκε με τον 3843/10 και πήρε σφραγίδα περαίωσης το Φεβρουάριο του 2011 (το πρόστιμο πληρώθηκε εφάπαξ). Τώρα θέλω να τακτοποιήσω (σαν χώρο κατοικίας) το υπόλοιπο τμήμα που δεν υπήρχε στην άδεια.

1. Μπορώ να εντάξω το περαιωμένο με 3843/10 στον Ν4014/11 με συμψηφισμό του παραβόλου και του προστίμου;

2. Αν μπορώ θα κάνω δύο φύλλα καταγραφής μόνο με ΥΔΒΧ το καθένα; (θα υπολογισθούν και τα δύο με τον ίδιο τρόπο ;)

Δεν έχω ξεμπαζώματα. Οι δύο (ανοικτές) πλευρές του υπογείου βλέπουν σε δρόμους (Ρ.Γ.) και οι άλλες δύο (τυφλές) εφάπτονται με συνιδιοκτησία και ξένη ιδιοκτησία. Στο περαιωμένο έχει γίνει εσωτερική ''εμβάθυνση'' 30cm.

3. Θα βάλλω αμοιβή αποτύπωσης για το περαιωμένο;

Ευχαριστώ!

Edited by PANARAPH
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Γιατί δεν κάνεις ένα;

3. Εγώ, βάζω για οποιαδήποτε "επιφάνεια" δηλώνω με κάθε δήλωση (άλλοι συνάδελφοι δεν βάζουν τίποτα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Manoisgon σε ευχαριστώ!!!

Τι εννοείς ότι είναι μια πράξη που γίνεται και μετά την έκδοση αδείας??

Εννοώ αυτό που έγραψες και εσύ.Η αλλαγή σε ενοικιαζόμενα είναι μια πράξη που μπορείς να την κάνεις και μετά την άδεια οικοδομής χωρίς κάτι να κάνεις κάτι άλλο.Απλώς καταθέτεις όλα τα δικαιολογητικά στον ΕΟΤ για να πάρεις το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

SOS..Έχω πληρώσει μόνο παράβολο 250 για Η/Χ με 3843. Με 4014 ο Η/Χ κοστίζει 600.

 

Τώρα που θα συμψηφίσω το παράβολο του 3843 στον 4014 παίρνω πίσω χρήματα από το παράβολο των 500Ε του 4014 ? Το παράβολο των 500 δεν το γλυτώνουμε με τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.