Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

1 ώρα πριν, alej said:

...ένας άνθρωπος που τελείωσε πολυτεχνείο μπορεί - αν ασχοληθεί και μελετήσει - να εκδώσει σωστά ένα ΠΕΑ....

Συνάδελφε (μηχανολόγε), κάτσε και ασχολήσου και διάβασε τα στατικά... και όταν τελειώσεις να μου πεις να σου στείλω να κάνεις τη στατική μελέτη για την ΥΔΟΜ, της 3οροφης πολυκατοικίας που θέλω να σηκώσω!

 

Και μην μου πεις οτι επειδή σαν μηχανολόγοι, έχουμε δικαίωμα υπογραφής και υπολογισμού στατικής μελέτης μεταλλικών κατασκευών, θα κάνεις και τη στατική μελέτη της 3οροφης πολυκατοικίας...απέχουν παρασάγκας το ένα απο το άλλο! 

 

Καλές γιορτές να έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dib said:

Συνάδελφε (μηχανολόγε), κάτσε και ασχολήσου και διάβασε τα στατικά... και όταν τελειώσεις να μου πεις να σου στείλω να κάνεις τη στατική μελέτη για την ΥΔΟΜ, της 3οροφης πολυκατοικίας που θέλω να σηκώσω!

 

Και μην μου πεις οτι επειδή σαν μηχανολόγοι, έχουμε δικαίωμα υπογραφής και υπολογισμού στατικής μελέτης μεταλλικών κατασκευών, θα κάνεις και τη στατική μελέτη της 3οροφης πολυκατοικίας...απέχουν παρασάγκας το ένα απο το άλλο! 

 

Καλές γιορτές να έχουμε...

Ανοίγεις πληγές... δεν αναφερόμουν σε μη Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, alej said:

Ανοίγεις πληγές... δεν αναφερόμουν σε μη Η/Μ.

Μα τελείωσες πολυτεχνείο συνάδελφε 😜 ... αν ασχοληθείς και διαβάσεις, μπορείς να εκδώσεις στατικη μελέτη (λέμε τώρα θεωρητικά σε περίπτωση που είχαμε κι εμείς δικαίωμα υπογραφής), χωρίς να κατέχουμε το γνωστικό αντικείμενο των στατικών. 

 

Είμαι σίγουρος, οτι καταλαβαίνεις απόλυτα τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοούσα συνάδελφε... +1! (δεν είμαι κακοπροαίρετος αλλά... και οι ηλεκτρολόγοι με το 1,5 πόδι έξω έπρεπε να είναι...αλλά ισχύει οτι σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις!).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας το θέμα ξαναζωντανεψε, να κάνω μια θεωρητική ερώτηση. Έστω ότι σε ένα σπίτι βάζουμε splitακια τα οποία πληρούν τις προδιαγραφές για κατηγορία Β ή ακόμα και Α (έχω στο σαλονι ένα Daikin που έχει κ επιτήρηση παρουσίας και εάν φύγεις κόβει). Μπας και έχετε βρει κάπου κάτι που να μπορεί να μπει στο μπάνιο που να μη μας ρίχνει στο Δ στη θέρμανση; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GriGaS said:

Μιας το θέμα ξαναζωντανεψε, να κάνω μια θεωρητική ερώτηση. Έστω ότι σε ένα σπίτι βάζουμε splitακια τα οποία πληρούν τις προδιαγραφές για κατηγορία Β ή ακόμα και Α (έχω στο σαλονι ένα Daikin που έχει κ επιτήρηση παρουσίας και εάν φύγεις κόβει). Μπας και έχετε βρει κάπου κάτι που να μπορεί να μπει στο μπάνιο που να μη μας ρίχνει στο Δ στη θέρμανση; 

Αυτό το A/C έχει δυνατότητα αυτόματης ρύθμισης με βάση την εξωτερική θερμοκρασία; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.