Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Ναι αυτο δεν το γνωριζα ειναι η αληθεια.

Θα περιμενω απαντησεις απο ΕΥΕΠΕΝ

 

Θα εκτιμουσα αν και αλλοι συναδελφοι ανεφεραν τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπιζουν τις περιπτωσεις ατομικων μοναδων

 

καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες !

 

για την κατηγορία Γ στα σπίτια πρέπει να έχουμε:

 

2. Αυτόματη υδραυλική ή θερμοκρασιακή προσαρμογή του δικτύου διανομής
θερμικά/ψυκτικά φορτία, με εφαρμογή διατάξεων όπως: σύστημα υδραυλικής
θερμοκρασιακής αντιστάθμισης ή κυκλοφορητές μεταβλητού σημείου λειτουργίας
μονάδα παραγωγής θέρμανσης/ψύξης με μεταβλητής θερμοκρασίας παροχή
προς το δίκτυο διανομής ανάλογα με το φορτίο θέρμανσης / ψύξης.

 

αυτό πως τεκμηριώνεται για σπίτι όπου έχουμε αυτονομία μεν, τίποτε άλλο δε ;;;

 

και εγώ Δ τα παίρνω, εκτός αν έχω κυκλοφορητάκι inverter (αντιστάθμιση βλέπω πολύ σπάνια στην Αθήνα, και η πλάκα είναι ότι 2 φορές που πέτυχα ήταν σε κτίρια με κεντρική θέρμανση)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωσεις κεντρικης θερμανσης αυτο ειναι απαιτουμενο 100% για να πιασουμε Γ

Σε περιπτωσεις ατομικων συστηματων θερμανσης υπαρχει μια λογικη που λεει πως απο τη στιγμη που θεωρουμε αμελητεο δικτυο διανομης με μηδενικες απωλειες, τοτε δεν απαιτειται καποια προσαρμογη του στα φορτια γιατι επι της ουσιας ειναι ανυπαρκτο.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως θεωρω μηδενικες απωλειες δικτυου διανομης σε ατομικους λεβητες ΦΑ και πετρελαιου επειδη αυτο τρεχει εντος της ιδιοκτησιας (εκτος περιπτωσεων που ειναι εγκατεστημενα σε ταρατσες, υπογεια κλπ) οποτε και οι οποιες απωλειες αποδιδονται ως θερμοτητα εντος της ιδιοκτησιας. Αλλα δικτυο διανομης υπαρχει.

Οποτε και θεωρω πως απαιτειται προσαρμογη αυτου στα φορτια ωστε να πιασουμε κατηγορια Γ

 

Αν καποιος εχει αντιθετη αποψη να την ακουσω

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι, γίνεται να προσαρμόσεις το δίκτυο σε αυτές τις περιπτώσεις ;

εννοώ έχεις έναν θερμοστάτη

ζητάει ο χώρος θερμότητα, ανοίγει η βάνα, στέλνει νερό

πιάνει θερμοκρασία, κόβει και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, να σας μεταφερω την επισημη τοποθετηση της ΕΥΕΠΕΝ δια στοματος Κας Μαργαρίτας Πετρολιαγκη

Ημουν στο τηλεφωνο για πανω απο 50 λεπτα, συνομιλωντας για διαφιρα ζητηματα και ως προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι η συγκεκριμενη υπαλληλος ειναι εξαιρετικη

 

Διαχωριζουμε τα συστηματα θερμανσης σε κεντρικα και τοπικα

Τα τοπικα a priori θεωρουμε πως ΔΕΝ εχουν δικτυο διανομης. Και λογω αυτου, ΔΕΝ απαιτειται προσαρμογη του δικτυου διανομης στα θερμικα φορτια

Τα κεντρικα συστηματα απαιτουν αυτοματισμους για να ανεβουν απο την κατηγορια Δ σε ανωτερη

Τα τοπικα ξεκιναν απο τη Γ και ανεβαινουν αναλογως εγκαταστασεων

 

Η προκυπτουσα διαφορα αναμεσα σε κατηγορια αυτοματισμων Γ και Δ σε περιπτωση που ολα τα λοιπα παραμενουν τα ιδια ειναι της ταξεως του 6-10% σε καταναλωση, ποσοστο αμελητεο.

Δεν αξιζει, επ ουδενι να προβουμε σε ανακληση αυτων

Της εξηγησα πως τοσο εγω οσο και πολλοι αλλοι συναδελφοι ειχαμε συγκεκριμενη θεωρηση για την κατηγορια αυτοματισμου ενος ατομικου λεβητα ΦΑ η πετρελαιου και ως εκ τουτου αν δε βλεπαμε καποια αντισταθμιση η κυκλοφορητη Inverter δεν το ανεβαζαμε κατηγορια

 

Συνεστησε να ακολουθηθει αυτη η γραμμη from now on ενω εν κατακλειδει μου ανεφερε πως μεχρι να φτασουμε να ασχολοηθουμε σοβαρα με το γιατι βαζουμε κατηγορια αυτοματισμου Δ αντι για Γ, εχουμε παρα πολυ δρομο μπροστα μας, μιας και τα προβληματα στα ΠΕΑ ειναι απειρως πιο σημαντικα απο κατι τετοιο, θεωρωντας το πταισμα, χωρις βεβαιως να σημαινει πως δεν πρεπει να συνεχισουμε να καταχωρουμε σωστα στοιχεια για την εκδοση ενος ΠΕΑ

 

Εντος της προσεχους εβδομαδος τα συνταξει την απαντηση στο mail μου εγγραφως και την ενημερωσα πως θα την ανεβασω στην κοινοτητα, οποτε και θα την προσεξει ιδιαιτερως

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

άρα καλά το είπα ε ;

 

φαντάσου τι βλέπουν που εμείς καθόμαστε και ψειρίζουμε εδώ μία κατηγορία αυτοματισμών :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέφτει τρελό σπρώξιμο στους επίτοιχους λέβητες φυσικού αερίου. Αμόνωτο με λέβητα ΦΑ πάει εύκολα σε Γ κατηγορία. Πήγαινε εσύ να μείνεις σε αμόνωτο με λέβητα και θα δεις τι καλά που είναι (παθών)

Για να το στείλουν όμως και με email που είναι πιο επίσημο και περνάει και από άλλα μάτια θέλω να πιστεύω.

 

EDIT: Έτσι όπως τα λέει, θέλω να μάθω πως θα δείξεις μία εγκατάσταση συστήματος αντιστάθμισης σε τέτοιο λέβητα.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μόνο <<σπρώξιμο>> που έγινε ήταν με το β.α. που μπορείς να το πάρεις από τον κατασκευαστή αντί από φ.ε. Αλλά κι εκεί ίσως έχει τη λογική του γιατί αλλιώς είναι ένας μικρός λέβητας φ.α. και αλλιώς ένας αντίστοιχος πετρελαίου ως προς την ανάγκη συντήρησης. Λέω τώρα μια άποψη χωρίς να είμαι καλός γνώστης στο θέμα.

 

Τα υπόλοιπα είναι <<παράπλευρες>> συνέπειες.

Λίγο ο συντελεστής μετατροπής σε πρωτογενή σε σχέση με το πετρέλαιο, λίγο το ότι ο επίτοιχος θεωρείται τοπικό και πάντα τα τοπικά είχανε το πλεονέκτημα στην κατ. αυτ/σμών, κάτι με το ζνχ του και το πως το παρασκευάζει, είναι και ο β.α. του κατασκευαστή καλός.... αν <<βοηθά>> και το υπόλοιπο κτίριο, όπως λες tsx μπορεί να βρεθείς με αμόνωτο σε Γ. Οπότε πάει το εξοικονομώ. Αυτό νομίζω ότι θα πρεπε να το δούνε.

 

Ευχαριστούμε inzaghi για την κοινοποίηση που έκανες. Η συγκεκριμένη συνάδελφος, που έτυχε να μιλήσω κι εγώ μαζί της, σου δίνει την αίσθηση ότι η ΕΥΕΠΕΝ παίζει το ρόλο που πρέπει.

Δηλαδή δίπλα μας και όχι απέναντί μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να την αμφισβητησω την τοποθετηση της, Τη σεβομαι τη συγκεκριμενη κυρια

Μου αφιερωσε σχεδον μια ωρα στο τηλεφωνο.

 

Ειχα θεμα οχι τοσο στην ορθη εφαρμογη απο εδω και εφεξης αλλα και στο τι μελλει γεννεσται με τα πιστοποιητικα, οχι μονο απο μενα αλλα και απο ολους τους συναδελφους που το εφαρμοζαν ετσι τοσον καιρο, στα οποια ετεθη κατηγορια Δ αντι για Γ σε τοπικα συστηματα.

Αδικειται το κτηριο αλλα σε ενα ποσοστο 7-9% αυξησης συνολικης καταναλωσης, βασει καποιων δοκιμων που εκανα σε καποια

 

Η Κα Πετρολιαγκη ανεφερε πως το ποσοστο αυτο ειναι ενα τιποτα, ενα πταισμα. Μπορει να αλλαξει η κατηγορια αν ειμαστε στο μεταιχμιο (πχ απο Ε σε Δ η απο Η σε Ζ) αλλα δεν ειναι λογος ανακλησης

 

Οπως και να χει, ειναι κατι που διευκρινιστηκε στο εκπαιδευτικο υλικο, μιας και η ΤΟΤΕΕ το αφηνε ασαφες ως προς την εφαρμογη σε κεντρικα η και σε τοπικα συστηματα

 

Μου ειπε επισης πως οι προσωρινοι ενεργειακοι επιθεωρητες που ανανεωθηκαν ως τις 30.11.2013 ειναι επι ξυλου κρεμαμενοι, τοσο αυτοι οσο και τα ΠΕΑ τους και αναμενουμε νομοθετικη ρυθμισω ως προς την ενδεχομενη παραταση των αδειων τους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φερεται η ΕΥΕΠΕΝ μεσω της συγκεκριμενης κυριας να βρισκεται διπλα σε καθε Μηχανικο που κανει σωστα και τεκμηριωμενα τη δουλεια του

Σε παρα πολλα ηταν συμφωνη με εμενα και αντιθετη με την οδηγια αλλα δυστυχως αυτην εχουμε, αυτην εφαρμοζουμε ειτε συμφωνουμε ειτε οχι.

 

Επισης μου ανεφερε πως πολυ σημαντικο ρολο στην εικονα του καθε επιθεωρητη παιζει και η συνεχεια των "λαθων" η η επιδιορθωση αυτων. Δηλαδη αν ενα λαθος εχει πραγματιποιηθει Χ φορες κι επειτα παρουσιαζεται διορθωμενο και σωστο, δεν υπαρχει λογος τιμωριας. Λογικη βελτιωση. Εξελισσομαστε και μαθαινουμε.

 

Οπως και να εχει, το βασικο θεμα στα λαθη μας ειναι να μην προκαλουν σημαντικες διαφοροποιησεις στην κατηγορια του ακινητου (2-3 πανω πχ) και στις καταναλωσεις αυτου.

 

Αν φτασουμε να ασχολουμαστε με το γιατι εβαλες αυτοματισμους Γ αντι για Δ και γιατι το ινβερτερ κλιματιστικο δεν το εβαλες Β, τοτε θα εχουμε κανει τεραστια βηματα ως κλαδος, μου ειπε και λιγο πολυ το επιασα το νοημα...

 

Το θεμα ειναι πως εμεις, καθοτι εμπειροι αν μη τι αλλο στον τομεα, ασχολουμαστε με το παραμικρο του οποιου η τροποποιηση θα προκαλεσει μικρη μεταβολη στο ακινητο, ενω στην πραγματικοτητα τα σοβαρα λαθη ειναι πολυ πιο χοντρα απο αυτο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.