Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Εάν έχει ήδη σύστημα αντιστάθμισης στο δίκτυο διανομής και αυτονομία, οπότε είσαι ήδη κατηγορία αυτοματισμών Γ, τότε δηλώνεις τις θερμοστατικές βάνες βάζοντας την κατηγορία αυτοματισμών στο Β.

 

Γιατί θερμοστατικές βάνες χωρίς σύστημα αντιστάθμισης, είσαι και πάλι Δ, οπότε οι βάνες δεν μπορούν να φανούν στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν εχεις ατομικο λεβητακι, συμφωνα με τα νεοτερα, οποτε εισαι ηδη Γ και τοποθετωντας κεφαλες, αλλαζεις την κατηγορια αυτοματισμων στο Β και διαιρεις την αποδοση των σωματων σου με 0,97.

Εκει βαλε και την εκτιμωμενη τιμη των κεφαλων να σου βγαλει και χρονο αποσβεσης

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν εχεις ατομικο λεβητακι, συμφωνα με τα νεοτερα, οποτε εισαι ηδη Γ και τοποθετωντας κεφαλες, αλλαζεις την κατηγορια αυτοματισμων στο Β και διαιρεις την αποδοση των σωματων σου με 0,97.

Εκει βαλε και την εκτιμωμενη τιμη των κεφαλων να σου βγαλει και χρονο αποσβεσης

 

Συνάδελφε το ατομικό λεβητάκι απο μόνο του δεν δίνει κατηγορία Δ, σύμφωνα με τον πιν. 5.5 της σχετικής ΤΟΤΕΕ 20701-1.

Για να ειναι κατηγορίας Γ πρέπει να πληρεί όλες τις προυποθέσεις της Γ. Αν δεν πλρεί έστω και μία κατατάσεται στην Δ.

Αυτό το "σύμφωνα με τα νεότερα" τι ειναι. Μήπως καμμία απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε μερικες σελιδες πιο πριν....

Τα εχουμε αναλυσει ξανα...

Μην τα ξαναλεμε

 

Θενξ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις αμφιβολιες μου, όπως και ο καθηγητης του σεμιναρίου που ρωτησα σημερα.

 

Θα θεσω το ερωτημα σε ένα μελος της συντακτικης ομαδας, που μας εκανε και σεμιναριο πριν λιγες μερες, και θα επανελθω.

 

Και μεσω συναδέλφου θα ρωτησω και αλλον ένα από την ομαδα συνταξης

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εχω τις αμφιβολιες μου αλλα οι οδηγιες δεν αφηνουν περιθωρια αμφισβητησης...

Η Κα Πετρολιαγκη ηταν σαφης...

 

Εγω πλεον το ακολουθω...

Link to comment
Share on other sites

Οτι αναφέρεται στις ΤΟΤΕΕ είναι αυτό που ισχύει.....

Και λάθος να είναι γραμμένο αν δεν έχει διορθωθεί επίσημα εξακολουθεί να ισχύει.....

Οτιδήποτε άλλο είναι για προσωπική κατανάλωση.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι αναφέρεται στις ΤΟΤΕΕ είναι αυτό που ισχύει.....(και συμπληρώνω) γιατί είναι νόμος του κράτους

Και λάθος να είναι γραμμένο αν δεν έχει διορθωθεί επίσημα εξακολουθεί να ισχύει.....

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον @pggiotas

+1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει η ΔΚ3 δεν έρχεται σε σύγκρουση ή συμπληρώνει την ΤΟΤΕΕ.

Είναι ένα συμπέρασμα.

Αφού έχεις <<τοπικό>> επίτοιχο λέβητα (στο μπαλκόνι) έχεις σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ σελ. 91 τοπικό σύστημα. Αφού έχεις τοπικό σύστημα θεωρείται ότι δεν υπάρχει δίκτυο διανομής και συνεπώς δεν τίθεται θέμα για την αυτόματη προσαρμογή του. Με βάση τον πίνακα 5.5 της ΤΟΤΕΕ έχεις σε κατοικία κατ. αυτ/σμών Γ (το θέμα του θερμοστάτη λίγο τα χαλάει :) ). Με βάση τον αριθμό των χώρων σου και τον αριθμό των τοπικών συστημάτων σου ή/και τη λειτουργία των τερματικών μονάδων στους επιμέρους χώρους (π.χ. ύπαρξη θερμοστατικών κεφαλών) προχωράς στη Β κατ. αυτ/σμών.

 

Οταν στην εκπαίδευση των επιθεωρητών γίνεται αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα τότε λογικά σκέφτομαι ότι το να πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτή την αναφορά είναι αυτονόητο.

 

Ασχετο.

Οι ΤΟΤΕΕ δεν είναι νόμοι του κράτους. Συμπληρώνουν τους νόμους όπου αυτοί το ζητάνε (π.χ. ο ΚΕΝΑΚ, ο οποίος είναι νόμος του κράτους), είναι υποχρεωτική η τήρησή τους κατά τη διενέργεια επιθεωρήσεων και γενικά είναι  <<ισχυρά τεχνικά εγχειρίδια>>.

Αλλά, όπως έλεγε και ο Μίλτος, νόμοι του κράτους δεν είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία Γ μιλάει μόνο για αντιστάθμιση. Αυτό όμως είναι διαφορετικό από το αν δεχόμαστε αν υπάρχει δίκτυο διανομής ή όχι.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.