Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον μηχανικό


Recommended Posts

οκ θα το προσθέσω, 1000 μερσι

όπως και τη βεβαίωση του ηλεκτρολόγου

----

τη βεβαιωση του υδραυλικού τη θέλει μονο η ΕΥΔΑΠ ή και η Πολεοδομία;

 

μας κάνει βεβαιωση του μηχανολόγου για τα υδραυλικά;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

myri

τη βεβαίωση ή καλύτερα την Υ.Δ του υδραυλικού τη χρειάζεται η πολεοδομία.

 

Μπορεί πάντως αντί της Υ.Δ υδρ/κού να προσκομισθεί στην πολεοδομία

βεβαίωση οποιοδήποτε μηχανολόγου μηχανικού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα προβλημα που εχω.

Λοιπον εχω αγορασει(το 2011) απο μια κατασκευαστικη εταιρια ενα οικοπεδο με μια ημητελη οικοδομη μεσα(οπως αναφερεται στο συμβολαιο ειναι στο σταδιο των οπτοπλινθοδομων).Η αδεια ειναι του 2005 και το 2009 εχει παρει παραταση για αλλα 4 χρονια.Η συμφωνια με την εταιρια ηταν (με ιδιωτικο συμφ.)να μου το παραδωσει τελειωμενο μεσα στο 2013(θα φαινεται οτι το κτιζω εγω και τα τιμολογια στο ονομα μου).το προβλημα μου ειναι οτι επειτα απο διαμαρτηρειες του γειτονα ανακαλυψα οτι στο κτιζμα υπαρχουν αυθαιρεσιες(για να μην τα πολυλογω)τα χρεωθηκα ολα εγω και τα τακτοποιησα με τον 4014(υψος,μετατοπιση στην πρασια κτλ).Τωρα ακουω και για ελεγκτες δομισης.θα πρεπει να ελεγξει και το δικο μου σπιτι για να παρω ρευμα?αν ναι ποτε?τι θα ελεγξει σε αυτο το σταδιο?θα ελεγξει και εσωτερικα το κτιριο?αν δεν εχει κανει σωστα την τακτοποιηση ο μηχανικος με τον 4014 και μου βρει παραβασεις ο ελεγκτης τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω στη συζήτηση τα κάτωθι

 

Στο Ν. 4030/2011 (νέος τρόπος έκδοσης και ελέγχου δόμησης)

 

στο άρθρο 7 παρ. 3

 

3. Ο έλεγχος είναι υποχρεωτικός για κάθε έργο που εκτελείται με άδεια δόμησης.

 

 

και επίσης στην από 28/2/2012 εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ σχετικά με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών, όπου αναφερεται ο όρος Προσωρινή σύνδεση ισχύει για κανονικές μόνιμες συνδέσεις (Μηχανικός μου είπε ότι έτσι λέγεται η μόνιμη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας).

 

Άρα εγώ καταλαβάινω ότι μέχρι 2/5/2012 οι Υπηρεσίες δόμησης θα θεωρούν τις άδειες για σύνδεση χωρίς αυτοψία από ελεγκτή, ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

dk121 προσπαθούμε να διευκρινησουμε το θεμα

 

μαλλον κάνεις λάθος, θα συνδεθείς προσωρινά και μόλις συγκροτηθούν οι ελεγκτέςδόμησης θα ελεγχθείς και από αυτούς

myri

τη βεβαίωση ή καλύτερα την Υ.Δ του υδραυλικού τη χρειάζεται η πολεοδομία.

 

Μπορεί πάντως αντί της Υ.Δ υδρ/κού να προσκομισθεί στην πολεοδομία

βεβαίωση οποιοδήποτε μηχανολόγου μηχανικού

σε ευχαριστώ ΚΑΝΑ

 

και αντί για βεβαίωση ηλεκτρολόγου μπορεί να υπογράψει ο μηχανολόγος;

ρωτώ διότι οι βεβαιώσεις χρεώονται 150€+ΦΠΑ και τελικά χρειλαζονται πάνω από 4, δηλαδή ο υδραυλικός+ο ηλεκτρολόος κοστίζουν όσο τα μισά αρχιτεκτονικά

 

μήπως υπάρχει κάποιο πρωτυπο για την ΥΔ του Μηχανολόγου για τα ηλεκτρικά & ΥΔραυλικά;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

@myri

Ναι έτσι είναι το διασταύρωσα με ΥΠΕΚΑ. Άρα πρέπει να τακτοποιήσω (αλλαγή αρχτιτεκτονικών,όψεων, τομών και κάλυψη) για κάποιυς κλειστούς ημιυπαίθριους που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ακουω και για ελεγκτες δομισης.θα πρεπει να ελεγξει και το δικο μου σπιτι για να παρω ρευμα?αν ναι ποτε?τι θα ελεγξει σε αυτο το σταδιο?θα ελεγξει και εσωτερικα το κτιριο?αν δεν εχει κανει σωστα την τακτοποιηση ο μηχανικος με τον 4014 και μου βρει παραβασεις ο ελεγκτης τι γινεται?

...............................................

 

Αν είναι σωστή - σ α φ ή ς και α κ ρ ι β ή ς η τακτοποίηση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Θεωρώ ότι θα το ελέγξει και εσωτερικά. Αλλά γιατί σε πιάνει τρεμούρα?

Αν τον μηχανικό τον επέλεξες εσύ και όχι κάποιο μεσιτικό γραφείο ή κάποιος παρατρεχάμενος και εφόσον είναι σοβαρός ο συνάδελφος (για να είναι σοβαρός πρέπει να έχει πληρωθεί κιόλας) τότε όλα καλά.

Αν έκανες την τακτοποίηση με το φθηνότερο κόστος μηχανικού θα πρέπει να σκεφτείς: τι περίμενα με τόσα λεφτά που έδωσα?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.