Μετάβαση στο περιεχόμενο

δωμα-τακτοποιηση


Recommended Posts

εχω την αποκλειστικη χρηση του δωματος κατω απο την σκεπη του 5 οροφου.ειμαι και ιδικτητης του διαμερισματος κατω απο το δωμα.εχω κανει εσωτερικη σκαλα απο το διαμερισμα στο δωμα το οποιο το εχω μετατρεψει σε συνεχεια του διαμερισματος μου (κατι σαν μεζονετα).το θεμα μου ειναι οτι θελω να το τακτοποιησω με τον 4014.αλλα δεν ξερω αν μπορω γιατι ανκαλυψα οτι ναι μεν στα συμβολαιο γρεφει οτι εχω την αποκλειστικη χρηση του δωματος αλλα τον αερα τον εχει ο εργολαβος.για να το τακτοποιησω μηπως θελει αδεια απο αυτον?γιατι μου ειπαν μπορω να χρησημοποιησω τον χωρο μονο σαν βοηθητικο

Link to comment
Share on other sites

Η στέγη πως κατασκευάστηκε; Εκ των υστέρων με νέα άδεια; Αναφέρεται ο χώρος κάτω από αυτήν ως επισκέψιμος;

Link to comment
Share on other sites

και ομως γινεται στο συμβολαιο εγω την αποκλειστική χρήση και τον ''αέρα'' ο εργολάβος.Η στέγη κατασκευάστηκε οπο την αρχη με την κανονικη αδεια απλως σηκωθηκε λιγο. τελος παντων ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να σας ξαναενοχλησω,στην πολεοδομια μου ειπαν οτι για την τακτοποιηση του δωματος θα χρειαστω την υπογραφη και απο τους υπολοιπους συνιδιοκτητες της οικοδομης.Μου ειπαν οτι εχω το δικαιωμα χρησης και οχι την νομη και κατοχη του χωρου,οτι ειναι σαν τον χωρο της πυλοτης στον οποιο εχω δικαιωμα χρησης ,οχι ομως και να τον κλεισω και να τον μετατρεψω σε γκαρσονιερα χωρις την υπογραφη των συνιδιοκτιτων.Υσχυει?

Link to comment
Share on other sites

Έλεος, πια! Ας τους μαζέψει κάποιος!

Να τους πεις ότι δεν έχουν διαβάσει τον νόμο 4014/2011. Βρες τον 4014/2011 (υπάρχει και στα Downloads του www.michanikos.gr) τύπωσε τον, κάνε μία ωραία βιβλιοδεσία και κάντο συσκευασία δώρου.

Ειδικά για τα δώματα, αρκεί να έχεις την αποκλειστική χρήση του χώρου. Αυτά που σου αναφέρουν περί "νομής" και "κατοχής" θα ήταν σωστά αν δεν υπήρχε σαφής αναφορά στον συγκεκριμένο νόμο.

 

Άρθρο 24, Παρ2,δ

...

Ειδικά στην περίπτωση των δωμάτων, στα οποία υπάρχει με βάση νόμιμο τίτλο δικαίωμα

αποκλειστικής χρήσης, την αίτηση μπορεί να υποβάλει ο δικαιούχος της χρήσης συγκύριος χωρίς να είναι

απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε μερικά συμβόλαια αναφέρετε "ιδιόχρηση επιφάνεια ταράτσας", είναι το ίδιο με τη αποκλειστική χρήση απλά με ειπωμένη με άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε μερικά συμβόλαια αναφέρετε "ιδιόχρηση επιφάνεια ταράτσας", είναι το ίδιο με τη αποκλειστική χρήση απλά με ειπωμένη με άλλο τρόπο?

 

Κατά την άποψη μου είναι τι ίδιο πράγμα, αλλά είναι καλύτερο να ρωτήσεις σε συμβολαιογράφο ή δικηγόρο. Η έννοια του "ιδιόχρηστου" είναι σχεδόν ταυτόσημη με την έννοια της "αποκλειστικής χρήσης".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.