Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα χωρίς υαλοπίνακα (πχ εξώπορτα) με U εντός ορίων


sdim

Recommended Posts

Στα περισσότερα κτίρια υπάρχει τουλάχιστον ένα άνοιγμα χωρίς υαλοπίνακα. Αυτό μπορεί να είναι η κύρια είσοδος, η έξοδος του δώματος, είσοδος υπογείου, γκαραζόπορτα (το γκαράζ μπορούμε σε ορισμένες περιπτώσεις να το θεωρήσουμε εντός του κελύφους).

 

Ανάλογα με την θερμική ζώνη που βρίσκεται το κτίριο, τα ανοίγματα επιτρέπεται να έχουν Uf από 3.2 έως 2.6.

 

Υπάρχει περίπτωση πόρτα χωρίς άνοιγμα να έχει τόσο χαμηλό συντελεστή;

 

Τουλάχιστον το λογισμικό που χρησιμοποιώ έχει για τα ανοίγματα χωρίς τζάμι συντελεστή U 5.81 για μεταλλικό πλαίσιο και 3.48 για ξύλινο πλαίσιο.

 

Έχετε βρει στην νομοθεσία συντελεστές εντός των προδιαγραφών για ανοίγματα χωρίς υαλοπίνακα;

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση, έχω υπολογίσει το U της πόρτας σαν δομικό στοιχείο. Πήρα από τους πίνακες για ξύλο δρυος, λ=0,21 πάχους 5εκ και βγαίνει U=2.45 για επαφή με εξωτερικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι σε ποιον πίνακα έχει τις τιμές αυτές;

 

Στην πράξη, μια πόρτα 1x2.20 με πάχος 5 πόντους θα ζυγίζει γύρω στα 70 κιλά. Είναι δυσεύρετη, πανάκριβη και δύσχρηστη.

 

Χώρια που ο ΚΕΝΑΚ απαιτεί πιστοποιητικό κατασκευαστή για την τιμή του U διαφορετικά θεωρούμε την χειρότερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βρισκόμουν και εγώ σε δίλλημα με την εξώπορτα σε μία μελέτη που άρχισα να δουλεύω, μέχρι που είδα σε παράδειγμα του ο Αραβαντινός να το εφαρμόζει έτσι όπως σου είπα. Τα λ το πήρα από τον Πίνακα 2 της ΤΟΤΕΕ2 και το εφάρμοσα σε έντυπο τύπου 1 σαν να ήταν τοίχος πχ. Σε πρώτη φάση το άφησα έτσι για να δω τα αποτελέσματα και όταν ολοκληρωθούν αρχιτεκτονικά και στατικά ίσως χρειαστεί να διορθώσω καμιά τιμή….. Αλλιώς μπορείς να ρωτήσεις κατευθείαν εταιρείες αν έχουν κάποιο λ βάσει CE και αν υπάρχει ενημέρωσε και εμένα γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εδώ να το δημοσιεύσει δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Μας ενδιαφέρει όλους.

 

Πρόσφατα διάβασα σε άλλο θέμα πως οι ξυλουργοί έχουν βγει εκτός της αγοράς. Χρειάζονται 30.000€ για την πιστοποίηση και δεν τους συμφέρει να την κάνουν, δεν θα κάνουν απόσβεση αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο Ξύλινα κουφώματα-ΚΕΝΑΚ, όπου τελικά προτείνεις αλουμινένια κουφώματα με βαφές απομίμησης ξύλου.

Ωστόσο αν θες δώσε κάποιο link για ξύλινα χωρίς υαλοπίνακα αλλά με πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω βρει ούτε μεταλλικά ούτε ξύλινα ανοίγματα χωρίς υαλοπίνακα εντός προδιαγραφών ΚΕΝΑΚ.

 

Τα περισσότερα link που παράθεσα στο post που ανάφερες τα βρήκα στο google. Αν ο πελάτης θέλει ξύλο επειδή του αρέσει στο μάτι, υπάρχει και εναλλακτική λύση (απομίμηση ξύλου σε αλουμίνιο). Δυστυχώς και εκεί το U βγαίνει εντός προδιαγραφών μόνο αν υπάρχει υαλοπίνακας.

 

Λυπάμαι που το παραδέχομαι αλλά εδώ το 100% των μηχανικών (έχω μιλήσει με πολλούς, από μηχανικούς της πιάτσας μέχρι από μέσα στο ΤΕΕ) που έχει καταθέσει μελέτη ΚΕΝΑΚ έχει επιλέξει στην μελέτη άνοιγμα με U=3 ελπίζοντας πως όταν φτάσει η κατασκευή στο στάδιο αυτό θα υπάρχουν τα αντίστοιχα πιστοποιητικά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι υποχρέωση του εργολάβου να βρει και να εγκαταστήσει πόρτες με U όσο απαιτεί η μελέτη και η σχετική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Σε θωρακισμένη πχ εξώπορτα διαμερίσματος, τι U παίρνετε για την ενεργειακή επιθεώρηση?. Προφανώς είναι σε επαφή με ΜΘΧ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.