Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα χωρίς υαλοπίνακα (πχ εξώπορτα) με U εντός ορίων


sdim

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Αν ψάξετε με google για 'θερμομωνομένες πόρτες ασφαλείας' θα δείτε ότι υπάρχουν μερικές ελληνικές εταιρείες που διαφημίζουν

κάτι τέτοιο στις ιστοσελίδες τους. Με μια από αυτές που μίλησα μου είπαν ότι δίνουν πόρτες (με το σχετικό πιστοποιητικό για

την θερμομόνωση) με U μέχρι 1,2 W/m2*K.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με πολλούς συναδελφους που μου είπαν πως έχουν βρει πόρτες με U<3.

 

Το πρώτο που τους ρώτησα είναι αν το U υπολογίστηκε από διαπιστευμένο φορέα. Όλοι μου απάντησαν ότι το χαρτί που βεβαίωνε το U το υπέγραφε ο αντιπρόσωπος.

 

Όμως σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 20701-2

 

2.1. Υπολογισμός των συντελεστών θερμοπερατότητας αδιαφανών δομικών στοιχείων

Για δομικά υλικά με συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ ≤0,18 W/(mK),

– εφόσον υπόκεινται σε υποχρέωση σήμανσης CE, θα γίνεται χρήση της τιμής του λ, που αναγράφεται στην ετικέτα CE του προϊόντος βάσει του προτύπου προδιαγραφής τους ή βάσει ευρωπαϊκής τεχνικής έγκρισης,

– εφόσον δεν υπόκεινται σε υποχρέωση σήμανσης CE, θα γίνεται χρήση της τιμής λ του υλικού από πιστοποιητικό διαπιστευμένου φορέα / εργαστηρίου.

 

2.1.2. Διάκενο με θερμοανακλαστική μόνωση

Στην περίπτωση τοποθέτησης θερμοανακλαστικής μόνωσης στο διάκενο, η θερμική αντίσταση Rδ λαμβάνεται ίση με την τιμή της θερμικής αντίστασης της θερμοανακλαστικής μόνωσης, η οποία παρέχεται από τον κατασκευαστή της και συνοδεύεται απαραίτητα από το σχετικό πιστοποιητικό από διαπιστευμένο εργαστήριο

 

2.2. Υπολογισμός των συντελεστών θερμοπερατότητας διαφανών δομικών στοιχείων

...

Στην περίπτωση που ο μελετητής επιλέξει να χρησιμοποιήσει την τιμή θερμοπερατότητας του κουφώματος που δίνει ο κατασκευαστής του, θα πρέπει στη μελέτη να συνυποβάλει και το σχετικό πιστοποιητικό ελέγχου από διαπιστευμένο εργαστήριο βάσει του προτύπου προδιαγραφών του υλικού για σήμανση CE

 

4. ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΙΜΩΝ

• Για δομικά υλικά με συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ ≤0,18 W/(mK),

– εφόσον υπόκεινται σε υποχρέωση σήμανσης CE, θα γίνεται χρήση της τιμής του λ, που αναγράφεται στην ετικέτα CE του προϊόντος βάσει του προτύπου προδιαγραφής τους ή βάσει ευρωπαϊκής τεχνικής έγκρισης,

– εφόσον δεν υπόκεινται σε υποχρέωση σήμανσης CE, θα γίνεται χρήση της τιμής λ του υλικού από πιστοποιητικό διαπιστευμένου φορέα / εργαστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε sdim, αν μπορείς εξήγησέ αυτό που γράφεις πιο απλά, διότι έχω μικρή εμπειρία σε θέματα ΚΕΝΑΚ

(από ότι κατάλαβα αναφέρεσε στο post που έγραψα στις 3 Ιουνίου)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

για τον υπολογισμο εξωπορτας απο αλουμινιο χωρις υαλοπινακα δηλ. μεταλλικη οι τοτεε δινουν Uw=6 αλλα ο κουφωματας μου ειπε οτι μεσα θα εχει και ενα πανελ μονωση πλατους 22 χιλιοστων . αυτο λογικα ριχνει το Uw αρκετα. μηπως εχει ιδεα καποιος ποσο περιπου να βαλω το Uw .?

ειναι για εξοικονομηση κατ΄οικον.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον ρωτήσεις για το πάχος των φύλλων του αλουμινίου και τον τύπο της μόνωσης που θα χρησιμοποιήσει, οπότε να υπολογίσεις το Uw αναλυτικά. Το θέμα είναι όταν τοποθετηθεί αν θα σου δώσει και πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.