Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πισίνα / κολυμβητική δεξαμενή ξενοδοχείου & αποστάσεις από κτήρια


ektwr

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν για την κατασκευή μιας πισίνας σε ξενοδοχείο υπάρχει κάποιος περιορισμός όσον αφορά την απόστασή της από τα κτίρια του ξενοδοχείου.Κάτι μου είπαν για ελάχιστη απόσταση 20μ. αλλα μου φαίνεται παράξενο αφου σε όλα τα ξενοδοχεία η πισίνα είναι δίπλα από τα κτίρια.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό απ ότι ισχύει στα κτίρια γενικότερα, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι η πισίνα πρέπει να απέχει 1μ απο τα όρια του οικοπέδου. Επίσης οι πισίνες ξενοδοχείων έχουν μίνιμουμ πλάτη και εμβαδόν ανάλογα την δυναμικότητα και τον τύπο του ξενοδοχείου. Απο εκεί και πέρα ίσως να συναντήσεις προβλήματα με το ότι η πισίνα δεν θα πρέπει να εφάπτεται του κτιρίου αλλά να απέχει συγκεκριμένη απόσταση, έχει να κάνει με παλιότερο κανονισμό που γνωρίζουν ακόμη οι ελεγκτές, (όσοι δεν έχουν ενημερωθεί).

Ελπίζω να βοήθησα.

Περισσότερη βοήθεια οι συναδέλφοι.

Link to comment
Share on other sites

H πισίνα πρέπει βάσει προδιαγραφών ΕΟΤ να απέχει απόσταση >20 μ. από τα δωμάτια των πελατών, όχι όμως και από το τυχόν ξεχωριστό κεντρικό κτίριο που περιλαμβάνει reception, εστιατόριο, κλπ. Πιο συγκεκριμένα, πρέπει η πόρτα των δωματίων να απέχει απόσταση >20 μ. , με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει σε κάθε ελεγκτή του ΕΟΤ.

Δεν έχει σχέση με την πολεοδομία και το γνωστό 1 μ. από τα όρια.

 

Περισσότερα μπορείς να βρείς εδώ :

http://www.eot.gr/pages.php?pageID=180&langID=1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τουλάχιστον όσον αφορά τα ξενοδοχεία επιπλωμένων διαμερισμάτων, η απόσταση >20μ ισχύει μόνο για τα εκτός σχεδίου (κατηγορία ΙΙ κατά ΕΟΤ). Στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείακού επιμελητηρίου υπάρχει και ο νόμος που περιγράφει τους περιορισμούς, και η τελευταία τροποποίησή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δηλαδη και για πισινα σε αγροτεμαχιο εκτος οικισμου οπου θα κατασκευαστουν πετρινα επιπλωμενα δωματια, ισχυουν οτι και για τα ξενοδοχεια?

Η πισινα σε αποσταση >20μ. από τα δωμάτια και τουλάχιστον 1 μ. από όρια του αγροτεμαχιου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με την απόσταση πισίνας από τα δωμάτια ή bangalows ή κτίρια:

Σε πολύ μεγάλο ξενοδοχείο πέντε αστέρων στην περιοχή Πύργου Ηλείας, όπου είχα την΄χαρά να μείνω πριν από λίγες ημέρες, με μεγάλη μου ευχαρίστηση ΄βουτούσα στην πισίνα που βρισκόνταν ΑΚΡΙΒΩΣ στα όρια της θεμελίωσης της μεζονέτας όπου έμενα. Το ξύλινο μπαλκονάκι της μεζονέτας βρισκόνταν ΠΑΝΩ από το νερό της πισίνας και στην άκρη του το μπαλκονάκι είχε ξύλινα σκαλάκια τα οποία οδηγούσαν τους "λουόμενους" στην χαλαρωτική αγκαλιά της πισίνας.

 

Αλλο να σας το λέω και άλλο να το ζείτε. Παραδέχτηκα τον αρχιτέκτονα που σκέφτηκε την ιδέα να μπαίνεις στην πισίνα από το μπαλκονάκι σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές διευκρινήσεις για πισίνες ξενοδοχείων, μετά από αρκετή εμπειρία, αλλά με κάθε επιφύλαξη διαφορετικής ερμηνείας* από τον υπάλληλο του ΕΟΤ.

 

Η απόσταση 20 μ προκύπτει από προδιαγραφές ΕΟΤ, όπως αναφέρει ο Πακτομενος.

«Νοείται η κάθετη απόσταση από το άνοιγμα του δωματίου» (*μπαλκονόπορτα, όχι πόρτα εισόδου).

Η απόσταση ισχύει μόνο σε περίπτωση κοινόχρηστης πισίνας. Η ατομική πισίνα μπορεί να είναι εφαπτόμενη στο δωμάτιο.

Εάν η πισίνα είναι υποχρεωτική κατά ΕΟΤ, προβλέπεις π.χ. μια μεγάλη πισίνα κοινόχρηστη σε απόσταση 20μ, και όσες άλλες ατομικές η "sharing pool" θέλεις, ακόμα και κάτω η μέσα στα δωμάτια. Εάν όμως δεν προβλέπεις την υποχρεωτική κοινόχρηστη, τότε υπάρχει πρόβλημα απόστασης. Εάν η πισίνα δεν είναι υποχρεωτική, μπορείς να κάνεις ατομική πισίνα για κάθε δωμάτιο αν θέλεις, η για ένα μόνο δωμάτιο (π.χ. μια σουίτα), χωρίς θέμα απόστασης. Εάν όμως είναι κοινόχρηστη, πάλι έχεις θέμα απόστασης.

 

Παρεμπίπτοντος, το ξενοδοχείο της Aldemar που αναφέρει ο CostasV το ξέρω από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι στο αντικείμενό μου, αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω: Ποιό είναι το νόημα αυτών των 20m ;

μην ξύπνήσει ο Άγγλος από το μεθύσι και πέσει απ'ευθείας μέσα:P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι στο αντικείμενό μου, αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω: Ποιό είναι το νόημα αυτών των 20m ;

 

Το νόημα !?! ?! ?! ? !? !?! Δεν επιτρέπεται να ρωτάμε το νόημα. Το νόημα είπε ο Μεγάλος να μην το ρωτάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.