Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με 4014/11 (ή 3043/10) και Συμβολαιογράφοι


Recommended Posts

ΔΕΝ είναι δουλειά του Συμβολαιογράφου να ψάξει ΑΝ το ακίνητο είναι εντός περιοχής που απαγορεύετεια η τακτοποίηση ή εν γένει αν είχε δικαίωμα να ενταχθεί στο Ν. 4014, όπως ΔΕΝ είναι δουλειά του να ερευνήσει και να κρίνει οτιδήποτε αφορά στη δουλειά του μηχανικού (π.χ. όρους δόμησης, αρτιότητα, οικοδομησιμότητα κ.λ.π.)

 

Αν ο Μηχανικός κάνει ένα σχέδιο και δηλώνει πάνω το οτιδήποτε λανθασμένα... φέρει πλήρως την ευθύνη, ενώ ο Συμβολαιογράφος οφείλει να ζητήσει και να συγκεντρώσει τα κατά το Νόμο απαιτούμενα έγγραφα, δηλώσεις, βεβαιώσεις, σχέδια κ.λ.π. και να συντάξει συμβόλαιο ΣΥΜΦΩΝΑ με τα έγγραφα που του έχουν προσκομιστεί.

 

Αλλιώς ο Συμβολαιογράφος θα ήταν ΚΑΙ Τοπογράφος ΚΑΙ....ΚΑΙ....ΚΑΙ....και αν ο πωλητής είχε και σκωληκοειδίτιδα θα του την αφαιρούσε.....

 

Μην τρελλαθούμε.... Οϋτε νομική αλλά ούτε και ηθική υποχρέωση έχει ο Συμβολαιογράφος να κάνει τη δουλειά που πρέπει να κάνει ο Μηχανικός.

 

ΔΕΝ είναι δυνατόν να φέρει ευθύνη ο Συμβολαιογράφος αν ο ιδιοκτήτης έκανε ψευδή δήλωση (ότι ΔΕΝ υπάγεται στις εξαιρέσεις) είτε εν γνώσει του είτε εν αγνοία του, και εν συνεχεία ο μηχανικός είτε εν γνώσει του είτε εν αγνοία του έκανε την τακτοποίηση και έδωσε βεβαίωση.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Η ¨ηθική¨ υποχρέωση έχει να κάνει με το γεγονός ότι, παίρνει λεφτά από τον πελάτη του (τον ιδιοκτήτη) ενώ ξέρει ότι, το συμβόλαιο είναι άκυρο......

Link to comment
Share on other sites

Η ¨ηθική¨ υποχρέωση έχει να κάνει με το γεγονός ότι, παίρνει λεφτά από τον πελάτη του (τον ιδιοκτήτη) ενώ ξέρει ότι, το συμβόλαιο είναι άκυρο......

 

Μα ΔΕΝ το ξέρει!!! Γιατί ΟΥΤΕ τις γνώσεις του μηχανικού έχει για να το ψάξει... ΟΥΤΕ η δουλειά του είναι να το ψάξει !!!

 

 

Μηχανικός μπορεί να είμαι... αλλά ΔΕΝ θα ρίξω άδικο φταίξιμο στο Συμβολαιογράφο επειδή κάποιος συνάδελφος ΔΕΝ έκανε σωστά τη δουλειά του...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ο οικισμός είναι διατηρητέο μνημείο; Ή έχουμε αγοραπωλησία οικίας με χαρακτηρισμό ως διατηρητέο μνημείο;

 

 

Πάντως, ο Ν.4014/11 έχει τόση σημασία για τους συμβολαιογράφους όσο και για εμάς τους μηχανικούς. Τον έχουν αναλύσει όσο και εμείς. Επίσης, οι συμβολαιογράφοι έχουν γεωγραφική αναφορά. Κατά την γνώμη μου, πάντα, αποκλείεται ένας συμβολαιογράφος να μην ξέρει αν επιτρέπεται ο 4014/11 στην περιοχή του ή όχι. Το ίδιο και ένας υποθηκοφύλακας.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο........... και παραδοσιακός οικισμός....

Αλλά δεν νομίζω ότι, έχει διαφορά.....

Σε αυτό ¨κόλλησες¨!!

 

Εδώ βρέθηκε μηχανικός να ¨περαιώσει¨ την διαδικασία...δηλώνοντας ότι ο παραδοσιακός οικισμός είναι >5000 για να μην περάσει από την επιτροπή.....

Εδώ το ΥΠΕΚΑ δημιούργησε ένα σύστημα που δεν ελέγχθηκε από κανέναν η όλη διαδικασία.

 

Περιμένουν όλοι την οποιαδήποτε καταγγελία για να ελεγχθεί ο φάκελος.....

Ή την ΥΔΟΜ, που γνωρίζοντας ότι απαγορεύεται, δεν θα ελέγξει δειγματοληπτικά το 5% των τακτοποιήσεων, αλλά όλες, για να συμπεριλάβει κι εκείνες που είναι παράνομες.....

 

Τα νεύρα μου..... με την κωλοκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Ο οικισμός είναι διατηρητέο μνημείο; Ή έχουμε αγοραπωλησία οικίας με χαρακτηρισμό ως διατηρητέο μνημείο;

 

 

Πάντως, ο Ν.4014/11 έχει τόση σημασία για τους συμβολαιογράφους όσο και για εμάς τους μηχανικούς. Τον έχουν αναλύσει όσο και εμείς. Επίσης, οι συμβολαιογράφοι έχουν γεωγραφική αναφορά. Κατά την γνώμη μου, πάντα, αποκλείεται ένας συμβολαιογράφος να μην ξέρει αν επιτρέπεται ο 4014/11 στην περιοχή του ή όχι. Το ίδιο και ένας υποθηκοφύλακας.

 

 

Αν η εννοείς ως "γεωγραφική αναφορά" το γεγονός ότι οι συμβολαιογράφοι αναφέρονται π.χ.ως "Συμβολαιογράφος Αθηνών" , ΔΕΝ έχει να κάνει με το ότι μπορούν να συντάξουν συμβόλαια ΜΟΝΟ για την Αθήνα και ΔΕΝ μπορούν να συντάξουν συμβόλαιο για ακίνητα ανά την επικράτεια.

 

Οι συμβολαιογράφοι δεν συντάσσουν συμβόλαια ΜΟΝΟ για την περιοχή τους αλλά για όλες τις περιοχές της Ελλάδας.

 

Το πρώτο........... και παραδοσιακός οικισμός....

Αλλά δεν νομίζω ότι, έχει διαφορά.....

Σε αυτό ¨κόλλησες¨!!

 

Εδώ βρέθηκε μηχανικός να ¨περαιώσει¨ την διαδικασία...δηλώνοντας ότι ο παραδοσιακός οικισμός είναι >5000 για να μην περάσει από την επιτροπή.....

Εδώ το ΥΠΕΚΑ δημιούργησε ένα σύστημα που δεν ελέγχθηκε από κανέναν η όλη διαδικασία.

 

Περιμένουν όλοι την οποιαδήποτε καταγγελία για να ελεγχθεί ο φάκελος.....

Ή την ΥΔΟΜ, που γνωρίζοντας ότι απαγορεύεται, δεν θα ελέγξει δειγματοληπτικά το 5% των τακτοποιήσεων, αλλά όλες, για να συμπεριλάβει κι εκείνες που είναι παράνομες.....

 

Τα νεύρα μου..... με την κωλοκατάσταση...

 

Εδώ συμφωνώ απόλυτα!!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

"Κόλλησα" αλλά σιγά-σιγά τα βγάζεις.

 

Και "κολλάω" γιατί έχω δει πολλούς (ακόμα και μηχανικούς) να ξέρουν τον Ν.4014/11 μόνο από το ΦΕΚ.

 

Παρεμπιπτόντως, για τον 4014, άλλο το οικιστικό σύνολο που είναι διατηρητέο μνημείο και άλλο ο παραδοσιακός οικισμός.

 

Επίσης, ο συμβολαιογράφος που είναι ΚΑΙ υποθηκοφύλακας όπως μας είπες, ΞΕΡΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Διατηρητέο Μνημείο - παραδοσιακός οικισμός <5000. Είναι πολλά σε ένα η περιοχή....

 

 

Και κάποιος άλλος έκανε υπαγωγή αλλά επειδή δεν δήλωσε το >5000, κόλλησε γιατί πρέπει να περάσει από την επιτροπή. Εκεί θα τον κόψουν...

πριν ανοίξουν τον φάκελο!!

 

Τι έχουν να δουν τα μάτια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά εφόσον το οικιστικό σύνολο έχει χαρακτηρισθεί ως "ιστορικό διατηρητέο μνημείο", δεν ισχύει το άρθρ 24 παρ 24 του Ν.4014/11. Απλά, δεν μπορεί οτιδήποτε να υπαχθεί στον Ν.4014/11, και με μία ευρύτερη ερμηνεία, κακώς έχει συσταθεί η επιτροπή (αρθρ 24 παρ 9). (Εδώ δεν έχει συσταθεί αυτή η επιτροπή σε τόσα άλλα μέρη, εκεί πρόλαβε;;; ). Αυτό είναι θέμα με ευρύτερες διαστάσεις. Η αρμόδια ΔΙΠΕΧΩΣΧ πρέπει να γνωμοδοτήσει σχετικά, και από εκεί και πέρα, "ό,τι προκύψει".

 

Κάνε εσύ ως μηχανικός (ή ο τοπικός σύλλογος) ένα ερώτημα στην αρμόδια ΔΙΠΕΧΩΣΧ. Χωρίς φόβο, αφού αν είναι έτσι όπως το περιγράφεις, 99%, κάποια στιγμή, κάποια αγοραπωλησία με 4014 θα πάει στα δικαστήρια. Και εκεί δεν την γλυτώνει ούτε ο μηχανικός, ούτε ο συμβολαιογράφος ούτε ο υποθηκοφύλακας (ο νόμος είναι σαφής ως προς τις ποινές).

 

Να με συγχωρείτε για την στάση μου, αλλά τεκμήριο αθωότητας σε συμβολαιογράφο ή υποθηκοφύλακα δεν δίνω. (Ούτε βέβαια και σε ορισμένους μηχανικούς). Τυχαίνει και όσους ξέρω είναι "αετοί" σε αυτά τα πράγματα. Και έχω δει πολλές αγοραπωλησίες όπου ο συμβολαιογράφος ήξερε το "τεχνικό θέμα" πολύ πριν τον μηχανικό.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Ο υποθηκοφύλακας και ο συμβολαιογράφος δεν θα έχουν πρόβλημα αφού ο νόμος ζητάει από αυτούς απλά να επισυνάψουν και όχι να ελέγξουν την δήλωση του ιδιοκτήτη και την βεβαίωση του μηχανικού.

Στο συγκεκριμένο θέμα, πρόβλημα έχει ο μηχανικός που εξέδωσε ανακριβή βεβαίωση, αν είναι όντως ανακριβή αφού δεν παρακολούθησα το θέμα....

 

5. Οι συμβολαιογράφοι που συντάσσουν συμβόλαια, οι δικαιοπρακτούντες, οι μεσίτες που μεσολαβούν, οι δικηγόροι που παρίστανται στη σύνταξη συμβολαίων, οι υποθηκοφύλακες ή οι προϊστάμενοι των κτηματολογικών γραφείων που μεταγράφουν αυτά, εφόσον δεν έχει επισυναφθεί η δήλωση και η βεβαίωση της προηγούμενης παραγράφου, καθώς και οι μηχανικοί που χορήγησαν ανακριβή βεβαίωση, τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι μηνών και χρηματική ποινή από 30.000 μέχρι 100.000 ευρώ, ανάλογα με την αξία της αυθαίρετης κατασκευής.

6. Στους μηχανικούς της προηγούμενης παραγράφου, ανεξάρτητα από την ποινική τους δίωξη, επιβάλλεται προσωρινή ή οριστική απαγόρευση άσκησης του επαγγέλματος από τα αρμόδια πειθαρχικά όργανα του φορέα που είναι μέλη, ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, ρυθμίζεται η διαδικασία επιβολής της διοικητικής ποινής και κάθε αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.