Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με 4014/11 (ή 3043/10) και Συμβολαιογράφοι


Recommended Posts

frosw,

απο πότε ειναι το προσυμφωνο?

Ποιός πουλησε? Μήπως αγορασε απο κατασκευαστή?...

εχει αυτοσυμβαση? εχει εξοφλήσει? Το δηλωνει στο Ε1, Ε9 κλπ...?..

 

ο νομος ζηταει τον "φερομενο"...

 

αρα να το δουμε ξανα...

Link to comment
Share on other sites

salpigoal

αν εννοεις να υπαγαγεις ολο το κτιριο στις διαταξεις περι ΟΙ

θες μια για την συσταση "ολου"

και μια για την μεταβιβαση "ολου"

 

Αλλα, αμα εχεις "πλειονα" διαμερισματα" παλι καποια στιγμη στο μελλον...θα το βρουντο προβλημα...οταν θα θελησουν να υπαγαγουν σε ΟΙ τα διαμερισματα

Αρα, καλυτερα απο σημερα..

εσυ αποφασιζεις... δλδ ο πελατης...

 

 

Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα φιλτατε Δημητρη αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι....

 

Παραδειγμα : Εστω οτι βγαινει βεβαιωση για 4οροφο στο οποιο δεν εχει γινει συσταση. βγαινει ΜΙΑ βεβαιωση για ΟΛΟ το κτιριο.

 

ΑΝ στο ΙΔΙΟ συμβολαιο γινει συσταση Ο.Ι Κ και μεταβιβαση ισογειου & Α' οροφου, δεν χρειαζεται ξεχωριστες βεβαιωσεις για αυτες αλλα ο συμβολαιογραφος προχωραει με την βεβαιωση ολου του κτιριου. Ξαναλεω οτι απαραιτητη προυποθεση ειναι να γινουν οι 2 πραξεις στο ΙΔΙΟ συμβολαιο. Εννοειται οτι για οποιαδηποτε μελλοντικη μεταβιβαση ισογειου & Α΄οροφου, θα χρειαστει ξεχωριστη βεβαιωση.

 

Το εψαξα αρκετα και ρωτησα και 2 αλλους συμβολαιογραφους που μου απαντησαν ακριβως το ιδιο....

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχουν δικαιο...

 

οταν γινεται συσταση ΟΙ θελει μια βεβαιωση...

Αν γινεται και μεταβιβαση...θελει αλλη μια βεβαιωση...ακομα και αν γινεται με το ιδιο συμβολαιο και οι δυο "πραξεις" απεχουν μεταξυ τους....μιση σελίδα...

 

 

Ετσι λεει το εγγραφο του κτηματολογιου....απο Μαιο [?] του 2012...ειναι στα νταουνλοουντς

 

[αν το τροποποιησαν καποια στιγμη......δξ...]

 

εντιτ

ειναι το εγγραφο 1129737/23-3-2012

αρθρο 9

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι.Μία ολική βεβαίωση στην αρχή και μετά κάθε μεταβίβαση θέλει νέα ξεχωριστή βεβαίωση.Πρόσεξε, να υπάρχει μεταβίβαση.Δείξε τα παρακάτω των συμβολαιογράφων σου μην κάνουν κανένα λάθος γιατί έχουν σοβαρές κυρώσεις αν λείπουν βεβαιώσεις. Δες:

post-15509-0-03352300-1359114288_thumb.jpg

post-15509-0-42927200-1359114296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, μπορεί να γίνει δήλωση αυθαιρέτου αν δεν υπάρχει συμβόλαιο αλλά προσύμφωνο?

 

Σύμφωνα με το άρθρο 24 παρ. 2 δεν πρέπει να σε προβληματίζει το θέμα. Αυτός που το δήλωνε στο Ε9 αυτός θα κάνει την αίτηση.

Η δήλωση συνοδεύεται από την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.).

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τι να πω....εγω απ την αρχη ειχα διαφωνησει με την συμβολαιογραφο αλλα ηταν ξεκαθαρη και απολυτη οτι γινεται.

Δεν ηθελα να επιμεινω και πολυ για να μην θεωρηθει οτι παω να βγαλω και λεφτα απο τις βεβαιωσεις.

Τωρα την ψαχνω και δεν την βρισκω στα τηλεφωνα να την ενημερωσω....

 

Τα συμβολαια εχουν γινει παντως....και εχουν μεταγραφει κανονικα....και μιλαμε για Δημο Πειραια οχι καμια επαρχια...θα ενημερωσω για τις εξελιξεις...

 

ΥΓ: Παντως μου κανει εντυπωση γιατι ειχα ρωτησει 2 συμβολαιογραφους και μου εδωσαν την ιδια ακριβως απαντηση...οτι γινεται. Ζητησα να μου στειλουν και την εγκυκλιο απ τον συλλογο τους βασει της οποιας το στηριζουν και ακομα περιμενω....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

frosw,

προχωρας με τον αγοραστη... ως φερομενο ιδιοκτητη

οπως ειπε και ο nzerman,

και επειδη στο προσυμφωνο υπαρχει η γ ε ν ι κ η εντολη και πληρεξουσιότητα να υπογραψει και να παρει καθε απαραιτητο εγγραφο, απο μονος του ο αγοραστης προς τον σκοπο της συνταξης οριστικου......

 

κι εχει να λυσει το προβλημα της συνταξης οριστικου συμβολαιου ο πελατης με τον δικηγορο του...

[...οχι με προσύμφωνο απο το.... 1983...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζεις ακρη με συμβολαιογραφο..ΤΕΛΟΣ....ειδικα οταν ειναι γυναικα προχωρημενης ηλικιας....

 

Της εστειλα το εγγραφο του Κτηματολογιου....το διαβασε (υποτιθεται) και με πηρε τηλ απλα να μου πει οτι διαφωνει και οτι ο συλλογος τους εχει δωσει διαφορετικες οδηγιες...τα συμβολαια εχουν γινει και εχουν μετεγραφει κανονικα θυμιζω...

 

Δεν επεμενα παραπανω για ευνοητους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.