Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΝΟΚ στη Βουλή με αλλαγές (και στον 4030), 6μηνη παράλληλη ισχύ, κ. ά.


Recommended Posts

Με τους Η.Χ. ο ΝΟΚ τί προβλέπει?? έχει κάποιος ξεκαθαρίσει?? δηλαδή παραμένει το 15% ή όχι, μετράνε στην δόμηση?? τί διαστάσεις επιτρέπονται?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου είπε σήμερα συνάδελφος ότι επανακαθορίζεται η έννοια των Ημιυπαίθριων, μπαίνουν στο κόλπο και τα άιθρια (ή υπάιθρια)... και επειδή δεν το χω διαβάσει ακόμα το σχέδιο (περιμένω το ΦΕΚ) τί πάιζει εν τελη?? μήπως επ'αυτού υπάρχει κάτι??

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν έχω καταλάβει καλά το σχέδιο νόμου, αν το άνοιγμα του ημιυπαίθριου χώρου όπως τον ξέρουμε μέχρι τώρα, είναι μίκρότερο από το 1/3 της περιμέτρου του χώρου, παραμένει να λέγεται ημιυπαίθριος και μετράει στη δόμηση και στην κάλυψη. Αν το άνοιγμα του είναι μεγαλήτερο από το 1/3 της περιμέτρου του χώρου τότε μετενομάζεται σε στεγασμένος υπαίθριος χώρος και δεν μετράει ούτε στη δόμηση ούτε στην κάλυψη, αλλά ελέγχεται μαζί με τους εξώστες ώστε να μην υπαιρβαίνουν το 40% της επιτρεπόμενης δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν έχω καταλάβει καλά το σχέδιο νόμου, αν το άνοιγμα του ημιυπαίθριου χώρου όπως τον ξέρουμε μέχρι τώρα, είναι μίκρότερο από το 1/3 της περιμέτρου του χώρου, παραμένει να λέγεται ημιυπαίθριος και μετράει στη δόμηση και στην κάλυψη. Αν το άνοιγμα του είναι μεγαλήτερο από το 1/3 της περιμέτρου του χώρου τότε μετενομάζεται σε στεγασμένος υπαίθριος χώρος και δεν μετράει ούτε στη δόμηση ούτε στην κάλυψη, αλλά ελέγχεται μαζί με τους εξώστες ώστε να μην υπαιρβαίνουν το 40% της επιτρεπόμενης δόμησης.

 

Σαν περίμετρο τι εννοούν, την εσωτερική παρειά-περίγραμμα των δομικών στοιχείων που ορίζουν τον χώρο ή το εξωτερικό περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB ως "περίμετρος" ενοούν το εξωτερικό περίγραμμα, μέχρις στιγμής τουλάχιστον έτσι ερμηνέυεται απ'οσους έχω ρωτήσει...

ώς "άνοιγμα" λαμβάνεται το καθαρό ελέυθερο άνοιγμα των γωνιακών κολωνοστοιχείων που στηρίζουν το στέγασμα στην κυρία όψη αυτού...

** βέβαια κανείς δεν είναι κατηγορηματικός για τα παραπάνω... διότι οι "χρησμοί" που θα βγούν μετά τον ΝΟΚ θα φτάνουν κατα κύματα...

Link to comment
Share on other sites


  • SIRADRAB ως "περίμετρος" ενοούν το εξωτερικό περίγραμμα, μέχρις στιγμής τουλάχιστον έτσι ερμηνέυεται απ'οσους έχω ρωτήσει...
    ώς "άνοιγμα" λαμβάνεται το καθαρό ελέυθερο άνοιγμα των γωνιακών κολωνοστοιχείων που στηρίζουν το στέγασμα στην κυρία όψη αυτού...
    ** βέβαια κανείς δεν είναι κατηγορηματικός για τα παραπάνω... διότι οι "χρησμοί" που θα βγούν μετά τον ΝΟΚ θα φτάνουν κατα κύματα...

 

Σ' ευχαριστώ. Νομίζω ότι πολλά πράγματα θέλουν ξεκαθάρισμα και θα μας βγάλουν τον καρκίνο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.