Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πινακίδα μηχανικού σε χρήση ''κατοικία''.


Recommended Posts

Προκειται για την κλασικη πινακιδα μηχανικου , εξω απο το τεχνικο γραφειο.

Θελω να ρωτησω το εξης.Εαν ο χωρος ειναι δηλωμενος ως ''κατοικια'' , ομως εντος αυτης εχω δηλωσει οτι ειναι η εδρα μου, μπορω να βαλω πινακιδα φωτεινη? Προκειται για μονοκατοικια και εχω εγω την κυριοτητα.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

αν ρωτάς από την πλευρά των χρήσεων μπορείς.

 

αλλά ρε αθεόφοβε, θα βάλεις στην κατοικία σου φωτεινή πινακίδα λες και είναι διαφήμιση της Coca Cola?

μια απλή πινακίδα αρκεί για τους μηχανικούς, δεν είσαι σουβλαντζίδικο

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να πιάσεις κανένα τυφλό καλά κάνεις

 

(πλάκα κάνω συνάδελφε μη το πάρεις σοβαρά)

 

αντίθετα σου εύχομαι "καλή σταδιοδρομία με πολλές επιτυχίες"

Link to comment
Share on other sites

κι από μένα καλή σταδιοδρομιά και καλές δουλειές

όσο για την φωτεινή ταμπέλα σε μονικατοικία ξανασκέψου το

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι κατι ογκωδες.Πολλα γραφεια το εχουν αυτο.Οστοσο,μου φαινεται καπως παραλογο να μπορει ο καθενας να βαζει φωτεινη ταμπελα σε χωρους που εχουν χρηση κατοικια και γι αυτο μου κανει εντυπωση που η νομοθεσια δεν εχει καθολου περιορισμους.Μηπως ξερει καποιος το ΦΕΚ που να επιβεβαιωνει οτι δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος ?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει - από όσο ξέρω- τέτοιο ΦΕΚ. αυτό που σου λέω συνάγεται από το ΦΕΚ για τις χρήσεις γης, δηλαδή ότι μπορείς να έχεις γραφείο στο σπίτι σου, αλλά η πινακίδα (για αυτή υπάρχει νομοθεσία - ΓΟΚ - πολ. όροι περιοχής) θα πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές -(υλικά διαστάσεις, θέση κτλ) για να είσαι νόμιμος.

Αλλά και πάλι σου λέω. μονοκατοικία και φωτεινή πινακίδα ακούγεται περίεργο τουλαχιστον. ρώτα την γνώμη ενός αρχιτέκτονα

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος το ΦΕΚ που να επιβεβαιωνει οτι δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος ?

 

Συνάδελφε, θεμελιώδης αρχή του Δικαίου των χωρών της Δύσης, είναι το "ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται" (το αντίστροφο ισχύει μόνο στον Ελληνικό Στρατό με τα "προβλεπόμενα" και στα πρώην κομμουνιστικά καθεστώτα από όσο ξέρω). Κατά συνέπεια είναι παράδοξο αυτό που ζητάς. Δε νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί καν κατασκευή η ταμπέλα και πολύ περισσότερο δε μόνιμη. Βρες ΦΕΚ που το απαγορεύει (αν μπορέσεις). Αν υπήρχε πρόβλημα με την ταμπέλα τότε να ζητούσαμε άδεια από την πολεοδομία και για τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια που κρεμάμε στα μπαλκόνια ή για το τι χρώμα κουρτίνες θα βάλουμε εφόσον αυτές φαίνονται με ανοιχτά πατζούρια... Ειδικά αν τη βάλεις εσωτερικά της Ο.Γ. δε νομίζω να έχεις κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει και είναι και λίγο αυστηρό, μλετήστε το;

 

Ν-2946/01 (ΦΕΚ-224/Α/8-10-01)

 

και

 

Αποφ-38110/02 ΦΕΚ-1255/Β/25-9-02

Καθορισμός όρων και προυποθέσεων ανάρτησης πάνω σε

προσόψεις κτιρίων, καθώς και προδιαγραφών και διαδικασίας

τοποθέτησης επιγραφών σε κτίρια και κοινόχρηστους χώρους)

 

και

 

Αποφ-52138/03 ΦΕΚ-1788/Β/2-12-03

Καθορισμός όρων, προυποθέσεων, προδιαγραφών και

διαδικασίας τοποθέτησης ειδικά διαμορφωμένων πλαισίων,

για την προβολή υπαίθριας εμπορικής διαφήμισης

 

και

 

Επίσης Αρθ-17 του Ν-3418/05 ΦΕΚ-287/Α/28-11-05

Επιγραφές, διαφημίσεις, διάσταση πινακίδων ιατρείων

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα,επιτρεπεται η φωτεινη επιγραφη μετα απο αδεια του δημου και εφοσον τοποθετηθει παραλληλα με την οψη του κτιριου.Η απορια που δημιουργειται στον καθενα ειναι οτι απο οσες επιγραφες ειδα σε κατοικιες η γραφεια , καμια δεν ηταν σε παραλληλια με την οψη.Ολες ηταν καθετες στην οψη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.