Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βάψιμο γυψοσανίδας


komaster

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Για το βάψιμο γυψοσανίδας θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αστάρι και ένα πλαστικό χρώμα. Άκουσα ότι λένε ότι το αστάρι και το χρώμα πρέπει να είναι ίδιας εταιρείας, αληθεύει αυτό ;

Η γυψοσανίδα είναι Knauf να χρησιμοποιήσω knauf αστάρι ;

Απο χρώματα οικολογικά τι μου προτείνετε ;

Έχω ακούσει για Neopal Eco της βιβεχρώμ, την Vitex και την Vechro. Ποια θα μου συνιστούσατε ;

 

 

Υ.Γ.

 

Υπάρχει αστάρι οικολογικό ;

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο θα ακούσουμε... αστάρι για πλαστικό χρώμα δεν παίζει ρόλο η εταιρία, αλλά η εφαρμογή. θα δεις ότι υπάρχουν 2-3 "ποιότητες" σε αστάρι πλαστικού.

Το απλό, το μικρονιζέ ενώ για πιο ειδικές χρήσεις, υπάρχουν και τα αστάρια διαλύτου.

 

Τώρα, για γυψοσανίδα εσωτερική, ένα καλό αστάρι είναι υπερεπαρκές. Το καλύτερο που μπορείς να βάλεις είναι το μικρονιζέ.

 

Και οι τρεις εταιρίες που αναφέρεις είναι σοβαρές με καλά προϊόντα. Θα πας σε ένα κατάστημα χρωμάτων, θα τους πεις την εφαρμογή και θα σου δώσουν τα κατάλληλα υλικά.

 

"οικολογικό" αστάρι είναι γενικώς τα αστάρια νερού. δεν υπάρχει πιο οικολογικό και αν υπάρχει μάλλον παπάτζα θα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Για αστάρι οικολογικό δεν ξέρω να σου πω, αλλά για οικολογικά χρώματα, ρώτα πριν αγοράσεις περί της "οικολογίας" του!!! Το ότι απλά έχει αντικατασταθεί ο διαλύτης με νερό, ΔΕΝ το κάνει οικολογικό!!! Το θέμα είναι ΟΛΑ τα συστατικά να είναι οικολογικά και ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΔΙΑΛΥΤΗΣ. Οπότε, την επόμενη φορά που θα βλέπουμε ΕΤΙΚΕΤΑ (!!!) "οικολογικό", ας το ψάχνουμε καλύτερα!!!

 

Προς το παρόν, χωρίς να κάνω ιδιαίτερη έρευνα καθώς με κάλυψε αμέσως κάποια στιγμή που ήθελα ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ 100% προϊόντα, βρήκα μία εταιρία λεγόμενη auro. Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι σου δίνουν και πληροφορίες για το προϊόν που αγοράζεις για τα συστατικά του... πράγμα που λίγοι "οικολόγοι" το κάνουν!!!

 

Υπέρ: 100% οικολογικά και μεγάλη γκάμα γενικά σε προϊόντα

Κατά: Η τιμή τους είναι (τουλάχιστον τότε) μεγαλύτερη

 

Google it!

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο θα ακούσουμε... αστάρι για πλαστικό χρώμα δεν παίζει ρόλο η εταιρία, αλλά η εφαρμογή. θα δεις ότι υπάρχουν 2-3 "ποιότητες" σε αστάρι πλαστικού.

Το απλό, το μικρονιζέ ενώ για πιο ειδικές χρήσεις, υπάρχουν και τα αστάρια διαλύτου.

 

Τώρα, για γυψοσανίδα εσωτερική, ένα καλό αστάρι είναι υπερεπαρκές. Το καλύτερο που μπορείς να βάλεις είναι το μικρονιζέ.

 

Και οι τρεις εταιρίες που αναφέρεις είναι σοβαρές με καλά προϊόντα. Θα πας σε ένα κατάστημα χρωμάτων, θα τους πεις την εφαρμογή και θα σου δώσουν τα κατάλληλα υλικά.

 

"οικολογικό" αστάρι είναι γενικώς τα αστάρια νερού. δεν υπάρχει πιο οικολογικό και αν υπάρχει μάλλον παπάτζα θα είναι :)

 

 

Εγώ μάλλον θα πάρω το αστάρι της Knauf αφου και η γυψοσανίδα μου είναι knauf. Αλλα είδα ένα αστάρι της βιβεχρώμ με μικρονιζέ απλώς δεν ξέρω τι είναι, λέει επίσης ότι αφήνει ένα ελαφρύ γαλάζιο χρώμα για να βλέπεις που χρωματίζεις.

 

Τι είναι το μικρονιζέ ;

Link to comment
Share on other sites

την χρησιμοποίησες την auro?

 

Έχω χρησιμοποιήσει χρώματα για να βάψω εσωτερικούς χώρους (επαγγελματική στέγη), αλλά περισσότερο έχω χρησιμοποιήσει λάδια σε ξύλινο κιόσκι για προστασία - συντήρηση. Η μυρωδιά του πορτοκαλέλαιου ήταν κάτι το απερίγραπτα τέλειο!!!

 

EDIT: ΔΕΝ είναι όπως το βερνίκι που κλείνει τους πόρους του ξύλου, αλλά αφήνει το ξύλο να "αναπνέει".

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα προϊόντα με κριτήριο την Ελληνική πρόσθετη αξια που υπάρχει στην παραγωγή τους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα προϊόντα με κριτήριο την Ελληνική πρόσθετη αξια που υπάρχει στην παραγωγή τους.

Έχω την εντύπωση ότι είναι 100% ελληνικά προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.