Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και νομιμότητα ακινήτου


Clemenza

Recommended Posts

αυτο εκανα,ολα οκ!!!!

και μια αλλη ερωτηση...

σε κτιριο προ του 83 με νομιμοποιηση 4014,να γραψω και τις αδειες η μονο τον Α/Α της δηλωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mixyak790

 

Στο buildingcert επέλεξε ΠΟΛ. ΓΡΑΦΕΙΟ ή Δ/ΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΟΤΑ --> ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ --> ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ

για να ξεμπερδεύεις, μην το ζαλίζεις τόσο πολύ

Απ' τη στιγμή που θα γραψεις τον αριθιμό και έτος της άδειας και ήδη έχεις γράψει τη δ/νση του κηρίου (οδός - δήμος -περιοχή Αθήνας), αν θέλουν να ψάξουν κάτι απο το κτήριο, θα το βρουν βάσει αριθ. και έτους της άδειας

 

Ας κάνουμε ευκολότερη τη ζωή μας.....

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα με μη τακτοποιημενο ημιυπαιθριο αν ο ιδιοκτητης δν προτιθεται να κανει ενεργειες, μπορουμε να να δουλεψουμε μονο με τα εγκεκριμενα σχεδια της αδειας και τις πληροφοριες του? εννοειται οτι εχω κανει αυτοψια, τον εχω ενημερωσει για τις ενεργειες που απαιτουνται και οτι φυσικα μπορει να παρει και αλλες γνωμες.

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς, συμπεριλαμβάνοντας στη θερμική ζώνη και τον κλεισμένο ημιυπαίθριο. Το αν θα προχωρήσει ή όχι στην τακτοποίηση του, είναι άλλο ζήτημα, άσχετο με την ενεργειακή επιθεώρηση και την έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού. Μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ, ακόμα και εντελώς παράνομο να είναι ένα κτίριο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σωστο και δεκτο αυτο, αλλα αν υπαρχει διαφορα στα τετραγωνικα μετρα μηπως αργοτερα σε πιθανη διασταυρωση (λεμε τωρα) ανακυψουν αλλα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα του ιδιοκτήτη είναι αυτό, οπότε δεν υπάρχει λόγος να πονοκεφαλιάζεις. Από τη στιγμή μάλιστα που τον έχεις ενημερώσει, ας πράξει ό,τι νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ιδιοκτητης με κατηγορησε (!!!!) οτι προκειμενου να παρω περισσοτερα χρηματα (ασχετως αν τον ειχα ενημερωσει εξ'αρχης) δεν αγνοησα κλεισμενο μπαλκονι στον μπροστα εξωστη συνολικου εμβαδου 15τ.μ., το οποιο επικοινωνουσε κανονικα με το υπολοιπο σπιτι, με βγαλμενη μπαλκονοπορτα.... (!!!)

 

Για να παρω 30€ παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

ο εν λογω, δν θελει να βαλω αυτα τα επιπλεον μετρα, για ευνοητους λογους, αλλα η ευθυνη βαραινει εμας στη τελικη, τον ενημερωσα οπως πρεπει, ας αποφασισει! και φυσικα ειναι το θεμα οτι σιγουρα θα βρει καποιον συναδελφο περισσοτερο ευκαμπτο. τεσπα ας ειναι!

 

Ινζαγκι μηπως σε ειχα πετυχει στο Μαντσεστερ προπερσι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αφού "λύσαμε" το θέμα με τα κτηματολόγια, έχω και θέματα με τα έγγραφα νομιμοποίησης:

 

nq3j3d.jpg

 

στην καρτέλα του ΥΠΕΚΑ επέλεξα

"Προσθήκη Εγγράφου Νομιμοποίησης Ημιυπαιθρίου"

 

4tjygh.jpg

 

αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει ποιος είναι ο αρ. νομιμοποίησης (το έτος φαντάζομαι είναι το 2012) στο παραπάνω έγγραφο θα του ήμουν υπόχρεος...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.