Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τηλεμετρία σε Solaredge


barongr

Recommended Posts

Μπαινω σαν installer στο link(services) που εβαλα απο πανω αλλα μονο εκει.Δεν μπορω να κανω login στο Monitoring Portal με τους ιδιους κωδικους.

Εχω στειλει μαιλ πιστευω να βγαλω ακρη.Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν το βρίσκω Normal. Εμένα πήρε 3 ημέρες μόνο. Επικοινώνησε μαζί τους μήπως τους λείπει κάποιο άλλο στοιχείο (το serial number του inverter ίσως?)

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω σαν installer στο link(services) που εβαλα απο πανω αλλα μονο εκει.Δεν μπορω να κανω login στο Monitoring Portal με τους ιδιους κωδικους.

Εχω στειλει μαιλ πιστευω να βγαλω ακρη.Ευχαριστω πολυ!!!

 

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?

 

Επίσης, όσον αφορά την χωροθέτηση και το φύλλο με τις στήλες και τις κολώνες που έχει επισυναπτεί παραπάνω, μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι στήλες και οι κολώνες και πως πρέπει να κολλήσουμε τα αυτοκόλλητα? Παρακαλώ δώστε ένα παράδειγμα όποιος γνωρίζει.

 

πχ σε μια χωροθέτηση με 4 σειρές από 10 πάνελ καθε σειρά, 1 string , πως θα κολλούσα τα αυτοκόλητα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα με το monitoring λυθηκε, απλα επρεπε να περιμενω να μου ενεργοποιησουν την είσοδο στο monitoring.

 

Οσον αφορα το physical layout μπορει καποιος να βοηθησει?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές και οι στήλες χρησιμεύουν απλά στο να σε βοηθήσουν να δείξεις πού περίπου είναι το κάθε panel στο χώρο σου. Άρα, εφόσον θέλεις να παρακολουθήσεις 40 panels σε 4 γραμμές από 10 panels η κάθε γραμμή, απλά βάλε τα sticks από τα optimizers σε 4 (οποιεσδήποτε) σειρές (η κάθε σειρά έχει 10 στήλες, άρα θα βάλεις 10 αυτοκόλητα σε κάθε γραμμή). Το αν θα ξεκινήσεις να τα βάζεις απο τη γραμμή 1 ή 2 ή 3 είναι αδιάφορο. Το μόνο που πρέπει τελικά να προσέξεις είναι το πως θα βάλεις το κάθε αυτοκόλητο ώστε να απεικονίζει το πως είναι το κάθε panel, σκεφτόμενος ότι κοιτάς τα panels σου από το νότο προς το βορά. Για παράδειγμα, αν ξεκινήσεις από το κελί Α1, φρόντισε το αυτοκόλητο που θα βάλεις εκεί να είναι του optimizer που έχεις βάλει στο "πάνω αριστερά" panel της εγκατάστασης (δηλαδή, στο πρώτο από αριστερά panel της βορεινής (πίσω) γραμμής).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς το είχα αντιληφθεί και εγώ, απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω. Σε ευχαριστώ.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.