Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τηλεμετρία σε Solaredge


barongr

Recommended Posts

σε ότι αφορά το καλώδια δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

το αν είναι συνδεδεμένος ο inverter με το internet μπορείς να το τσεκάρεις από το panel. πάτα το κουμπί μέχρι να έρθει η ένδειξη για το TCP/IP

 

αν δεις νούμερα με εσωτερική ip (πχ 192.168.1.10) τότε μπορεί να στείλει δεδομένα.

Edited by ngalfas
Link to comment
Share on other sites

Εχω τοποθετησει εδω και 1,5 μηνα περιπου το ρουτερακι της solaredge με καρτα internet on the go 5€/μηνα και ολα λειτουργουσαν περιφημα μεχρι πριν 2 βδομαδες οπου το ρουτερακι εχει αρχισει και μπλοκαρει!

Στα καλα καθουμενα σταματαει να στελνει data.

Το ανοιγοκλεινω (ο μετασχηματιστης ειναι αρκετα ζεστος αλλα παντα ετσι ειναι!) και ξαναλειτουργει!

Το καλο τουλαχιστον ειναι πως με την επαναλειτουργια του φορτωνει στο monitoring ολα τα δεδομενα που δεν ειχε στειλει.

Σας εχει τυχει?

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει το gsm router της "μαμας" solaredge? Το περιμένω για τα δικά μου φ/β που κάναμε σπίτι μου, ακόμη από την εταιρία που ανέλαβε την εγκατάσταση. Από ερωτήσεις που έκανα στη solaredge, μου είπαν ότι δεν στέλνει πολλά MB, οπότε κι εμείς προσανατολιζόμαστε για το internet on the go της cosmote. Μπορείς να δεις πόσα MB στέλνει το μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται πως ειναι της solaredge! (Ειμαι μακρια απο την εγκατασταση και ακομα δεν το εχω δει απο κοντα.Ολα γινονται μεσο ενδιαμεσων!)

Για τα MB θα σου πω σε λιγες μερες αλλα ειχα υπολογισει πως ειναι υπεραρκετα τα 100ΜΒ για εγκατασταση 6KW που εχω εγω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει το gsm router της "μαμας" solaredge? Το περιμένω για τα δικά μου φ/β που κάναμε σπίτι μου, ακόμη από την εταιρία που ανέλαβε την εγκατάσταση. Από ερωτήσεις που έκανα στη solaredge, μου είπαν ότι δεν στέλνει πολλά MB, οπότε κι εμείς προσανατολιζόμαστε για το internet on the go της cosmote. Μπορείς να δεις πόσα MB στέλνει το μήνα?

 

Ηρθε λογαριασμος με αναλυτικη καταναλωση του on the go:

 

11.500ΚΒ/30 ημερες για συστημα 6Kw στεγης με εναν 6αρι inverter.

Δηλαδη ΥΠΕΡ αρκετα τα 100ΜΒ του προγραμματος ακομα και για 10αρι συστημα!

Η ημερισια καταναλωση ηταν κυμαινομενη απο 300 εως 600ΚΒ.

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι σταθερη!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς +1 για τις πληροφορίες. Να σε ρωτήσω όμως κάτι παραπάνω. Στην εγκατάστασή σου έχεις 1 inverter και πόσα panels ? Ρωτάω γιατί από τη μαμά solaredge πήρα την εξής απάντηση:

 

0.2 MByte/Month for each Optimizer.

0.4 MByte/Month for Each Inverter.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε:

 

26 * 0.2 = 5.2 MB/month για τα panels

και

1 * 0.4 = 0.4 MB/month για τον inverter

 

Σύνολο: 5.6 MB/month

 

 

Υποτίθεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

We are sorry, but due to an error in our serial number verification system we are unable to verify your request. Please try again later or contact SolarEdge support.

 

Ρε συναδελφοι εχει φαει κολλημα το site της solaredge ή εγω κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.