Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για σκιάσεις, ΖΝΧ, Pgen, συντ. θερμοπερατότητας


Recommended Posts

@JTB

Για να μην παρεξηγηθώ σου λέω πως σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να απαξιώνεται η δουλειά κανενός. Απλά και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση νομίζω ο Inzaghi θέλει να πεις πως από τη στιγμή που υπάρχει 1 excel και 1-2 προγράμματα που βγάζουν σκιάσεις δωρεάν ειναι λίγο παράλογο να βγει άλλο ένα επι πληρωμή. Όχι οτι δεν μπορεί. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε θέλω να ελπίζω, αλλά ο καθένας κρίνει. Ο συνάδελφος γράφτηκε προχτές, πόσταρε προχτές και μας ζητάει 70€ για κάτι που αν μη τι άλλο υπάρχει ήδη σε ένα βαθμό.

 

Προφανώς υπάρχουν και εμπορικά λογισμικά που και εγώ αν είχα τέτοιο κεφάλαιο θα τα αγόραζα μιας και κάνουν πολύ περισσότερα από όσα μπορώ να κάνω μόνος μου, είναι πιστοποιημένα (που σημαίνει πως αν και κλειστός ο κώδικας είμαι διασφαλισμένος ως προς το αποτέλεσμα) κλπ κλπ. Δεν το έχω όμως. Από τη στιγμή που δεν το έχω η θα κάνω τον υπολογισμό στο χέρι ή θα κάνω το ίδιο που έκανε ο Inzaghi. Στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνούμε. Και αν σου πω οτι δεν εχω αγοράσει εμπορικό λογισμικό θα είμαι ψεύτης. Ποτέ για απλούς υπολογισμούς όμως. Τώρα δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά πρώτος εγώ έχω στο μυαλό μου 3-4 εμπορικά για τον κενακ που κάνουν ότι χρειάζεσαι (και το ένα σε μικρό κόστος)

 

Διαφωνώ βέβαια στο να βλέπουμε πάντα ως απόσβεση την αγορά ενός λογισμικού. Όταν δημιουργείται ένα τέτοιο λογισμικό δημιουργείται από τον υπολογισμό που υπάρχει στη νομοθεσία. Είναι υπολογισμός που ως επιστήμονας θα μπορούσες να τον κάνεις στο χέρι. (πχ αμοιβές, κενακ) άλλο αν θα σου έτρωγε περισσότερο χρόνο. Πάντως θα μπορούσες. Πόσες φορές πρέπει να πληρωθεί ένας άνθρωπος που έκανε πρόγραμμα τη νομοθεσία; Εγώ εκεί διαφωνώ. Άλλο σε εξειδικευμένους υπολογισμούς, προγράμματα που έχουν κόστος (πχ για αγορά ευρωκωδ).

 

Εξηγούμαι. Αν αγοράσουν 100 άνθρωποι ένα λογισμικό 100€ ο δημιουργός έχει έσοδα 10.000€. Αν πάρω τη νομοθεσία και την κάνω λογισμικό πρέπει να πάρω 10.000€;;;;

Δεν είμαστε το apple store. Κοινότητα επιστημόνων είμαστε.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψε απολυτα ο προλαλησας...

Συναδελφε JTB δε διαφωνω επ ουδενι με ολα αυτα που λες αλλα νομιζω εχεις χασει λιγο το νοημα των γραφομενων μας...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα είναι σε λάθος θεματική κατηγορία.

Έπρεπε να είναι στο Showroom/Λογισμικό.

Εκεί είναι τα εμπορικά προγράμματα.

 

Πραγματικά πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται η όλη φασαρία.

Κάποιος βγάζει ένα λογισμικό.

Ναι, να το δοκιμάσουμε και να ασκήσουμε κριτική αν είναι λειτουργικό, βγάζει σωστά αποτελέσματα, αν είναι λογική η τιμή του, αν έχει καλή υποστήριξη κ.λπ.

Το να λέμε όμως ότι έπρεπε να είναι τζάμπα, γιατί αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενα κάποιων συναδέλφων, δεν νομίζω ότι είναι σωστό.

Το να πούμε ότι το τάδε λογισμικό, αναφέροντας το όνομά του, κάνει τα ίδια και κοστίζει λιγότερα ή ακόμα καλύτερα είναι τζάμπα, είναι στα πλαίσια μιας καλοδεχούμενης κριτικής που θα βοηθήσει και τον λιγότερο ψαγμένο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

....ειναι λίγο παράλογο να βγει άλλο ένα επι πληρωμή. Όχι οτι δεν μπορεί. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε θέλω να ελπίζω, αλλά ο καθένας κρίνει....

Αυτή την κριτική κάνουμε...Δεν λέμε αναγκαστικά να είναι δωρεάν...

Ούτε φασαρία γίνεται συνάδελφε agiannis78

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει εξελακια για αυτη τη δουλεια...

Μηπως να τα πουλουσα να εβγαζα κανα φραγκο?

Σας παρακαλω με τον καθε τυχαρπαστο που ασχολειται λιγο με προγραμματισμο και βρισκει ευκαιρια να βγαλει χρηματα...

Η φασαρία ξεκίνησε από το παραπάνω μήνυμα του συναδέλφου Inzaghi που ήταν άτοπο και προσβλητικό για το δημιουργό του προγράμματος.

Άτοπο γιατί δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που άνοιξε ο συνάδελφος, δεν κάνει καμία κριτική στο πρόγραμμά του και απλώς εκθέτει τον προβληματισμό του για το αν θα έπρεπε να πουλά τα προγράμματά του.

Προσβλητικό γατί τον χαρακτηρίζει "τυχάρπαστο".

 

Στη συνέχεια ακολουθούν δύο μηνύματα των Didonis και tanasi που δεν κριτικάρουν το πρόγραμμα αλλά ασχολούνται με το μήνυμα άνευ του Inzaghi.

Ευτυχώς ακούγεται μια πιο νηφάλια φωνή, του tsx που επαναφέρει το ερώτημα του katrm, του μόνου που ασχολήθηκε με το πρόγραμμα αυτό καθ' αυτό μέχρι στιγμής.

Ο JTB συνεχίζει τη γενική συζήτηση λέγοντας ευγενικά το αυτονόητο, ότι δηλαδή το σχόλιο του Inzaghi δεν ήταν σοβαρό.

 

Έρχεσαι μετά εσύ Sw0rdf1sh για να μας πεις τι;

Ότι αναρωτιέσαι αν θα έπρεπε να πουλάς τα προγράμματα που δημιουργείς;

Ποιοι είναι οι ευνόητοι λόγοι για τους οποίους αφήνεις ασχολίαστο το θέμα; Δεν είναι και τόσο ευνόητοι για όλους μας.

Και ποιο είναι το θέμα; Το θέμα είναι ένα εμπορικό πρόγραμμα το οποίο μπείκε σε λάθος κατηγορία. Τι να σχολιάσεις; Κριτική για το πρόγραμμα δεν διάβασα.

 

Επανέρχεται δε ο Inzaghi για να μας πει λίγο πολύ ότι κακώς δεν διατίθεται δωρεάν το πρόγραμμα αυτό!!!

Αφού υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι, όπως π.χ. εσύ, που φτιάχνουν προγράμματα ίσως και καλύτερα και τα διαθέτουν δωρεάν, θα έπρεπε και ο androklis_1 να το διαθέσει δωρεάν.

 

Ευτυχώς στο επόμενο μήνυμά σου άναγνωρίζεις ότι ζούμε σε ελεύθερη χώρα και ότι ο καθένας μπορεί να δημιουργεί ελεύθερα και να πουλά λογισμικό.

Μέμφεις τον συνάδελφο που το μόνο που ήθελε στο φόρουμ ήταν να διαφημίσει το πρόγραμμά του. Πού είναι το κακό;

Μπορεί να συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει πολλές ελπίδες να πουλήσει όταν υπάρχουν άλλα δωρεάν προγράμματα γι αυτήν τη δουλειά.

Αλλά αυτό είναι εντελώς άσχετο με όλη τη φασαρία που δημιουργήθηκε.

Edited by agiannis78
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.