Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για σκιάσεις, ΖΝΧ, Pgen, συντ. θερμοπερατότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Στο http://www.synenergia.com/ υπάρχει το πρόγραμμα ENPECO που υπολογίζει διείσδυση αέρα, συντελεστές σκίασης διαφανών και αδιαφανών επιφανειών: ορίζοντα, προβόλων, πλευρικών προεξοχών, τεντών, σταθερών περσίδων καθώς και κατανάλωση Ζεστού Νερού Χρήσης (Ζ.Ν.Χ.), μέγιστη θερμική ισχύ λέβητα, συντελεστή θερμοπερατότητας.

 

Μας έχει περιορίσει το χρόνο των υπολογισμών στο μισό, και είναι πάρα πολύ απλό στη χρήση του. Υπάρχει και έκδοση επίδειξης για δοκιμή, ενώ στοιχίζει κάτω από 100 ευρώ!

 

Ρίξτε μια ματιά.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει εξελακια για αυτη τη δουλεια...

Μηπως να τα πουλουσα να εβγαζα κανα φραγκο?

Σας παρακαλω με τον καθε τυχαρπαστο που ασχολειται λιγο με προγραμματισμο και βρισκει ευκαιρια να βγαλει χρηματα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

Μηπως να τα πουλουσα να εβγαζα κανα φραγκο?

....

 

τι το λες και δεν το κάνεις?

βάλε και τιμές παραγωγού πατάτας να κάνεις και κοινωνικό έργο :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αποπαίρνουμε αυτούς που έκαναν την προσπάθεια.

Οι ερωτήσεις του katrmp είναι σημαντικές.

Επειδή πάντως μέσα στο Michanikos.gr, λίγο πολύ, οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές έχουμε βρει άλλους τρόπους εύκολου και γρήγορου υπολογισμού όσως προσφέρετε, κρίνω πως είναι δύσκολο να το πουλήσετε μέσω αυτών των forum.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω με τον καθε τυχαρπαστο που ασχολειται λιγο με προγραμματισμο και βρισκει ευκαιρια να βγαλει χρηματα...

Δεν είναι πολύ σοβαρό το σχόλιό σου συνάδελφε...

Το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς και για προγράμματα π.χ. αμοιβών.... τα οποία όμως λύνουν τα χέρια σε κάποιες περιπτώσεις.

Ολα κρίνονται από τη διαδρομή τους στο χρόνο... και όλα από κάπου ξεκινάνε...

Εταιρία του χώρου προγραμμάτων για μηχανικούς, ξεκίνησε από έναν άνθρωπο που ρωτούσε διάφορους μηχανικούς πώς βγαίνουν οι μελέτες π.χ. θερμομόνωσης... τα χιλιοστά και τα κοινόχρηστα κλπ... σήμερα ο τότε τυχάρπαστος έχει κάνει όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει εξελακια για αυτη τη δουλεια...

Μηπως να τα πουλουσα να εβγαζα κανα φραγκο?

 

Κρατάω τις 2 πρώτες γραμμές του Inzaghi. Το θέμα το αφήνω ασχολίαστο για ευνόητους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε πρωτον εσενα σκεφτηκα μολις ειδα αυτο το τοπικ...

Δηλαδη εδω υπαρχουν παιδια που σπαταηλσαν φαια ουσια, γνωσεις και ωρες μπροστα σε εναν υπολογιστη για να βγαλουν ενα προγραμματακι το οποιο και θα πλασαρουν ΔΩΡΕΑΝ σε ολους μας και τους ειμαστε και υποχρεοι και καποιοι αλλοι κανουν το 1/10 της δουλειας τους και προσπαθουν να βγαλουν χρηματα απο αυτο.....

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... ο καθένας με τις ανάγκες του και την άποψή του... Δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι πρέπει να χαρίζουμε το κόπο μας όποιος κι αν είναι αυτός...

Επειδή δηλαδή η java είναι δωρεάν κάθε προγραμματιστής θα πρέπει να κάνει τζάμπα τα προγράμματα;

Επειδή δεν γράφει κάποιος τον κώδικα του Excel δεν θα μπορούσε να πουλήσει κάποιο αρχείο που θα περιείχε κάποιους υπολογισμούς ή macros;

Δεν συμφωνώ. Κατ' αρχήν δεν πληρώνεις πάντα το κόπο του άλλου, μερικές φορές πληρώνεις το κέρδος που εσύ έχεις από το κόπο του... αυτό πρέπει να αξιολογείς.

Για παράδειγμα, στη δική μου δουλειά, πολλές φορές ακούω για τις αλλαγές του φωτορεαλισμού, ότι αλλάζεις το υλικό και γίνεται αυτόματα η νέα εικόνα... Εε, καί;;; Τί σημαίνει αυτό, ότι θα σου χρεώσω 3 ευρώ;;; Αφ'ενός πληρώνεις τις ατελείωτες ώρες ενασχόλησης με τα προγράμματα ώστε να φτάσω εδώ και να μπορώ να τα κάνω αυτά, αφ'ετέρου πληρώνεις μέρος του κόστους απόκτησης και συντήρησης των προγραμμάτων και το σπουδαιότερο πληρώνεις το ότι ΕΣΥ έχεις μια εικόνα και τις αλλαγές πολύ γρήγορα... όχι το ότι ΕΓΩ το έκανα γρήγορα ή χωρίς κόπο... γιατί τίποτα δεν γίνεται χωρίς κόπο, τωρινό ή παλαιότερο...

Γιαυτό δεν συμφωνώ και δεν μου αρέσει η άποψή σου συνάδελφε.

Πόσο καλά θα σου φαινόταν να σου έλεγαν το ίδιο για το πρόγραμμα στατικών;;; Οτι απλώς πατάς κουμπάκια και έχεις το αποτέλεσμα;

Να αγνοούσαν δηλαδή τη γνώση και το κόπο που κρύβεται πίσω από αυτό;;;

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.