Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε διαμέρισμα με πρόχειρη αποθήκη στο μπαλκόνι


Inzaghi

Recommended Posts

Δεν βρίσκεται εντός του περιγράμματος του καθαυτό κτηρίου. Μπάζει κιόλας από παντού, προσωπικά θα το έπαιρνα σαν μ.θ.χ. με αερισμό 3,0 [m3/h/m2]. Θα αγνοούσα δηλαδή αυτό που λέει η ΤΟΤΕΕ περί του 10% του όγκου κατά ΚΕΝΑΚ. Σκέψου τι αερισμό από διείσδυσης θα έπαιρνες αν την ενέτασσες στην θ.ζ., αφού αυτός χώρος μπάζει. Δεν θα έφτανε ο αερισμός λόγω διείσδυσης των κουφωμάτων της πραγματικά θερμαινόμενης επιφάνειας.

Το σκεπτικό μου είναι πως βρίσκεται εκτός του περιγράμματος της κάτοψης της καθαυτό χρήσης. Με το ίδιο σκεπτικό, όταν έχω π.χ. μια υπερκείμενη ή υποκείμενη αποθήκη, δεν την εντάσσω στη θερμική ζώνη, αλλά την μελετώ σαν μ.θ.χ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα χρεώσω στον ιδιοκτήτη ένα ΠΕΑ δεκαετούς διάρκειας με ένα διαμέρισμα στο οποίο θα προσθέσω μία εξωτερική ντουλάπα που έφτιαξε ο ενοικιαστής. (Επίσης να αναφέρω πως η ντουλάπα δεν έχει σύνδεση εσωτερική με το διαμέρισμα. Η είσοδός της ή η πόρτα της είναι το ένα κόντρα πλακέ. Είναι σίγουρα Μ.Θ.Χ. δηλαδή.). Κάποια άποψη ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

ποοοοσο δυσκολο ειναι να αφαιρεθει αυτη η πορτα απο κοντρα πλακε

 

"που εκανε ο ενοικιαστης"

 

αλλα αποτελει  και αυθαιρεσια  που την πληρωνει ο ιδιοκτητης.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ δεν είναι πλέον 10ετούς διάρκειας. Είναι μέχρι την επόμενη ριζική ανακαίνιση. Την ντουλάπα θα την μετρήσεις σαν μθχ και στα τ.μ. του διαμερίσματος. Εκτός αν πάλι είναι κάτι χάμηλο, του μέτρου πχ, για να βάζει εργαλεία. Μπορεί να το αγνοούσα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά υπάρχουν κατοικίες σε τέτοια μεγέθη, αλλά είναι σωστές κατασκευές. Για το παρακάτω θα υποθέσω ότι του λείπουν λειτουργίες, όπως WC. Αν ήταν μόνο αυτό θα του έβγαζα ΠΕΑ. Δεν ισχύουν αρκετές παραδοχές του ΚΕΝΑΚ, όπως σχετικές με τον αθέλητο αερισμό και φυσικά αν είναι μονόχωρο, δεν βάζεις λέβητα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

 

Αν λείπουν κουφώματα - τζάμια, δεν το συζητάμε, δεν θέλει/ δεν γίνεται ΠΕΑ.

Επίσης μου κάνει σαν κατηγορία λειτουργίας, καταφύγιο, όπως τα δασικά. Αυτά νομίζω εξαιρούνται από ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.