Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση τιμών Η/Υ, ηλεκτρονικού εξοπλισμού κ.ά.


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

http://www.skroutz.gr/

 

Αφού κάνετε μια βόλτα στην αγορά και καταλήξτε στην απόφαση αγοράς ενός προϊόντος, ρίξτε μια ματιά στον εν λόγω ιστότοπο για να βρείτε τη χαμηλότερη τιμή.

 

Προσοχή.

_ Το κόστος αυξάνεται πολλές φορές λόγω μεταφορικών. Οι εταιρείες γράφουν πόσο ακριβώς είναι αυτό ανάλογα με την τιμή ή το βάρος του προϊόντος και την διεύθυνση αποστολής.

_ Μερικές εταιρείες κάνουν απευθείας εισαγωγής από το εξωτερικό και δεν αγοράζουν απ' την εδώ αντιπροσωπεία. Μ' αυτό τον τρόπο πετυχαίνουν καλύτερες τιμές αλλά μπορεί ο πελάτης να μην επωφελείται έξτρα εγγύησης πχ ή άλλων προσφορών της Ελληνικής αντιπροσωπείας.

Ενδέχεται δε, να μην υπάρχουν οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά.

Επίσης, ορισμένα χαρακτηριστικά του προϊόντος (πχ διάταξη πληκτρολογίου) να είναι διαφορετικά απ' αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

_ Τα ηλεκτρονικά καταστήματα γράφουν σχετικά και αν έχετε αμφιβολίες ρωτήστε.

Link to comment
Share on other sites

αγορα μεσω Net μονο αν οι τιμες ειναι χαμηλοτερες απ'οτι με τη φυσικη αγορα

ή αν ειναι μεγαλα εγγυημενα καταστηματα.

παντα ομως πριν μια τηλεφωνικη επικοινωνια για διευκρινισεις επι του προϊοντος δεν βλαπτει.

 

προτιμηστε προπληρωμενες καρτες τις οποιες γεμιζετε με το ποσο της αγορας,ετσι για την ασφαλεια των χρηματων σας.

 

Υ.Γ να διαγραφει το πανω μηνυμα μου-αν και ενα spam ποτε δεν εβλαψε :P

Link to comment
Share on other sites

μια γκρίνια στο κατάστημα ακόμη και τηλεφωνικώς δε βλάπτει

 

κάποιες τιμές κατεβαίνουν πολύ περισσότερο και από internet

Link to comment
Share on other sites

προτιμηστε προπληρωμενες καρτες τις οποιες γεμιζετε με το ποσο της αγορας,ετσι για την ασφαλεια των χρηματων σας.

 

λάθος.

 

προτιμήστε χρεωστικές (debit) κάρτες. Στις προπληρωμένες απαιτείται κάποιο ποσό (μικρό) κάθε φορά που τις ξαναγεμίζετε.

 

Ακόμη αν χρησιμοποιείτε web banking μπορείτε να βάλετε λεφτά στο λογαριασμό της debit και από το σπίτι (από ότι μου έχουν πει δηλαδή, δεν το έχω κάνει ποτέ μου...)

Link to comment
Share on other sites

Και η VISA καλή είναι και εγγυημένη.

Ακόμα και αν στην κλέψουν και σε χρεώσουν αγορές που δεν έκανες.

Σου επιστρέφεται όλο το ποσό και την πληρώνει ο μαγαζάτορας.

Link to comment
Share on other sites

Το σκρουτζ το εμαθα απο ενα φιλο περυσι. Εχω παρει καμποσα πραγματα ψαχνοντας το. Ενας υπολογιστης φορητος που πηρα μετα τα Χριστουγεννα μου κοστισε 930 ευρω, ενω την ΙΔΙΑ στιγμη και ακριβως το ιδιο πραγμα το εβρισκες 1100 στον γερμανο, και μεχρι και 1200+ σε καποια αλλα μαγαζια :shock:

 

Το κακο ειναι οτι καποιες λιγες γνωστες εταιριες (πληροφορικης) δεν συμμετεχουν και πρεπει να κοιταζεις στη σελιδα τους για τιμες εφοσον θες να συγκρινεις. Προκειται ομως για φοβεροτατο εργαλειο. Καντε απο περιεργεια μια αναζητηση πχ designjet 110 ή 130. Μιλαμε για φοβερες διαφορες!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακό το site ;)

 

ωστόσο δειγματοληπτικα ειδα οτι οι οι κατώτερες τιμες σε αρκετες περιπτώσεις μπορουν να κατέβουν και αλλο αν ασχοληθείτε με το ebay.

 

παραδειγμα,

 

sony g900 το βρίσκεις στο σκρουτζ απο 339 ενώ στο ebay απο 307.

 

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ξεκινήσει και άλλες αξιόλογες τέτοιες προσπάθειες όπως το http://eprice.gr/

 

Το e-bay όντως προσφέρει πολύ καλές ευκαιρίες μόνο να μην σε σταματίσει το τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλους σας.

 

Είμαι λάτρης της ιντερνετικής αγοράς και το skroutz το χρησιμοποιώ 3 χρόνια .

 

Ακούτε τι κάνω.

 

Βρίσκω τη χαμηλότερη τιμή στο νετ και μετά πάω σε έναν δικό μου με κατάστημα και τον παζαρεύω κάτω και από τη χαμηλότερη. :lol: :lol:

 

Στο ebay προσοχή στο % αξιοπιστίας του πωλητή αλλά και στο πως θα στο στείλει για να μην μπουν δασμοί.

 

Ότι έρχεται αεροδρόμιο ελέγχεται......ότι σε λιμάνι δεν είναι σίγουρο ότι ελέγχεται. Άρα αποφεύγουμε αερομεταφορές και λέμε να το στείλουν σαν δώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πόσο ωραία θα ήταν η ζωή αν μπορούσαμε με ένα κλικ να ψάξουμε σε όλα τα καταστήματα της Ελλάδας για κάποιο προϊόν που μας ενδιαφέρει, βρίσκοντας και συγκρίνοντας τιμές σε χρόνο dt; Αλλά ποιός σας είπε ότι δεν μπορείτε να το κάνετε; Μπείτε στο http://www.tzampaman.gr

Με την τελευταία ανανέωση του site, πλέον υπάρχει και το http://mobile.tzampaman.gr

όπου μπορείτε οποιαδήποτε στιγμή να έχετε γρήγορη πρόσβαση για το προιόν που ψάχνετε σε οποιοδήποτε σημείο.

Upgrades γίνονται συνεχώς και στα 2 site με σκοπό να γίνει εύχρηστο και ευχάριστο προς τον τελικό χρήστη.

 

Παρατήρηση: Δεν δημοσιεύουμε τα ίδια σε διαφορετικά θέματα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.