Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και νέος νόμος για την κτηνοτροφία


panmyr

Recommended Posts

νομίζω ότι δεν έχεις άλλη επιλογή από Ν 4014 για τα τμήματα που δεν πληρούν τις προυποθέσεις για έκδοση άδειας να δούμε και τι θα γίνει σε λίγες μέρες με τον καινούργιο νόμο που ετοιμάζουν , αν δηλαδή δίνει λύσεις σε τέτοιες περιπτώσεις Πάντως είναι λογική η ερώτηση σου αφού δίνεται τριετής παράταση για κτηριακές εγκαταστάσεις που έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες για να νομιμοποιηθούν Αν ήταν πάντως πρόχειρα καταλύματα μπορεί και να γλίτωνες το Ν4014

Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι συνάδελφοι,

έχω και εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα που είναι το εξής. Πελάτης έχει στο ίδιο γήπεδο δύο ξεχωριστά κτίρια πτηνοτροφικών εγκαταστάσεων νόμιμα με Οικ. Άδεια. Σε αυτά τα δύο νόμιμα κτίρια έκανε αυθαίρετες επεκτάσεις και επίσης έκανε ένα ξεχωριστό ισόγειο κτίριο γραφείων. Δυστυχώς το κτίριο γραφείων έιναι εντός της υποχρεωτικής απόστασης των 15μ. από το όριο του γηπέδου. Επίσης ένα τμήμα της επέκτασης από το ένα το κτίριο είναι επίσης εντός της υποχρεωτικής απόστασης των 15μ. ...........

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του 270δ/85 :

δ) Τις αποστάσεις των κτιρίων από τα όρια του γηπέδου οι

οποίες δεν μπορούν να μειωθούν περισσότερο από το προβλεπόμενο

ύψος των κτιρίων και οπωσδήποτε όχι λιγότερο από πέντε (5) μέτρα.

 

Γιατί λες για 15μ πλάγια όρια?

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα,

 

το αρθρο 2 οριζει οτι επιτρεπεται η παρεκκλιση των αποστασεων απο τα ορια

μετα απο αποφαση της αρμοδιας επιτροπης του ΥΠΕΧΩΔΕ και μετα απο γνωμη του Γεωργιας και του ΣΧΟΑΠ.

 

Και καθοριζει οτι αυτη η κατα παρεκκλιση αποσταση δεν μπορει να ειναι κατω απο 5 μ.

 

Αφου προφανως δεν εχει παρει αυτη την "απόφαση"., την οποία "δικαιουνταν"...να ζητήσει...

προκειται για "παράλειψη"....

 

και, μαλλον θα προχωρησει με καταθεση αιτησης για "εγκριση" απο την αρμοδια επιτροπή...

Αρθρ.docx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν από την ΔΕΗ Αλιβερίου (κάπως αλλιώς μου το είπαν αφού έχει αλλάξει όνομα ) και τελικά μπορώ να βάλω ρεύμα σε κτηριο κτηνοτροφικό που έιχε εξαιρεθεί από κατεδάφιση με τον ν 3399/2005 για κτήρια κατασκευασμένα πριν τις 20-3-2003 Μέχρι τώρα όπως είχα γράψει σε προηγούμενα ποστ μου , μου το αρνιόντουσαν Αλλά κατάθεσα σχετικό έγγραφο με την αναφορά των νόμων επί του θέματος Περιμένω τις λεπτομέρειες που θα ζητηθούν από τον ηλεκτρολόγο για την σύνδεση με το ρευμα Είμαι περήφανος γιατί σε λίγο καιρό θα μπορεί να υπάρχει ο πρώτος νεος κτηνοτρόφος στην περιοχή μου ο οποίος θα μπορεί να λειτουργεί νόμιμα και να έχει όλες τις δυνατότητες να αναπτυξει μια υγιή επιχείρηση Και θα ακολουθήσουν σε λίγο και άλλοι

Link to comment
Share on other sites

[offopic] Συγνώμη που θα σου χαλάσω την διάθεση αλλά αυτό το "νόμιμα" δεν είναι και τόσο νόμιμα επειδή απλώς το επιτρέπει ο νόμος. Η υγιής επιχειρηματικότητα δεν μπορεί να συνδέεται με εξαιρέσεις δεδομένων των απαιτήσεων της ΕΕ και του νόμου για τις νέες κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις. Ουσιαστικά φτάσαμε στο σημείο να βαφτίζουμε τις παράγκες στάβλους για να στηριχθεί η κτηνοτροφία...[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράγκες αλλά παλαιά κτίσματα που πλεον μπορεί να διαμορφωσει και να κάνει προσθήκες νεων εγκαταστάσεων με σύγχρονες προδιαγραφές , κάτι που πριν δεν μπορούσε να κάνει Επομένως εκεί παει το νόμιμος Πιστεύω ότι η κτηνοτροφία είναι ένας τομέας που μπορεί να δώσει και ποιότητα και ποσότητα καλύτερη από το εξωτερικό γιατί υπάρχει το καταλληλο περιβάλλον για την ανάπτυξή του και γιατί υπάρχει ευτυχώς ακόμα πολύ γνώση από παλαιότερους στο χώρο Αν προσαρμοστούν και οι παραγωγοί σε σύγχρονες μεθόδους ανάπτυξης της επιχείρησής τους θα πάμε καλά Και ο νόμος 4056 είναι μια καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις δει τι έχει νομιμοποιηθεί ανά την επικράτεια με τον 4056. Οι ίδιοι οι υπάλληλοι της Διεύθυνσης Αγροτικής Ανάπτυξης λένε ότι έχουν αδειοδοτηθεί κτήρια που σε άλλη περίπτωση θα "κόβονταν" με την πρώτη ματιά, όχι γιατί δεν είχαν άδεια ανέγερσης αλλά γιατί δεν ικανοποιούν καμία σοβαρή προδιαγραφή σχετικά με τον προορισμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει Η παραβατικότητα είναι κάτι ανεξάρτητο από την ύπαρξη καλών ή κακών νόμων και έχει να κάνει περισσότερο με την τοπική κουλτούρα και ιστορία Εκει που γίνονται περισσότερα εκλήματα του κοινού ποινικού κώδικα θα υπάρχουν και περισσότερες παρεκλίσεις και όσο καλοί νόμοι να υπάρξουν θα εξακολουθήσει να υπάρχει και παρανομία

 

Οι επιτροπές σταυλισμού υποτίθεται ότι κάνουν αυτοψία και ελέγχουν τα υποβαλόμενα αν πληρούν τις διατάξεις του Ν 4056 και των σχετικών νόμων (κατάταξη έργων ΠΠΔ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.