Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα από Μεταπτυχιακό...


user21

Recommended Posts

Ενταξει και τι να κανει ο φιλος μας που εχει ενα στηριγμα παραπανω, να νιωθει κι ενοχες απο πανω?

Ισα ισα δειχνει οτι θελει να κανει οτι μπορει και να εξελιχθει.

 

 

Απλα δεν θελω να μεινω στασιμος εκει.Δεν εχει καμια ελπιδα εξεληξης.

Θα ειμαι ενας υπαλληλος γραφειου.

 

 

Φιλε μου δεν ξερω κατα ποσον ειναι δοκιμο να πας για κατατακτηριες μονο και μονο

επειδη θα σε βοηθησει περισσοτερο στην πρωτη σου δουλεια. Οπως ειναι τα πραγματα

ο μεσος εργαζομενος θα αλλαζει πολλες δουλεις με πολλα κενα διαστηματα ανεργειας.

 

Αν εχεις ερωτα με το αντικειμενο του ΗΜΜΥ τοτε πηγαινε για κατατακτηριες αλλιως αποψη μου

ειναι οτι δεν αξιζει μονο για μια δουλεια. Ετσι οπως πανε τα οικονομικα στην χωρα μας δεν

μπορεις να εισαι σιγουρος για την δουλεια ουτε καν για την βιωσιμοτητα της επιχειρησης

ωστε να επενδυσεις τοσο μακρυπροθεσμα.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ικαρε δεν συμφωνω σε αυτο που λες. Η πληροφορικη ειναι ενας κλαδος οπου τα επαγγελματικα δικαιωματα δεν ειναι κατοχυρωμενα και ετσι βλεπεις να βγαινουν προκυρηξεις θεσεων που ζητανε τις απαραιτητες γνωσεις και αδιαφορουν για το αν εισαι απο ΑΕΙ η απο ΤΕΙ η απο κολλεγιο η απο ΙΕΚ. Μην ξεχνας πως στους χαλεπους καιρους που ζουμε αυτος που ζηταει τα πιο λιγα € κερδιζει την παρτιδα και συνηθως ειναι αυτος με τον πιο υποβαθμισμενο τιτλο σπουδων.

 

Οι σπουδες στην Πληροφορικη για μενα ηταν απλα μια μοδα της δεκαετιας του 90 που περασε, οπως ηταν μοδα και οι σπουδες στα παιδαγωγικα την εποχη 04-10, οπως ηταν μοδα οι σπουδες στο Πολυτεχνειο την περιοδο 97-04 με τα Ολυμπιακα εργα, οπως ηταν μοδα το 60-70 η Ιατρικη και η Νομικη. Πλεον οτι δεν εχει να κανει με εξωστρεφεια δηλαδη τουρισμος-ναυτιλια-γεωργια δεν εξασφαλιζει μεροκαματο.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορική όμως είναι επίσης ένας από τους λίγους κλάδους που στον ιδιωτικό τομέα μετράει τι ξέρεις και όχι τι υπογράφεις...

 

Το δημόσιο πρακτικά έχει τελειώσει οπότε για ποιες προκηρύξεις συζητάμε ...

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορική όμως είναι επίσης ένας από τους λίγους κλάδους που στον ιδιωτικό τομέα μετράει τι ξέρεις και όχι τι υπογράφεις...

 

Ζaxoys δικιο εχεις σε αυτο που λες, το θεμα ειναι ομως πως πλεον με τοσο μεγαλη προσφορα και διαρκως συρρικνουμενη ζητηση, με πτυχιο χωρις επαγγελματικη κατοχυρωση, ειναι σαν να παλευεις σε κλουβι με τα λιονταρια.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορική (και μιλάω καθαρά για τον προγραμματισμό και administration servers) είναι καθαρά θέμα εμπειρίας.

Μου έτυχε σε μάθημα σε γλώσσα C++ ένας 24ος να στέλνει τους καθηγητές αδιάβαστους.

Θέλω να πω ότι αφορά τον προγραμματισμό δεν μπορεί καμία σχολή να στα μάθει.

Άλλο αν περάσεις το μάθημα. Το θέμα είναι αν μπορείς μετά να κάνεις προγράμματα.

Το ίδιο ισχύει και για τους admins. Οι hackers σε επίπεδο προγραμματισμού (κυρίως script ή php, perl κ.α.) είναι σε άλλο γαλαξιακό level.

Και εκεί ένας καθηγητής δεν μπορεί να τους βοηθήσει...οι άνθρωποι είναι 24 ώρες online !!!

Επίσης και στος servers (Unix, BSD κ.τ.λ).

 

Στα παραπάνω ο καθηγητής πληροφορικής δεν...μπορεί να σου μάθει κάτι βασικά αλλά τα εις βάθος τα μαθαίνεις μόνος σου και αν έχεις και το ταλέντο.

Μπορεί να πέρασες προγραμματισμό αλλά να έχεις μεσάνυχτα...συμβαίνουν και αυτά...

 

Με λίγα λόγια ο κλάδος της πληροφορικής στους παραπάνω τομείς είναι όπως τα είπα...

Εννοείται ότι οι hackers σε επίπεδο security είναι απλά να δίνουν σεμινάρια...γιατί ναι μεν υπάρχουν καθηγητές που σου δείχνουν τις αδυναμίες των συστημάτων (μερικοί έχουν και PhD)...αλλά ως εκεί...ο ψαγμένος θα μπει μέσα ότι και να κάνεις.

 

Με απλά λόγια αν είσαι καλός στα παραπάνω πάντα βρίσκεις δουλειά.

 

Στο δημόσιο μην κοιτάς για τα παραπάνω..εκεί δεν ξέρουν πως ξεκινάει ο υπολογιστής...είναι όλοι με βύσμα και σχεδόν άχρηστοι...

Οι πραγματικά καλοί είναι ανάμεσά μας...κάπου εκεί έξω...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορική είναι είναι απο τις λίγες επιστήμες,που ως επαγγελματίας μπορείς να είσαι ανεξάρτητος απο το άμεσο περιβάλλον σου και απο την οικονομική κατάσταση της χώρας όπου ζεις.Δηλαδή μπορεί η πελατεία σου να είναι τόσο διευρυμένη όσο εσύ θες, να πουλάς υποπρογράμματα σε ασιάτες μεχρι αμερικάνους,κτλ στην τιμή που εσύ θες...Πιστεύω πως δεν είναι θέμα μόδας,γιατί οι δυνατότητες είναι πρακτικά απεριόριστες,εξαρτάται απο εσένα,απο τις προσδοκίες σου,απο το τι ξέρεις και απο το τι θες να φτιάξεις,...Και είναι ένα επάγγελμα που δεν υπάρχει ιεραρχία.

 

 

Με πρόλαβε ο pappos.Τα είπε καλύτερα απο εμένα.

 

Ξέρω άνθρωπο που παράτησε το καποδιστριακό επειδή τους θεωρεί όλους ηλίθιους...και χάσιμο χρόνου !!! :shock:

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

user21

 

Οι σπουδές που κάνεις θα σου δώσουν τα εφόδια να ασχοληθείς με πολλά διαφορετικά πράγματα.

Επίσης έχεις την ευκαιρία να βρεις αμέσως δουλειά σε μια αξιοπρεπή θέση.

 

Καλά κάνεις και προβληματίζεσαι για τις προοπτικές εξέλιξης που μπορείς να έχεις.

Όμως δεν είμαι σίγουρη αν σου χρειάζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα ΗΜ απαραιτήτως.

Κατά τη γνώμη μου ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά ίσως φανεί πιο χρήσιμο.

 

Κατά τα άλλα μην ανησυχείς για τη θέση υπαλλήλου που λες.

Διότι είναι στο χέρι σου μια θέση να την διαμορφώσεις στα μέτρα σου.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.