Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικιακό Φ/Β με €18800 (!)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Tο τελευταίο που εγκατέστησα στοίχησε στον πελάτη 15000 με ΦΠΑ, πως? Τα αγόρασε όλα ( έκτος από βασεις) από εισαγωγική εταιρία (πανελ, ινβερτερ,καλώδια DC, πινακες) ένας ντόπιος σιδεράς του έκανε τις βάσεις, εγώ πανέλοσα, στρίγκαρα, καλωδίωσα, κ ένας Η/Μ υπέγραψε την ΥΔΕ .. όπως καταλάβατε, οι εισαγωγικές πουλάνε πλέον λιανοπούλη

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι,

αν (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΤΕ) φυσύξει ένας άερας και τα πάνελ γίνουν ιπτάμενες λεπίδες

Η ασφαλιστική θα ψάχνει τον ντόπιο σιδερά ο οποίος θα τους προσκομίσει πιστοποιητικά σχεδιασμού βάση EC, πως θα πάρει χρήματα σε περίπτωση τέτοιου γεγονότος ο πελάτης?

Εγγύση καλής λειτουργίας ποιός δίνει σε αυτή την περίπτωση?.

Καλά οι εισαγωγικές εταιρίες είναι μεγάλoι καραγκίο.......

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει,

Δίνω προσφορά EPC 300kWp και μιλάω με τον πελάτη, είσαι πολύ ακριβός μου λέει, γιατί ρωτάω εγώ

και μου βγάζει

Προσφορά απο εισαγωγέα πανέλων με τιμές χονδρική ίδιες με αυτές που πουλάει σε εμένα, το ίδιο και μετατροπείς

Προσφορά απο βασά (γνωστό αλουμινίου που την πήρε ένα φίλος του μηχανικός)

Προσφορά απο εταιρία με αντικεραυνική πρστασία (παλι απο το φίλο του μηχανικό)

Καλώδια (πάλι ο φίλος και επειδή προφανώς κανένας δεν έκανε μελέτη εφαρμογής είχε τιμές μονάδας για όλα τα καλώδια που θα μπορούσαν να μπούν)

¨οταν ρώτησα τι υποσταθμός θα μπεί μου λέι τι είναι αυτό, προφανώς ο φίλος δεν έχει ιδέα απο ΜΤ

Και αναρωτιέμαι είναι δυνατόν να γίνονται έτσι τεχνικά έργα, καλά δεν περιμένω απάντηση γίνονται.............

Edited by jsk
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις βασεις ειναι προβλημα!!! Πηγα ενα δεκαρακι να το δω και οι βασεις ειχαν αρχισει να σκουριαζουν στον χρονο πανω!!!

Οκ, καλες οι χαμηλες τιμες!! Αλλα μην ξεχναμε μιλαμε για μια επενδυση 25 ετιας και δεν αγοραζουμε απο τον αλουμινα ή τον σιδερα της πολης!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,

αν (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΤΕ) φυσύξει ένας άερας και τα πάνελ γίνουν ιπτάμενες λεπίδες

 

Δυστυχώς συνέβη κ αυτό, έχω τις φώτο αλλά ο ιδιοκτήτης δεν με αφήνει να τις αναρτήσω επειδή είναι στα δικαστήρια με την εταιρία που τα προμήθευσε κ εγκατέστησε, έμενα απλά με φώναξε να ξηλώσω ότι είχε απομείνει μετά από δικαστική απόφαση, όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να διατηρησεις μια ποιοτητα στην δουλεια σου και μετα απο 2 χρονια να σε βλεπει ο πελατης και να σε χαιρεταει αντι να σε φτυνει, θα πρεπει να ακολουθουμε καποιους κανονες.

Οι εταιρειες αυτες ειναι απροσωπες και δεν τους νοιαζει τι θα γινει μετα απο 5 χρονια ή αν ο πελατης βγαζει τα λεφτα του. Ως μηχανικοι που κινουμαστε στην τοπικη αγορα εχουμε καποιες υποχρεωσεις και ευθυνες.

ΟΧΙ να περνουμε το χρημα και μετα να εξαφανιζομαστε!!!

 

Συμφωνώ σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.