Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικιακό Φ/Β με €18800 (!)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Μερικές παράμετροι που επηρεάζουν την τιμή:

 

- Ποιότητα εξοπλισμού (καλύτερος=ακριβότερος)

- χώρα προέλευσης (Κίνα = φθηνά, Γερμανία = ακριβά)

- θέση εγκατάστασης: Αν τοποθετηθούν σε μεταλλικό στέγαστρο το κόστος των βάσεων είναι συχνά αμελητέο. Τοποθετούνται πάνω σε αυτό και οι βάσεις βιδώνουν στον σκελετό του στεγάστρου. Αν η εγκατάσταση γίνει σε κεραμίδια θα κοστίζει περισσότερο, ιδιαίτερα αν είναι "ιδιότροπα" και σπάνε εύκολα ή έχουν σαπίσει τα ξύλα από κάτω.

- Προσανατολισμός πάνελ: Αν τα πάνελ μοιράζονται σε 2 ή 3 πλευρές της στέγης χρειάζεται αντίστοιχα inverter με τόσες εισόδους. Περισσότερες είσοδοι = ακριβότερο inverter.

- ΦΠΑ!!! Έχω δει και προσφορά από off shore με ΦΠΑ 0%.

- Καλώδια: Έχω δει εγκατάσταση με οικιακά καλώδια και όχι με solar.

- Θέση και Ύψος κτιρίου: άλλο κόστος έχει να ανεβάσεις τα πάνελ με το χέρι και με τον χρόνο σου στην στέγη μιας μονοκατοικίας και άλλο στην ταράτσα μιας πολυκατοικίας στο κέντρο της Αθήνας. Εκεί πληρώνεις γερανό θες δεν θες. Επίσης άλλο να κάνεις εγκατάσταση 10 λεπτά από την έδρα σου και άλλο 1 ώρα δρόμο.

- Κόστος φακέλου. Κάποιοι δεν το περιλαμβάνουν στην τιμή της διαφήμισης και τον χρεώνουν με "φουσκωμένη" τιμή για να βγάλουν κέρδος.

- Ασφαλιστικές διατάξεις: Κάποιος μπορεί να είναι υπερπροστατευτικός, κάποιος λογικός, κάποιος μπορεί να μην βάζει ούτε τα αναγκαία.

- Ειδικές υπηρεσίες και εγγύηση: Αν κάποιος παρέχει συντήρηση των Φ/Β (καθαρισμό, δωρεάν εργατικά για αντικατάσταση πάνελ, κτλ) λογικό είναι να χρεώσει κάτι παραπάνω στην τιμή.

- Το ποσοστό κέρδους. Άλλοι βγάζουν 5% και άλλοι 50%. Μόνο οι ίδιοι όμως το ξέρουν αυτό.

 

Υ.Γ. Είδα ένα link σε προηγούμενο post και διαφημίζει Φ/Β με 15.900€.

 

Στην ίδια σελίδα λέει " Παράγει κατά μέσο όρο 13000kw το έτος ( για περιοχές Αττικής και νοτιότερα ) ενώ καλύπτει επιφάνεια 140 - 160 τετραγωνικών μέτρων. Εξοικονομεί 7000-8000 ευρώ το χρόνο και αποσβένει το κόστος εγκατάστασης σε 4.5-5 χρόνια. "

 

Αν παράγει 7.000€/έτος, στα 4.5 χρόνια θα έχει βγάλει 31,500€ και όχι 15.900 που το πουλάνε. Τυχαίο λάθος ή έμμεσα λένε ότι πουλάνε τελική τιμή >30.000€;

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@maneni Tρόπος του λέγειν ξεφτίλα,ισχύει πάντως οτι σε φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση όταν ο τελικός πελάτης έχει σχεδόν την ίδια τιμή υλικών εγκατάστασης με τον επαγγελματία και αυτό σημαίνει στρεβλή αγορά

Link to comment
Share on other sites

οταν ο πελατης καταφερει να εχει τις ιδιες τιμες τοτε για αυτο φταινε οι προμηθευτες.

Που τα ισοπεδωνουν ολα για να μεγιστοποιησουνε το κερδος τους.

Ενας απο τους λογους που σιχαθηκα το ολο σκηνικο και τα παρατησα.

Ειχα εναν πελατην με παρκο mw. Οποιος ητανε και φιλος. Οταν βγηκε ο ιδιος στην αγορα για να παρει προσφορες τι να σας πω. Μονο που δεν ξεβρακωθηκανε. Κατι conergy και σια αναλαμβαναναι οι ιδιες την κατασκευη σε κοστος που εγω ουτε να πλησιασω δεν μπορουσα. Και πως να το κανω αφου αυτοι ειναι οι χονδρεμποροι?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και με πολύ πιο πολύπλοκα τεχνικά έργα, όπως η οικοδομή. Κι εκεί οι ιδιώτες αναλαμβάνουν την επιστασία και κλείνουν δουλειές με τα συνεργεία / τεχνίτες μόνοι τους . Δεν είναι κάτι καινουργιο. Βέβαια και στην οικοδομή ο ιδιώτης 7 στις 10 θα φάει τα μούτρα του. Όμως δεν είναι κάτι που θα πρέπει να μας ξενίζει. Η κάθε πλευρά προσπαθεί να μεγιστοποιήσει τα ωφέλη ,ειδικά τώρα που το χρήμα είναι είδος υπό εξαφάνιση.Πρέπει να συνειδητοποιούμε οτι τα μεροκάματα είναι 20-25 ευρώ,όταν πριν 3 χρόνια ήταν 40-50.Η αγορά έχει πρόβλημα ,ας αρκεστούμε και με λιγότερα. Αν η εγκατάσταση αμειφθεί με ένα ικανοποιητικό ποσό , πρέπει να ενημερωθεί ο πελάτης για τις δυσκολίες που έχει η διαχείριση των αποθεμάτων των υλικών. Όταν θα προσπαθήσει μόνος του την παραγγελία θα συνειδητοποιήσει τη δυσκολία του όλου εγχειρήματος, τα κρυφά κόστη, τις αβεβαιότητες, τη δυσκολία χρηματοδότησης.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Sonik79, δηλαδή για να επιβιώσουν στην αγορά οι διάφορες εταιρείες Φωτοβολταϊκών πρέπει να μας πιάσουν κότσους;

Νομίζω ότι έχει πολύ καλές τιμές και αν συνεργάζεται με σωστούς εγκαταστάτες είναι πολύ καλός ο συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

@aiche Πιο πολύ κακό κάνει στην αγορά ο εγκαταστάτης που δίνει turn key 18.000-19.000 με φπα παρά ο συγκεκριμένος που δίνει με 16.000 προ φπα πάνελ-ινβερτερ-βάσεις ,πιστεψέ με .....Και απο ότι θυμάμαι απο το site του ,εγκατάσταση & ηλεκτρολογικός εξοπλισμός με 1.900 δεν το βλέπω να είναι και η καλύτερη δυνατή ποιοτικά εγκατάσταση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον rodag περί μεροκάματου και δυστυχώς οφείλω να ομολογίσω ότι καιρό τώρα δεν είναι λίγες οι φορές που έχω βγει έξω για 20 αλλά και για 10 ευρώ, για να μην κλείσω το γραφειάκι μου και μείνω στον δρόμο, κύριοι πάρτε το χαμπάρι να σωθείτε, ο πελάτης κορόιδο του παρελθόντος έχει πεθάνει προ πολού και αν θέλετε να σας διηγηθώ παραδείγματα καλά να είμαστε να γράφουμε. Πλέον θα επιβιώσουν οι πιο έξυπνοι..

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

αδερφε μακαρι να μην ερθω ποτε στην θεση σου, αλλα με τις τιμες που αναφερεις το μονο που καταφερνεις ειναι να κανεις να πεινασουν και οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην αγορά μας , είναι η έλλειψη προδιαγραφών . Ετσι όταν συγκρίνονται ανόμοια πράγματα , λογικό είναι η αγορά να διαλύεται .

Ετσι έγινε και με τα φωτοβολταικά . Μπήκε κάθε πικραμμένος στην αγορά . Κάθε κακοτεχνία είναι ανεκτή και έτσι η αγορά πέθανε .

 

Απλά πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

αδερφε μακαρι να μην ερθω ποτε στην θεση σου, αλλα με τις τιμες που αναφερεις το μονο που καταφερνεις ειναι να κανεις να πεινασουν και οι υπολοιποι.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, δηλαδή εσύ εάν πήγαινες σε ένα γείτονα σου να του βιδώσεις μία ασφάλεια κομμένη ποσό θα έπαιρνες 50 ευρώ για 5 λεπτά, δηλαδή αν έπαιρνες 10-15 ευρώ θα ήταν άσχημα, ξέρεις πολλούς να δουλεύουν πλέον και να παίρνουν 50 ευρώ το 5λεπτο-10λεπτο. Όχι φίλε να μην έρθεις στην θέση μου, μια χαρά είμαι και μια χαρά δουλειές έχω, απλά αντί να βγάζω 200-500 την ημέρα προσπαθώ να ξεπερνάω τα 50 ευρώ καθαρότατα στην τσέπη μου. Σημείωση: Για ευνοήτους λόγους τα ποσά αυτά φυσικά και δεν αφορούν εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκών, αφορούν μικροηλεκτρολογικές εφαρμογές κ βλάβες.

Edited by NIKOS ASTROS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.