Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικιακό Φ/Β με €18800 (!)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Δεν είναι αυτό ελεύθερη αγορά . Είναι ασύδοτη αγορά .

 

Σε πολλές χώρες δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο το επάγγελμα του μηχανικού . Υπάρχει περίπτωση να παριστάνει τον μηχανικό ένας άσχετος ?

Ας μας απαντήσουν αυτοί που σπούδασαν σε αυτές τις χώρες .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες μιλάμε για 2000 διαφορά? Εχα πα΄ρει προσφορά μόνο για εγκατάσταση απο εταιρείες που έχουν κάνει πολλές εγκαταστάσεις και είναι κ στην περιοχή μου, για το αν γίνει κάτι να επέμβουν. Τα υλικά δικά μου. ΟΛΑ. Ο ένας μου έδωσε 4000 για εγκατάσταση και ο άλλος 1500. Μετά για τα ίδια πάνελ, ακριβώς τα ίδια ο ένας 1.09 και ο άλλος 0.99. Το ίδιο σαφώς γίνεται και στις βάσεις, καλώδια, αντικεραυνικά, inverter. Εκτός απο αυτό όταν κάποιος έχει κάνει 5 MW εγκαταστάσεις και συνεχίζει έτσι, έιναι αυτονόητο πως πέρνει τα ίδια υλικά με κάποιον άλλο πολύ πιο οικονομικά.

Αρα αυτ'η η τιμή που σου είπαν είναι λογική. ΟΙ τιμές είναι πλέον απο 17.000 με κινέζικα, γνωστά χωρίς φ.π.α. και ανεβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν, παρακαλώ να σταματήσει εδώ το θέμα των τιμών... βλέπουν και άσχετοι...επίσης ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του διαφορετικά και πουλά τον εαυτό του όσο μπορεί καλύτερα...

Για μια επένδυση 25ετίας είναι αστείο να σκεφτώ κάτι λιγότερο από "καλό" γιατί το "μέτριο" θα έχει το πιθανότερο και μέτρια απόδοση.

Για να μη πώ για το μεγαλύτερο μέρος των "μελετητών" που από Οκτ μέχρι Απρ δεν κοιτάνε τίποτα επειδή το σύστημα δεν παράγει πολύ...

Τέλος πάντων το θέμα είναι να μην "αδειάζουμε" έτσι μια δουλειά μας βάζοντας απλώς νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Εγώ όμως μίλησα για διαφορετική τιμή με ίδια υλικά. Υπήρχε καθαρά θέμα αισχροκέρδιας. Κ εννοείτε όλοι οι κατασκευαστές δεν είναι καλόπαιδα. Ο καθένας κάνει την κρίση του και διαλέγει ότι θέλει. Ομως ο καλός μηχανικός δεν πρέπει να συμβουλέψει τον επενδυτή σε όλα τα θέματα και στην τιμή? Πρέπει να κάνει τουμπεκί για να μη χαλάσει την πιάτσα? Αυτά κάνουν και τα λαμόγια και οι πολιτικόι τόσα χρόνια. Γιατί θεωρείται ταμπού τις τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για τιμές έχω να κάνω την εξής επισήμανση.

Ένας μηχανικός (ή έμπορος) δίνει μια προσφορά σε έναν πελάτη, αυτός τη δέχεται και συμφωνεί σε μια συγκεκριμένη τιμή.

Από εκείνη τη στιγμή μέχρι να ξεκινήσει η κατασκευή, συνήθως μεσολαβεί ένα χρονικό διάστημα 3-4 μηνών, μέσα στο οποίο η τιμή του πάνελ είναι πολύ πιθανό να έχει πέσει.

Το θέμα είναι αν ο μηχανικός θα ενημερώσει τον πελάτη για τη μείωση, δίνοντας του και το μειωμένο κοστολόγιο ή θα καρπωθεί ο ίδιος αυτή τη διαφορά.

Έχω τη εντύπωση οτι πιο συχνά συμβαίνει το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Τά ίδια υλικά δεν συνεπάγεται ίδια κατασκευή έργου

 

πχ με Χ πανελ και Ζ inverter μπορείς να κάνεις ένα έργο με άπειρους διαφορετικούς τρόπους.

Σε κάποια περίπτωση που έχασα ένα έργo για 2.500€ με ίδια πάνελ και ίδιο inverter με είχε πιάσει η περιέργεια και πήγα μετά την κατασκευή και το είδα

 

Η Βάση ήταν αστεία, πατέντα γαλβάνι, πίνακα DC δεν είχε κάν.

Ο πίνακας AC δεν είχε τίποτα σχεδόν εκτός απο μια Γενική ασφάλεια και ένα SPD.

Ανεξάρτητη γείωση δεν είχε

γειωμένα πανέλα δεν είχε.

Διατομή καλωδίων ότι είχε μέσα το φορτηγό

όλα τα παραπάνω είναι € και δεν τα αγοράζουμε τσάμπα, κοστίζουν κάποια χρήματα και θα πρέπει να πληρωθούν. ¨ολοι κατανοούν φαντάζομαι ότι μπορείς να πάρεις ένα top υλικό και αν δεν το εφαρμόσεις σωστά τα αποτελέσματα να έχουν αμφιβόλου ποιότητας αποτελέσματα

Διαβάζω κάποια περιοδικά ειδικού τύπο και συγκρίνουν φωτοβολταικά με στύλ δοκιμάζουμε και προτείνουμε 10αρι απο 18000 μέχρι 25000 και αναφέρουν μόνο τα πανέλα και τον Inverter, δεν είναι μόνο αυτά όμως. Συντάκτες που γράφανε για αυτοκίνητα τώρα συγκρίνουν φωτοβολταικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά τα έφερα εγώ, ΟΛΑ. Πίνακες, καλώδια γειώεσεις, βάσεις. Θα έκανε μόνο την εγκατάσταη. Ο ένας 1500 ο άλλος 4000!!!!!!!!!!!!!!!

Στην άλλη περίπτωση επειδή ζήτησα λεπτομερή αναφορά στις προσφορές, αναλυτικά για κάθε υλικό, στα ΙΔΙΑ πάνελ είχαν 0.1/w διαφορά και 400 διαφορά στον ίδιο ακριβώς inverter.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα πας σε κατι κινέζικο

 

Με τη βοήθεια και του φίλου μας του elysiumgr, έμαθα ότι τα πλαίσια της "προσφοράς" του θέματος είναι "Yingli" και ο inverter είναι "Kostal".

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω μια καλή γνώμη για τα Yingli (κινεζικα καθαρά μεν)αν και δεν μας εχουν πει και πολλά απο αποδοσεις.Και ο κοσταλ παλι προσωπικά μια καλή αξιοπιστη χωρίς μεγάλες αποδόσεις (εκτός αν εχουμε αρκετες διαφορετικες κλισεις-προσανατολισμους)οικονομικός ινβερτερ.ΟΚ.και πάλι δεν δικαιολογούνται τα 18800.Απο κάπου χάνει το πράγμα ισως απο πατεντιάρικες βάσεις γαλβάνια??...Απο υλικά πινάκων?? Η δουλευει για το τπτ..Και το τελευταιο δεκτό

Link to comment
Share on other sites

FYI

στην προσφορά τους γράφουν ότι τα πλαίσια είναι YINGLI SOLAR SERIES 235 πολυκρυσταλλικού

τύπου, inverter KACO POWADOR 12.0 TL. Ειδικές βάσεις για τις ελληνικές συνθήκες σύμφωνα με τους Ευρωκώδικες 1, 3

και 9. Αντικεραυνική προστασία στην DC και στην AC πλευρά σύμφωνα με το διεθνές υιοθετημένο από την Ελλάδα πρότυπο IEC 62305.

Καλωδίωση: Solar Cables, ειδικά για εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκών.

 

για εγκατάσταση στην επαρχία +1200€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.