Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι πρώτοι χάρτες για τα αυθαίρετα του Ν.4014/11


Engineer

Recommended Posts

Πάντως το ΥΠΕΚΑ 'θεσμοθέτησε' τα γρασίδια. Τόσο καιρό τους έκλεινε το μάτι ... θα βγει νόμος για τα αυθαίρετα.

 

Εγώ σου λέω πως θα τους βάλει και αυτούς μέσα, διότι στην Ελλάδα ο αυθαιρετούχος πότε δεν έχασε.

Link to comment
Share on other sites

το τι θα κάνει το υπουργείο ή το τι σκοπεύει να κάνει το ξέρουμε. το λέει ο νόμος και το λεν οι τροποποιήσεις του.

 

το θέμα δεν είναι τι θέλει το υπουργείο αλλά τι θα αποφανθεί η δικαιοσύνη. διότι δεν είναι θέμα του υπουργείου τώρα

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλει και το ΥΠΕΚΑ μια τροπολογία που θα ρυθμίσει αυθαίρετα έως τον Μάρτιο του 2012 (μέχρι τη θεσμοθέτηση των ελεγκτών δόμησης για ρευματοδότηση) και όλα καλά.

Τσάμπα ο χρόνος μας που το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλει και το ΥΠΕΚΑ μια τροπολογία που θα ρυθμίσει αυθαίρετα έως τον Μάρτιο του 2012

 

και? καταρχήν ας εξασφαλίσει τη συνταγματικότητα του 4014 και τότε τα ξαναλέμε.

 

δεν αποκλείω, γιατί στην ελλάδα είμαστε, να κριθεί συνταγματικός. αλλά μέχρι τότε ας κρατάμε όλοι μία πισινή.

 

βέβαια έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και δεν άνοιξε μύτη. αλλά εδώ τώρα πρόλαβαν και μπλόκαραν τις τροπολογίες με τις υ/δ.

 

και μην το υποτιμάς αυτό

-------------

και όλη αυτή την αλητεία, την ντύνει το υπουργείο με τη σοβαροφάνεια της διεκπεραίωσης της διαδικασίας από μηχανικό και και μέσω τεε.

 

βγάζουμε δηλαδή τα μάτια μας μόνοι μας, δεν μας φταίει κανείς άλλος

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου, δεν έπρεπε καθόλου να βγουν αυτοί οι νόμοι.

 

Αφού όμως βγήκαν, η πλειοψηφία τους εναγκάλισε, ο μηχανικός και επισήμως είναι ο μ@@κας που 'επιβάρυνε' το κόστος της οικοδομής με την άδεια και κάτι παλιόχαρτα που τα λένε μελέτες και κάτι που το λένε επίβλεψη, ας πάρουμε και εμείς τη 'θέση' μας σε αυτήν την ιστορία χωρίς να πολυσκάμε!

 

Όπως το Κράτος μας υποδεικνύει: γρήγορα και φτηνά.

Με ΥΔ για τη χρονολογία, με οπτικό έλεγχο για τα στατικά, με μηδενική περιβαλλοντολογική ευαισθησία και περιφρονώντας την ανθρώπινη ζωή.

 

Άμα δε θέλει το Κράτος 1 και άμα δε θέλει ο ιδιώτης 2 (που θα πέσει να τον πλακώσει) εγώ δεν θέλω 100 (αρκεί να πάω με το γραμμα του νόμου).

Εγώ οφείλω να ενημερώσω και ο 'πελάτης' αποφασίζει εντός του νομοθετικού πλαισίου.

 

Και στο λέει άνθρωπος που ψειρίζει τις δουλειές του και άμα κάτι μου 'βρωμάει' το διώχνω.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

@myri,

 

Για το ρόλο ΥΔ, α/φ, κλπ. πάμε με συγκεκριμένες περιπτώσεις (και μάλιστα στον ίδιο χώρο) ;

 

Α περίπτωση :

Ο γεωγραφικός εντοπισμός στο πατρικό μου έχει απεικόνιση του 2006.

Η πιό πρόσφατη α/φ που έχω βρει είναι του 2008 ( λόγω περιοχής ; ).

Το 2009 άλλαξα τα κεραμίδια της διπλανής αποθήκης με τσιμεντοκεράμιδα για τον πάγο και έχω τιμολόγια και ΔΑ.

Αν δεν υπήρχε το σπίτι,

το δηλώνω με συντεταγμένες στο γεωγραφικό εντοπισμό όπου κανονικά δεν θα υπάρχει τίποτε το 2006,

έχω κατά νου την α/φ του 2008,

αρχίζω το αυθαίρετο τον Ιανουάριο του 2012 και τελειώνω σήμερα,

δηλώνω ότι το αυθαίρετο έγινε το 2009 με ΥΔ, ΤΕ, τιμολόγιο κεραμιδιών και πραγματική (σημερινή) φωτογραφία για τη Β' φάση.

 

B περίπτωση :

H λιθόκτιστη αποθήκη πριν το 1970 ήταν διώροφο σπίτι.

Το 1990 με ερειπωμένο τον πάνω όροφο, τον κούρεψα και έκανα ξύλινη κεραμοσπεπή στο απομένον ισόγειο.

Αν η αδελφή μου ήθελε ένα νέο και οικονομικό σπίτι στο χωριό,

το δηλώνω με συντεταγμένες στο γεωγραφικό εντοπισμό όπου υπάρχει κανονικά σπίτι και κεραμοσκεπή το 2006,

γκρεμίζω την ισόγεια αποθήκη το Σεπτέμβριο του 2011 και τελειώνω διώροφο μέχρι σήμερα,

δηλώνω ότι το διώροφο έγινε το 1982 με ΥΔ, ΤΕ και πραγματική (σημερινή) φωτογραφία για τη Β' φάση (βάζω και το τιμολόγιο για να

δικαιολογήσω το διαφορετικό χρώμα των κεραμιδιών).

 

Νομότυπα και στις δύο περιπτώσεις,

θεωρώ ότι είμαι εντάξει ως ιδιοκτήτης και μηχανικός (ποντάροντας στην εξυπνάδα μου και στην εμπειρία που έχω για το ελληνικό κράτος) ...

μέχρι να βγάλει το ΥΠΕΚΑ άσσο α/φ του τέλους 2011 και να με τσιμπήσει για την Α περίπτωση ...

στη Β περίπτωση η αδελφή θα έχει νέο μαύρο σπίτι χάρη στην κρίση και το Ν.4014.

 

Τα κενά υπάρχουν και το αποτέλεσμα εξαρτάται :

από τη θέληση των ιδιοκτήτη - μηχανικού να παρανομήσουν και του κράτους να ελέγξει ...

 

Υ.Γ.

Πραγματικός παράγοντας βέβαια είναι ότι δεν υπάρχει μαύρο χρήμα για τοποθέτηση σε οικοδομές ... με το λιγοστό υπάρχον επιβιώνουμε !

 

Μέχρι να γράψω τα παραπάνω με πρόλαβες με απάντηση :

 

http://www.michanikos.gr/topic/28199-%ce%9f%ce%bb%ce%bf%ce%bc%ce%ad%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b1-%ce%a3%cf%84%ce%95-%c2%ab%ce%95%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%af%ce%bd%ce%b4%cf%85%ce%bd%ce%b7-%ce%b7-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7%ce%bd/page__view__findpost__p__428597

Link to comment
Share on other sites

Ο γεωγραφικός εντοπισμός στο πατρικό μου έχει απεικόνιση του 2006.

Η πιό πρόσφατη α/φ που έχω βρει είναι του 2008 ( λόγω περιοχής ; ).

.........................

αρχίζω το αυθαίρετο τον Ιανουάριο του 2012 και τελειώνω σήμερα,

δηλώνω ότι το αυθαίρετο έγινε το 2009 με ΥΔ, ΤΕ, τιμολόγιο κεραμιδιών και πραγματική (σημερινή) φωτογραφία για τη Β' φάση.

 

ξαναρωτάω: κάποιοι είστε τόσο αφελείς ή κάνετε τον αφελή? διότι αυτές οι βλακείες που λέτε δεν ερμηνεύονται αλλιώς.

 

και αυτά τα διαβάζουν και διάφορα ανυποψίαστα βόδια

 

Και στο λέει άνθρωπος που ψειρίζει τις δουλειές του και άμα κάτι μου 'βρωμάει' το διώχνω.

δεν αμφιβάλλω επί αυτού. το ξέρω άλλωστε

Edited by myri
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου ερμηνεύσεις ... την αφέλεια (ή τη βλακεία αν θέλεις) ;

φυσικά και μπορώ. λες:

αρχίζω το αυθαίρετο τον Ιανουάριο του 2012 και τελειώνω σήμερα,

και λες πριν, το χτίζω το 2012 γιατί:

Η πιό πρόσφατη α/φ που έχω βρει είναι του 2008 ( λόγω περιοχής ; ).

δηλαδή λες βλακείες με απλά λόγια. σου αρκεί αυτό?

Edited by reckoner
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.