Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση κτηματολογίου και αυθαίρετο


Recommended Posts

Στην περίπτωση σου που ο πελάτης σου (για τους δικούς του λόγους) ενδιαφέρεται μόνο για τη διόρθωση του ενός ορίου, συντάσσεις τοπογραφικό διάγραμμα (ονόμασε το και διάγραμμα χωρικής μεταβολής όπως λέει ο dsworks, πίστεψε με δεν έχει μεγάλη σημασία) όπου απεικονίζονται τα όρια των γεωτεμαχίων σύμφωνα με την κτηματογράφηση και μόνο για το συγκεκριμένο όριο θα σχεδιάσεις και το νέο αιτούμενο όριο (ακριβώς όπως τα γράφει ο dsworks).

Ωραία χαίρομαι που έχεις εμπειρία γιατί εγώ είμαι στο άλλο άκρο είναι η πρώτη μου..

Σας ευχαριστώ όλους σας και ελπίζω ο (πολύ σωστά αναφέρθηκε) σεβαστός νομικός να μην παρεξηγηθεί γιατί και η οπτική του γωνία είναι χρήσιμη.

Ναι αφού έχει γίνει στο παρελθόν δικαστήριο κι έχει αποφανθεί μου ζητείται να γίνει διόρθωση του συγκεκριμένου ορίου. Είναι κρίμα να παρέλθει ο

προβλεπόμενος χρόνος και να πάνε στον κουβά τόσοι κόποι που έχει κάνει (δεν ξέρω πόσα χρόνια πάλευε για αυτή την απόφαση).

Μετά τη διόρθωση με το καλό όμως κι εδώ έρχομαι στα λόγια του νομικού μας ποιά θα είναι η ιδιοκτησία και με ποιά μορφή θα υφίσταται;

 

Το λέω αυτό γιατί στη συνέχεια θέλει να τον εντάξω στη ρύθμιση στον 4014 και πρέπει να παρουσιάσω συγκεκριμένο τοπογραφικό έτσι δεν είναι;

Τώρα που το σκέφτομαι θα προλάβω να έχω απάντηση από το κτηματολόγιο; Κι αν ναι τι θα πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν την περίπτωση του topeng στην αρχή του post; Μήπως μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες;

 

Πάντως, σε γενικές γραμμές, δεν νομίζω ότι σε δεσμεύει σε κάτι το "χρονοδιάγραμμα" του N.4014/11.

Link to comment
Share on other sites

συνονόματε και αγιε,

καλημερα σας

ο ερωτων έχει να κάνει το εξης απλό

Θα ζητησει απο το κτηματολόγιο το κτηματολογικο διαγραμμα των 30 ΕΥΡΩ

εχει επανω του και τις συντεταγμένες και όλα τα καλά του...

το παιρνει σε 5 μερες...το πολύ...

Αυτο θα του καταδείξει ποιά ειναι η μορφή του ακινητου του σημερα, απο ποιόν -αν- κατεχεται και σε ποιό τμήμα του κλπκλπ.

 

υποθεση εργασίας

εστω οτι κερδισε την δικαστικη απόφαση που προανεφερε, πλήν ομως δεν εχει αποβαλλει τον "καταπατητή" και ο φραχτης ειναι ακόμα στο παληο σημείο...και ετσι φαινεται στο κτηματολογιο...

Αρα έχει προβλημα στο σημείο εκείνο...

Επίσης, εστω οτι καποια ορια με διπλανους ειναι επίσης "επικαλυμένα" Και εδώ εχει πρόβλημα...

 

Τέλος, αφου έχει θεμα για 4014

τί τοπογραφικό γηπεδου-οικοπεδου θα δείξει???....

 

επομενως

..χτες κιόλας στο κτηματολογιο...και εδω είμαστε...

καλή συνεχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε γενικές γραμμές, δεν νομίζω ότι σε δεσμεύει σε κάτι το "χρονοδιάγραμμα" του N.4014/11.

 

 

Τέλος, αφου έχει θεμα για 4014

τί τοπογραφικό γηπεδου-οικοπεδου θα δείξει???....

Αυτός είναι ο νέος μου πονοκέφαλος αφού ξεμπερδέψω με το κτηματολόγιο τι τοπογραφικό θα πρέπει να δείξω για ένταξη στο 4014;

Τωρα σχετικά με το φράκτη υπάρχει ένας πολύ μικρός 5-6 μέτρα σε ένα όριο μήκους 60 μέτρα. Άρα δε δημιουργεί τόσο έντονο πρόβλημα.

ενδεχομένως να δείξω το όριο της δικαστικής απόφασης και τα 5-6 μέτρα με πετρούλες που υπάρχει.Δεν ξέρω αν μου δημιουργεί

πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή χωρίς Ο.Α.; Έχει τμήμα της μέσα στο κομμάτι ανάμεσα στο παλιό και στο νέο όριο;

Υπάρχει χρονική πίεση, π.χ. να πωληθεί το ακίνητο+κτίσμα (υπάρχει και η επίλογή για παράβολο + έκδοση αδείας σε 3 χρόνια);

 

Οι επιλογές είναι πολλές. Άλλο όμως είναι το τοπογραφικό του Ν.4014 (τοπογραφικό για Ο.Α.) και άλλο το τοπογραφικό α. του δικαστηρίου, β. της χωρικής μεταβολής που θα χρησιμοποιηθεί στο Κτηματολόγιο. Πιστεύω ότι μπορούν να τρέχουν οι δύο διαδικασίες ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα. Άλλωστε, έχει περιθώριο μέχρι το τέλος του 2012 για να καταθέσεις το τοπογραφικό του Ν.4014 στο ηλεκτρονικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

συνονόματε

ήθελα να γραψω "αν εχεις θεμα με τον 4014" και κατα λάθος έγραψα "αφού...." και είναι λαθος διότι μεχρι τώρα δεν είχε αναφερθει απο τον σκεπτικό τίποτε για 4014.

Ξαναδιαβαζω το ερώτημά του...αφορά διορθωση γεωμετρικών στοιχειων...και μόνον..

Τώρα, πώς απο την λάθος ερώτησή μου προκύπτουν νεα δεδομένα για 4014, το ξέρει ο ίδιος..εκτός εάν παρασύρθηκε απο την άνω παρατήρησή μου, ...ωστε, τελικα, μάλλον ισχύει η αρχικη ερώτηση...

Θα μας πεί...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κατασκευή ανάμεσα στο παλιό και νέο όριο. Υπάρχει οικοδομική άδεια με κάποιες υπερβάσεις πρός ένταξη στον 4014.

...το τοπογραφικό του Ν.4014 (τοπογραφικό για Ο.Α.)...

Άλλωστε, έχει περιθώριο μέχρι το τέλος του 2012 για να καταθέσεις το τοπογραφικό του Ν.4014 στο ηλεκτρονικό σύστημα.

Αφού το τοπογραφικό του Ν.4014 αποτελεί τοπογραφικό Ο.Α. για να ξέρω τι εμβαδό θα δηλώσω αλλά και για να περάσω το περίγραμμα

του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, έχεις ακόμα ένα (παλιό) τοπογραφικό, αυτό της οικοδομικής άδειας. Και προβληματίζεσαι επειδή έχει βγει με διαφορετικό εμβαδό.

 

Παραδοχή: εκτός της λωρίδας ανάμεσα σε παλιό&νέο όριο, όλα τα άλλα όρια είναι ορθά & αποτυπωμένα στο (παλιό) τοπογραφικό της ΟΑ. Αν υπάρχουν διαφορές και σε αυτά έχεις οικοδομική άδεια με λάθος τοπογραφικό --> διαφορετικό θέμα.

 

Σενάριο 1ο: ο Σ.Δ. δόμησης από τα έξτρα τετραγωνικά της λωρίδας σε καλύπτει --> όχι 4014, οικοδομική άδεια όταν τελειώσεις με το Κτηματολόγιο

 

Σενάριο 2ο: ο Σ.Δ. δεν σε καλύπτει. 4014 με το παλιό τοπογραφικό, δεν κάνεις νέο. Παράλληλα τρέχει η αλλαγή στο Κτηματολόγιο, δεν σε νοιάζει πότε θα τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

- Αν υπάρχουν διαφορές και σε αυτά έχεις οικοδομική άδεια με λάθος τοπογραφικό --> διαφορετικό θέμα.

 

-Σενάριο 2ο: ο Σ.Δ. δεν σε καλύπτει. 4014 με το παλιό τοπογραφικό, δεν κάνεις νέο. Παράλληλα τρέχει η αλλαγή στο Κτηματολόγιο, δεν σε νοιάζει πότε θα τελειώσει.

-Δεν είμαι σίγουρος πρέπει να το δώ. Θεωρητικά πώς αντιμετωπίζεται; (μπορεί να προκύψει ύστερα από απαίτηση του κτηματολογίου να διορθωθούν και οι υπόλοιπες μικροδιαφορές)

-Όντως το λέειο ο 4014 και μου είχε διαφύγει από το μυαλό η ύπαρξη του τοπογραφικού της Ο.Α. με τόσα "μελλοντικα και νύν" τοπογραφικά.

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Το Κτηματολόγιο δεν μπορεί να "απαιτήσει" τίποτα, ειδικά όταν οι διαφορές είναι μέσα στις ανοχές.

 

Τώρα, αν το τοπογραφικό της ΟΑ "κλωτσάει", πρέπει να διορθωθεί η ΟΑ ανάλογα (αναθεώρηση αν είναι σε ισχύ, ή ενημέρωση).

Εφόσον έχεις και αυθαίρετα, ακόμα πιο πολύ μπλέξιμο, αναθεώρηση λόγω αλλαγής τοπογραφικού & Ν.4014. Συγχρόνως. Το έχω κάνει σαν διαδικασία, αλλά δεν παίρνω όρκο κατά πόσο είναι σύννομο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.