Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν3843 - Ν4014, Ν4030 και μελέτες πυροπροστασίας


terry

Recommended Posts

το ππ γιατι το θες υπαρχει καποια αλλαγη χρησης?

και του ποτε ειναι η αδεια του κτηριου?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να βγει άδεια λειτουργίας σε χώρο συνάθροισης κοινού.

Μετά το '89 είναι η άδεια.

Σε περίπτωση που είναι προ του '89 δεν ζητάνε παθητική.

Edited by raftopoua
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγει άδεια λειτουργίας σε χώρο συνάθροισης κοινού.

Μετά το '89 είναι η άδεια.

Σε περίπτωση που είναι προ του '89 δεν ζητάνε παθητική.

 

αυτο το ξερω συναδελφε αλλα δεν υπαρχει τροπος να ξεπεραστει

τι χρηση ειχε πριν?

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βγάλω πιστοποιητικό πυρασφάλειας σε ένα επαγγελματικό χώρο (Α.Ο. 1996) που έχει υπαχθεί στο νόμο των αυθαιρέτων.

Ο υπάλληλος της πυροσβεστικής μου ζητά μελέτη παθητικής θεωρημένη από την πολεοδομία για να προχωρήσει.

Όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν μπορώ να το έχω καθώς για το νόμο των αυθαιρέτων δεν απαιτούνται οι μελέτες της πυρασφάλειας.

Έχει δίκιο ο υπάλληλος της πυροσβεστικής

Δεν προβλέπονται μελέτες στο ν. 4014 αλλά αυτό προβλέπεται απο την εγκυκλιο της Π.Υ. 2/4/12 (ΑΔΑ : Β4ΩΡΙ-62Γ)

Πρέπει να καταθέσης παθητική στην ΥΔΟΜ να τη θεωρήσουν και μετά πας πυροσβεστική με μια θεωρημένη παθητική + μελέτες ενεργητικής για να πάρεις το ποιστοποιητικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά την έχω υπόψη μου τη συγκεκριμένη εγκύκλιο μιας και αναφέρεται και στην αρχή του θέματος.

Έλεγα μήπως έχει αλλάξει κάτι γιατί διαφορετικά με βλέπω να πηγαίνω για προσωρινό.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να πάρω έγκριση-θεώρηση για οποιοδήποτε σχέδιο από την πολεοδομία σε περιπτωση τακτοποίησης. Αν κάποιος συνάδελφος το έχει κάνει ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την κουβέντα.

 

Υ.Γ. Για να συστηθουμε όπως επιβάλουν οι τύποι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι και παλεύω στο ελεύθερο επάγγελμα.

Edited by raftopoua
Link to comment
Share on other sites

Αφού την έχει και γνωρίζει τη διαδικασία και αφού ο υπάλληλος σου επιβεβαίωσε το περιεχόμενο αυτής οτι έτσι πρέπει να γίνει όπως προβλέπεται, εκτιμώ οτι δεν θα έπρεπε να κάνεις την ερώτηση.

Σε αντίθετη περίπτωση, αν δηλ δεν ίσχυε η εγκύκλιος, η ΠΥ θα σου έλεγε κάποια άλλη διαδικασία....

 

ΥΣ

Μη παρεξηγήσεις οτι σε μαλλώνω συνάδελφε, απόψεις ανταλλάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να με μαλώσεις?

απόψεις ανταλλάσσουμε και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη γιατί σε δύο υπηρεσίες που ρώτησα δεν μπορώ να πάρω έγκριση-θεώρηση για οποιοδήποτε σχέδιο σε περιπτωση τακτοποίησης.

Μόνο σε περιπτώσεις νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

 Υπάρχει και η Β4Λ5Ι-ΒΟΒ /26-06-2012 η οποία αναφέρει στην παράγραφο 2:

.....είναι αποδεκτή η εναλλακτική διαδικασία...σχετικα με υποβολή μελετών ενεργητικής και παθητικής, όπου η τελευταία είναι υπογεγραμμένη μόνο από τον αρμόδιο μελετητή, χωρίς να απαιτείται προηγούμενη έγκριση της ΥΔΟΜ. Οι χώροι που τακτοποιούνται-ρυθμίζονται με τις διατάξεις των Ν.3843/2010 και 4014/2011 πρέπει να περιγράφονται στις υποβαλλόμενες μελέτες πυροπροστασίας.

 

Οπότε καταθέτεις παθητική και ενεργητική μόνο στην Πυροσβεστική.

Edited by spapako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.